חדשות פתח תקווה

המסע מאתיופיה לירוסלם – אירוע שנתי של תוכנית "חזרה לשורשים"

חדשות פתח תקווה10 ביוני 2019    3 דקות
0

אירוע סיום השנה של תוכנית "חזרה לשורשים" התקיים באירוע מרגש ביום שלישי שעבר (4.6) בו לקחו חלק תושבי העדה האתיופית בעיר

המסע מאתיופיה לירוסלם – אירוע שנתי של תוכנית "חזרה לשורשים"
באדיבות העירייה

חוויה בלתי רגילה ציפתה לאורחים שבאו לחגוג בשבוע שעבר את אירוע הסיום של תכנית "חזרה לשורשים" בחווה החקלאית בפתח תקוה. קהל רב גדש את המקום: בני הקהילה ואורחים שאינם בני הקהילה, משפחות, משתתפי התוכנית, נציגי הרווחה והחינוך, ראש העיר רמי גרינברג וקונסולים משגרירות אתיופיה בישראל.

ראש העיר רמי גרינברג בירך ואמר "סיפורה של יהדות אתיופיה הוא סיפורו של העם היהודי. גלות ארוכת שנים, של יותר מאלפיים שנה אשר הגיעה לקִצה עם עלייתם של היהודים למדינת ישראל. מדינת ישראל קלטה אלפי יהודים שהגיעו לארץ מאתיופיה, ובעיר פתח תקוה עצמה נקלטו בחלוף השנים למעלה מ-7000 עולים, שרובם כבר אינם 'עולים חדשים', אלא ישראלים לכל דבר ועניין. ישראלים השותפים לשיח הציבורי, לעשייה הקהילתית, לקידום פרויקטים, ללמידה ולצמיחה".

אשר שוקר ראש אגף הרווחה אמר "פתח תקוה אשר קלטה למעלה מ- 7,000 תושבים בני העדה האתיופית, גאה באנשיה ובבניה, ותעשה כל שניתן כדי לקדם את בני העדה ולענות על צרכי הקהילה. האירוע הזה מרגש כמו בכל שנה ואנו נמשיך בהפעלתו ובשיתוף הקהילה ובני העדה".

המסע  הרגלי המקורי מאתיופיה לארץ ישראל ציין את הכמיהה לירוסלם, הוא סיפור של גבורה כמו יציאת מצריים שהאל מנחה אותם בדרכם מאתיופיה לירוסלם, ציונות אמיתית אשר דרשה קורבנות רבים. המסע היה מאד קשה ומסוכן. משפחות התפרקו, צעדו בחושך מוחלט מבוגרים, וילדים  בפחד מפני השלטונות והשודדים אשר גזלו כסף ואוכל.

למשתתפי תכנית "חזרה לשורשים" המתקיים בחווה במהלך כל השנה כבר 10 שנים, היה חשוב לספר את סיפורי המסע מתוך החוויה האישית של הליכה משותפת במסע שדימה את המסע המקורי. אייניש ישעיהו, רכזת תכנית "חזרה לשורשים" מהמחלקה לעבודה סוציאלית קהילתית ביחד עם גדי עזריה הקימו תיאטרון קהילתי, ביימו את ההצגה. התסריט נכתב ביחד עם המשתתפים שגם שיחקו. בשביל משתתפי התוכנית זו הייתה מעין חוויה מתקנת מהזיכרונות הקשים של המסע . לאחר הברכות החמות של ראש העיר והקונסול , קם כל הקהל על רגליו ו"עלו כקבוצה אחת בשיירה לירושלים". בשטח החווה הוכנה תפאורה ע"י צוות המורים שדימתה את אתיופיה כנקודת יציאה ואת הכותל המערבי כנקודת סיום חגיגי, תחנת המעבר בסודן תוך ציון של שילוט בשפה האמהרית של כפרים בדרך.

כמו במסע האמיתי גם בשחזור זה, נשמעו יריות של "שודדים" שתקפו, ילדים הלכו לאיבוד ומבוגרים התקשו ללכת  מפאת הפחד והבהלה. עם הגיע המסע  לירוסלם, נשמעו מחיאות כפיים וצהלולי שמחה, חולקו דגלים ובלונים ושירי 'הבאנו שלום עליכם' נשמעו במערכות ההגברה. בנקודת הסיום יצאו כולם בריקודים, עין אחת לא נותרה יבשה מההתרגשות וניכרה התרוממות הרוח וגאווה הקהילתית, הערכה רבה לסיפור גבורה זה בהיסטוריה של היהודים יוצאי אתיופיה אשר חרפו נפשם כדי לעלות לארץ הקודש. אין ספק כי הצגת התיאטרון הקהילתי תרמה רבות וחשפה עוד נדבך מההיסטוריה הנפלאה של קהילת יהודי יוצאי אתיופיה בישראל.

תכנית "חזרה לשורשים" מתקיימת בחווה החקלאית בשותפות עם המחלקה לעבודה סוציאלית קהילתית באגף לשירותי רווחה ובריאות. ניתן להצטרף לתוכנית הפועלת כל השנה.

 

 

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

חזרה לשגרה וגם לצהרונים

בהמשך לישיבת ההערכות שהתקיימה אתמול (שני) בהשתתפות גורמי הרשות הרלוונטיים במינהל החינוך, מפעילי הצהרונים ונציגות ועד ההורים, נקבע כי מסגרות...

חדשות פתח תקווה12 במאי 2020    2 דקות
0

תוכנית פיתוח תלת שנתית נקבעה

תוכנית פיתוח תלת שנתית בהיקפים הנאמדים ב-786 מיליון שקל אושרה ביום ראשון האחרון בישיבת מועצה ראשונה בתקופת המאבק בנגיף הקורונה...

חדשות פתח תקווה12 במאי 2020    2 דקות

כתיבת תגובה