חדשות פתח תקווה

הכריעו את הכף?

חדשות פתח תקווה23 באוקטובר 2018    4 דקות
0

אליהו ברוכי מיהדות התורה ואיציק דעי מהבית היהודי לישיבת אור ישראל נפגשו עם מנהיגה הרוחני של יהדות התורה • מסתמן: הגוש הדתי-חרדי יכריז על תמיכה בראש העירייה ברוורמן

הכריעו את הכף?

בכירים במערכה הפוליטית, לרבות מנהיגי הציבור החרדי והדתי, ובכללם ראשי הסיעות באותם מגזרים – אוריאל בוסו מש"ס, אליהו ברוכי מיהדות התורה ואיציק דעי מהבית היהודי – מעוניינים לקבל החלטה מושכלת. ל"המקומון" נודע שהגוף הדתי-חרדי יתמוך ככל הנראה בראש העירייה איציק ברוורמן.
למען ההגינות, נציין כי דעי הוא היחיד מהשלושה שמוכן לצאת בהכרזה על ראש העירייה המכהן ברוורמן כמועמד המועדף עליו, וזאת משתי סיבות מרכזיות. האחת קשורה ל"הכרת הטוב", והשנייה נעוצה בדעת הקהל הרווחת בציבור הדתי לאומי, שחלק משמעותי ממנו מביע תמיכה בראש העירייה. אלא שהתחייבות מוקדמת של דעי שנרקמה עם הסיעות החרדיות, ולפיה ילכו יחדיו כגוש אחד גדול ומוצק, מותירה אותו בפוזיציה שלפיה הוא וחבריו בגוש בוחנים את השטח, לפחות בינתיים.
בשני האחרון מיהרו דעי וברוכי בשעת ערב לישיבת אור ישראל, שם נפגשו עם מנהיגה הרוחני של יהדות התורה כדי לעדכן אותו במתרחש ולקבל ממנו את ברכת הדרך.
בתום פגישה שארכה כשעה יצאו משם החברים, עדיין ללא החלטה רשמית, אם כי ההעדפה עדיין לכיוונו של ברוורמן אם המתמודד מולו הוא גרינברג. בסיטואציה שבה שונשיין יצליח לצמצם את הפערים באופן משמעותי, הרב רוזן לא פוסל הבעת תמיכה בו, כמועמד מוסכם שלהם.
בכל מקרה, מאותה פגישה יצאו השניים בתחושה מעורבת ולפיה ההחלטה כעת היא שלא להחליט.
לא מן הנמנע כי בבית היהודי וביהדות התורה ימתינו לניתוח ופרסום נתוני הסקר שהזמין ראש סיעת ש"ס אריה דרעי, אשר תמצית מנתוניו הגיעו כבר בשני האחרון לאוזנו של בוסו, וזאת כדי לתמוך במועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לזכייה בבחירות כבר בסיבוב הראשון.
גורמים באותן סיעות לא פוסלים אפשרות שהסיעות הדתיות והחרדיות יעדיפו שלא לקבל החלטה באופן רשמי, ויאפשרו לבוחרים שלהם שיקול דעת עצמי, לפחות בסיבוב הראשון – וזאת כדי להגיע לשולחן ההסכמים הקואליציוניים בעמדת כוח באם יצליחו להביא את הבוחרים לקלפי ולחזק את כוחן במועצה.

מה יקבע המנהיג הבלתי מעורער?
נבהיר כבר עתה כי בסיעת ש"ס ישנם מספר בעלי השפעה שנפגשים בימים האחרונים עם מנהיגי הציבור החרדי הספרדי, בהם ראש מועצת חכמי התורה, וכן עם מנהיגי הציבור החרדי הליטאי, ובכללם הרב קנייבסקי.
זאת, לאחר מספר פגישות עם המועמד גרינברג, תוך כוונה לגרור את הציבור שהם עומדים מאחוריו לתמוך בו כבר בסיבוב הראשון.
"לגבי אותם גורמים מוזכר שהם נפגשים עם לא מעט גורמים ושהם בודקים אפשרויות, אולם בסופו של דבר ההחלטה תהיה של המנהיג הבלתי מעורער של הסיעה – דרעי. בניגוד למה שחושבים, יש לנו השפעה על חלק לא מבוטל מהבוחרים שלנו, ואני מניח שבימים הקרובים תתקבל ההחלטה אם לתמוך באחד המועמדים או 'לשבת על הגדר' בסיבוב הראשון ולהתעסק אך ורק בהבאת הבוחרים לקלפי כדי להגדיל את כוחה של הסיעה", אמרו לנו השבוע.
גם בקרב הציבור הליטאי ההתלבטות קשה, וכך נמסר לנו: "לא נוכל לגלות חוסר אחריות. אנחנו רוצים התחייבות לשמירה על הסטטוס קוו ועל כבודה של השבת, שזה הדבר הכי חשוב עבורנו. ראש העירייה מסכים לומר לנו 'תסמכו עליי', אבל לא מוכן לחתום על התחייבות. זה מצב בעייתי מבחינתנו, ולכן לא נתקבלה החלטה עדיין, מה שגורם להתלהטות הרוחות".
חוסר הוודאות מוביל למתחים עצומים גם בקרב המתמודדים לראשות העירייה, שמבינים אולי יותר מתמיד כי לנוכח המצב כיום, גם בבחירות הקרובות הציבור הדתי והחרדי יטה את הכף ויכריע מי ייבחר לראשות העירייה.
מנגד, אם הציבור החילוני יחליט בסופו של יום לנצל את השבתון כדי לצאת לקלפיות ולממש את זכות הבחירה, בהנחה שאחוזי ההצבעה יהיו גבוהים, כפי שעולה לאחרונה, ובהתייחס לעובדה שרבים מהמתלבטים יקבלו החלטות – ראש העירייה ייקבע על סמך הרוב החילוני והמסורתי בעיר, בניגוד לכל הציפיות וההערכות.
למען האמת, האפשרות הזאת כמעט בלתי סבירה, שכן מי שמגיע בהמוניו לקלפי הוא הציבור הדתי והחרדי, הרואה חשיבות עליונה לומר את דברו פעם בחמש שנים ולא רק להתנהל במסגרת קבוצות וואטסאפ ופייסבוק.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה