חדשות פתח תקווה

האגם האקולוגי הופך למטרד סביבתי

חדשות פתח תקווה2 במאי 2019    3 דקות
0

ראש העירייה תולה את האשם במחדל בקודמו בתפקיד, אגפי העירייה מסירים אחריות והיעדר תקציב מעמיד בסימן שאלה את עתידו של הפרויקט • ובינתיים, האגם סובל מהזנחה, עזובה והפקרות

האגם האקולוגי הופך למטרד סביבתי
אגם המריבה. "התנהלות מופקרת" ׀ צילום: אלון חכמון

מחלוקת בין אגף גנים ונוף בעירייה, האמור לקבל לתפעולו את האגם האקולוגי, לבין החברה לפיתוח פתח תקוה, שאינה מצליחה להתמודד עם דרישות מנהל אגף גנים ונוף ישראל דרורי, מונעת את השלמת העבודות במקום. כתוצאה מהיעדר תקציב להשלמת הפרויקט וכשלים בהקמת האגם, נמצא המקום בימים אלה בתנאי תחזוקה ירודים, היעדר פיקוח ומצב הגובל בהפקרות, ואם לא יקבל טיפול הולם באופן מיידי – יהפוך למפגע סביבתי.
ראש העירייה רמי גרינברג מודע לבעיות במקום וטוען: "זו תוצאה של הפקרות ובזבזנות מהקדנציה הקודמת. הקימו את הגן ב-80 מיליון שקל ובחובות שנותרו פתוחים בחברה לפיתוח, שאינה מצליחה להשלים את העבודות ואת התחזוקה של המקום. אנחנו חושבים בימים אלה, כיצד לנהוג ומאיפה מביאים את הכסף החסר".
בינתיים, במהלך ימי חג הפסח, ביקרו במקום המונים, בעיקר קבוצות חרדים, ובהיעדר פיקוח הולם, נצפו ילדים והורים כשהם יורדים לשבילים המיועדים לצוות התפעולי של האגם, שבמימיו משייטים שקיות ניילון, עטיפות של חטיפים ושיירי מזון. ילדים והוריהם האכילו את הדגים והאווזים השוכנים במקום בחודשים האחרונים, למרות שלטים האוסרים על האכלתם, שהושחתו בהיעדר פיקוח, בנוסף לרוכבי אופניים המדוושים להנאתם במקום בניגוד לחוק. מספר מבקרים נצפו גם בתחומי אתר הבנייה של המסעדה, כשהם תחת סכנה בטיחותית.
מתברר שהתפעול והתחזוקה של האגם האקולוגי היו אמורים לעבור לאחריות אגף גנים ונוף, אולם בטרם יקבל דרורי לידיו את האגם, הוא ערך בדיקה של גורמי מקצוע מטעמו במקום, ודרש שהחברה לפיתוח תעמוד בדרישות לתיקון הליקויים והשלמת העבודות, שיאפשרו את העברת המקום לידיו.
בינתיים הועבר הטיפול בשטחי האגם לאחריות אגף הפיקוח במִנהל שפ"ע, ואילו הטיפול במי האגם יהיה באחריות גנים ונוף. עד למעבר האגם לידי מחלקת גנים ונוף, נותרה האחריות לטיפול במי האגם ובמתקניו ברשות החברה לפיתוח שלא מצליחה לעמוד במשימה הלא פשוטה.
עד למציאת מקור תקציבי, הוקפאו גם העבודות להשלמת המסעדה במקום. השבוע הניח מנכ"ל החברה לפיתוח איתמר אלדר דוח סיכום על חוב כספי של העירייה לחברה, המסתכם נכון לעכשיו ביותר מ-30 מיליון שקל, בגין עבודות שכבר בוצעו במהלך הקדנציה הקודמת. לחוב זה יש להוסיף סכום כמעט זהה הנדרש לצורך ביצוע השלמת העבודות באתר, ובהיעדר הכספים הנדרשים היא לא תוכל להשלים את העבודות.
ממידע שהגיע ל"המקומון פתח תקוה" עולה כי במספר פרויקטים גדולים של העירייה בוצעו העבודות על ידי החברה לפיתוח. בשל כך, תלוי ועומד כנגד העירייה חוב כספי בהיקפים עצומים. בין השאר, מדובר בבניית מרכז מורשת יהדות אתיופיה, שגם להשלמתו נדרשים סכומי כסף הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים. פרויקטים נוספים הם מתחם בית הספר נטיעים לשעבר, בית הספר מעוף, המגרש בסירקין, בית הספר בית יהודה, המועדון הקהילתי בהדר גנים, השצ"פ בנווה גן, אולפנת הדר גנים וגני ילדים ברחוב מבצע דקל.
ראש העירייה גרינברג טוען כי מדובר בפרויקטים שנחנכו ערב הבחירות, ושהנהנים העיקריים מהם הם גופים פרטיים או בעלי גוון פוליטי. "בימים אלה אנו בודקים משפטית כיצד לנהוג בהקשר להתנהלות המופקרת בקדנציה הקודמת, בין היתר בבחינת דרישה לחיוב אישי".
מראש העירייה לשעבר איציק ברוורמן נמסר: "כל העבודות לפיתוחה ושדרוגה של פתח תקוה נעשו על פי תכניות אנשי המקצוע, באופן מסודר ובשקיפות מלאה. הסכומים שיש לשלמם הם על פי המתוכנן, בלוח תשלומים פרוס, כדי לא להעמיס על התקציב. חלק מהתשלומים הינם למשפחת גרינברג, משפחתו של ראש העירייה. אני מאחל לעיר ולתושביה שגם כעת ינוהל התקציב באחריות כפי שאני עשיתי".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה