חדשות פתח תקווה

היחסים הכי עכורים בסביבה

חדשות פתח תקווה7 באוקטובר 2019    7 דקות
0

בצעד דרמטי החליטה סגנית ראש העירייה וחברת סיעתו ענת זנזורי להתפטר מתפקידה כראש אגף איכות הסביבה בעירייה • בתגובה הודיע גרינברג כי הוא שולל ממנה את כל סמכויותיה, לרבות תפקידה כראש מִנהל התרבות

היחסים הכי עכורים בסביבה
זנזורי. "לזעזע את המערכת"

גל פניות של תושבי אם המושבות לגבי לילות ממושכים שבהם ריח חריף מדיר שינה מעיניהם – הגיע בשבוע האחרון לעבר ראש העירייה רמי גרינברג וסגניתו ענת זנזורי, תושבת השכונה, והוביל להודעת התפטרות של זנזורי מתפקידה כראש אגף איכות הסביבה.
זנזורי, שניהלה לפני הבחירות קמפיין סביב מפגעי זיהום האוויר בשכונה, פרסמה בשבוע שעבר סרטון בפייסבוק, שבו היא מודיעה לתושבים על החלטתה להתפטר. היא נימקה את החלטתה במידורה מהטיפול בנושא, וציינה כי ראש העירייה פעל בחוסר שקיפות, תוך הצגת "חצאי אמיתות". בתגובה הודיע גרינברג כי הוא שולל ממנה את כל סמכויותיה, לרבות תפקידה כראש מִנהל התרבות, ואוסר עליה לייצג את העירייה. כמו כן, בישיבת המועצה הקרובה בכוונתו להעלות לסדר הצעה להדיחה מתפקידה כסגנית חמישית לראש העירייה.
לנוכח אירועי החודשים האחרונים, ובעיקר מערכת היחסים העכורה בינה לבין סגן ראש העירייה וחברה לסיעה צדוק בן משה, התפטרותה והדחתה של זנזורי לא הפתיעה איש במסדרונות העירייה. בעיקר לאחר חוות דעת משפטית של עו"ד מיכל מזרחי, שטענה כי לא ניתן לאשר שכר למנהל לשכה או עוזר לסגן ששכרו שלו טרם אושר.
מה שכן מפתיע הוא העיתוי, שכן ביום שלישי שעבר זימן אותה גרינברג לשיחה, בין השאר כדי לבשר לה כי החליט לקדם את אישור כהונתה בשכר מול משרד הפנים מיד לאחר סוכות, לכשיקבל תשובה מסגנו הרביעי איציק דעי, אם בכוונתו לשמש כסגן בשכר. אם יודיע דעי כי בכוונתו לוותר על שכרו, יוכל גרינברג לאשר את שכרה של זנזורי ומנהלת לשכתה כבר בישיבת המועצה שלאחר סוכות. אם לא, היה האישור עובר למשרד הפנים.
אלא שלנוכח הודעתה של זנזורי החליט גרינברג, כאמור, להדיחה מכל סמכויותיה בעירייה, ונראה כי לא רחוק היום שבו היא תהפוך לאופוזיציה מתוך הקואליציה. גורמים בעירייה סבורים כי ההחלטה התקבלה בשל מערכת יחסים עכורה בינה לבין גרינברג ובן משה מאז הבחירות. יצוין כי לאחרונה פתח בן משה קבוצת וואטסאפ שבה חברים 11 עובדי מִנהל שפ"ע שתחת אחריותו, תחת הכותרת "טיפול במוקדי זיהום אוויר". לטענתו, ללא כל כוונה לפגוע בתפקידה של זנזורי. אלא שזנזורי, מבחינתה, ראתה במהלך חדירה לטריטוריה שלה וניסיון להצר את צעדיה. בתגובה, פתחה קבוצת וואטסאפ, שכותרתה טיפול בתלונות נגד מִנהל שפ"ע.
למערכת היחסים העכורה בין השניים הצטרפו לאחרונה תגובות ברשתות החברתיות, שהטילו ביקורות, לעתים בוטות, בזנזורי, ותמיכה לכאורה בבן משה. באחד המקרים, כפי שפרסמנו לפני מספר שבועות, התפרשה אחת הביקורות כניסיון לפגוע בזנזורי, ובעקבותיה אף הוגשה תלונה במשטרה. גרינברג שוחח עם השניים, חברי סיעתו, והפציר בהם לחדול מהטחת ההאשמות ההדדית ולגלות בגרות ואחריות. זה לא קרה.

"ציפיתי לשינוי"

בהודעה שפרסמה, הסבירה זנזורי את החלטתה לפרוש מתפקידה כראש אגף איכות הסביבה: "תושבים ושכנים יקרים, רגע לפני יום הכיפורים החלטתי לחשוף את הכל. נבחרתי על ידכם לפני כשנה, כדי להיכנס למועצת העירייה ולהשפיע מבפנים. לטפל בנושא זיהום האוויר בשכונה, המטריד יותר מ-40 אלף תושבים. עם האמת הזו נכנסתי, וידעתי שאני שם בשליחות, שאני השליחה שלכם.
"התחלתי לעבוד במלוא המרץ, כשאני חושפת לאורך כל הדרך עוד ועוד נתונים. כמי שמאוד האמינה בראש העירייה, הנחתי את כל החומר על שולחנו וציפיתי לשינוי. ציפיתי לקבל את הכוח לשנות, לזעזע את המערכת ולבנות אותה מחדש, נקייה ובריאה יותר. לצערי, מהר מאוד הבנתי שבצד השני אין אף אחד שמקשיב.
"עד מהרה גיליתי שממדרים אותי ממידע אקוטי וחשוב, ושעל חלק גדול מהשאלות ששאלתי קיבלתי תשובות שקריות ולא אמינות. מודרתי מפגישות ומהחלטות חשובות, ואמרתי לעצמי 'לא עוד'. בחצי השנה האחרונה המשכתי לעבוד בתוך המערכת, אך יצאתי למלחמה לבד על מציאת הנתונים האמיתיים. לאחרונה הוצבו תחנות ניטור באזור התעשייה, שלצערי ראש העירייה לא הסכים לחשוף בפניי את הנתונים שלהן.
"למרות זאת, הפכתי כל אבן, וכיום יש בידי מידע על איכות האוויר שאנו נושמים. פניתי לראש העירייה בכתב ובעל פה, וביקשתי ממנו: 'תפסיק לפרסם בכל קבוצה אפשרית שאין זיהום והכל לכאורה תקין', לפחות עד לקבלת הדוח הסופי. לצערי, גם לא זכיתי למענה בנושאים מקצועיים הנוגעים לתיק איכות הסביבה. בשבוע האחרון הגעתי למסקנה שלא ניתן יהיה להמשיך במתכונת הזאת, ועל כן, אני מתפטרת מתפקידי כמחזיקת תיק איכות הסביבה. אני רוצה להבטיח לכם, שתמיד אמשיך להיאבק, לפעול ולחשוף את האמת".
באופן תמוה זנזורי לא חשפה את הממצאים שבידיה, אם אלה אכן קיימים, וגרינברג, שראה בדברים הבעת אי-אמון מוחלטת בו ובמערכת, החליט לפטרה לאלתר. "אין ביניהם אמון יותר", הסבירו השבוע בסביבתו. בפוסט שפרסם מותח גרינברג ביקורת על התנהלותה, ומציין כי העירייה פועלת לטיפול בבעיית זיהום האוויר באם המושבות. "הבנתי שענת לא מטפלת כנדרש ולא מקדמת את הנושאים שעליהם היא אחראית, ועל כן נדרש שינוי משמעותי, שיביא להתמקדות בעשייה בנושא איכות הסביבה ולא במלחמות אגו וכבוד בקבוצות הוואסאפ.
"ההחלטה לא הייתה פשוטה עבורי. איני מפקפק ברצון האמיתי של ענת להשפיע לטובה בתחום. עם זאת, מבחן התוצאה לא הותיר לי ברירה אחרת. הסכסוכים האישיים שנוצרו בין ענת לבין רובם המכריע של בכירי העירייה האמונים על תחום איכות הסביבה, פגעו פגיעה אנושה ביכולתנו ליישם מדיניות שתיטיב עם התושבים. יותר מכל, הפריעה לי העובדה שכמעט כל הסכסוכים שבהם הייתה ענת מעורבת לא היו סביב מחלוקות בנוגע למדיניות, אלא סביב ענייני כבוד ואגו, שאין להם מקום בקרב משרתי ציבור, ואף פגעו באמון הציבור בנבחריו, שראה התנהלות זאת כילדותיות, חסרת בגרות, רצינות ומקצועיות.
"אציין כי ענת לא מודרה, אלא הייתה שותפה לכל התהליכים, ואף הצהירה על כך בעשרות פוסטים, סרטונים והודעות וואטסאפ. לאחר שנודע לענת על כוונתי לעשות סוף להתנהלות בעייתית זו, ולאחר שזימנתי אותה לפגישה בנושא, היא החליטה להקדים אגו למקצועיות, ופרסמה סרטון משמיץ ברשתות החברתיות, שבו היא 'מתפטרת' מתפקידה. אינני שופט אדם בשעת צערו, ובעיקר לא בתקופה זו של השנה – ימים של סליחה ומחילה.
"עם זאת, חשוב לי שתכירו את המצב לאשורו. מאז שנכנסתי לתפקיד, נקטתי שורה של פעולות חסרות תקדים על מנת לשפר את איכות הסביבה בפתח תקוה ולסלק את המפגעים בתחום, שהעיקו על חיי התושבים. שכרנו מומחים, מהטובים בארץ, המגבשים דוח מקיף על מצב איכות הסביבה בעיר, שיכלול פתרונות קונקרטיים לבעיית המפעלים.
"הקמנו יחידת פיקוח מיוחדת לנושא איכות הסביבה – צעד שמעולם לא ננקט בהיסטוריה של פתח תקוה. רכשנו מערכת ניטור גרמנית, מהסוג המתקדם בעולם, בעלות של מאות אלפי שקלים, שתבחן באופן מדויק את החומרים הנמצאים באוויר. יזמנו שימועים במשרד להגנת הסביבה נגד מפעלים מזהמים, והבהרנו לבעליהם, שמה שהיה לא יהיה עוד. שללנו את רישיונות העסק של מפעלים. מיניתי צוות תכנון שמוביל שינוי תכנית בניין עיר באזור התעשייה סגולה, כדי שלא יתאפשר זיהום.
בנוסף, מתכנס בלשכתי מדי שבועיים דיון מקצועי עם בכירי העירייה שאמונים על נושא איכות הסביבה, על מנת לעקוב ולפקח על ההתקדמות בתחום ולחשוף בעיות חדשות שדורשות טיפול. מעולם לא קיבל התחום מקום כה מרכזי בסדר היום של פתח תקוה, ואני מתכוון להמשיך ליישם מדיניות זו עד למיצוי הנושא בכל המובנים והבאת תוצאות נדרשות".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה