חדשות פתח תקווה

דיון ראשון בערר על תוכנית סירקין וכביש 40

חדשות פתח תקווה26 באוקטובר 2021    4 דקות
0
דיון ראשון בערר על תוכנית סירקין וכביש 40

המחלוקת בין העירייה והעומד בראשה רמי גרינברג, לבין פעיל הציבור ירון קדושים, שהגיש ערר לתוכנית של המדינה – תוכנית סירקין וכביש 40 – הגיעה לדיון בפני החוקר אדיב נקש, שאותו מינתה המדינה כדי לבחון את הטענות המועלות בערר.
בעוד העירייה ביקשה להציג חלופה תכנונית לזו שמקדמת עתה חברת נתיבי ישראל, ובכללה סגירת צומת יעקב חזן בכניסה המערבית לשכונת הדר גנים, טוען קדושים, כי חרף המתקפות שהוא סופג זה כשנתיים וחצי, שבמהלכן אף כונה על ידי ראש העירייה רמי גרינברג "שקרן" ו"דמגוג", העירייה היא זו שהובילה את התוכנית לחסימת צומת יעקב חזן. מנגד, טוען המתכנן של נתיבי ישראל כי העירייה אכן קידמה ותכננה את החלק הקשור למחלף חזן, אך מעבר לכך – היו לה לכל אורך הדרך השגות וטענות.
גרינברג שטח את תוכנית העירייה החדשה והסביר מדוע זו חלופה ראויה. זאת לדבריו, "בהמשך למכלול הפעולות שהעירייה קידמה נגד התכנון המוצע על ידי המדינה לכביש 40 החדש, וכן בהמשך לשיתוף הציבור בפרטי תוכנית ההתנגדות שנבנתה על ידי גורמי מקצוע מטעם העירייה, תוך היוועצות עם התושבים".
כמו כן, גרינברג הציג בפני חוקר מינהל התכנון את התוכנית האלטרנטיבית, שאותה מבקשת העירייה לקדם "במטרה למזער את הנזקים שבתוכנית המקורית ולהבטיח פגיעה מינימלית באיכות חיי התושבים במהלך הקמת הכביש".
בעירייה מציינים כי בפתח הדיון הדגיש ראש העירייה את החשיבות שביצירת קישוריות לכביש 40 דרך רחוב חזן ובין מזרח למערב העיר. "החיבור המקורי המתוכנן לעבור קרוב לרחוב השופר יפגע בשטחים ציבורים, באנדרטת אסון המסוקים ובאיכות חיי התושבים באזור. על כן, יש לקבל את התכנון של העירייה בנוגע לצומת חזן ולא לאפשר חיבור דרך רחוב השופר", אמר גרינברג.
בהתנגדות שהגישה העירייה, מבקש גרינברג להתייחס גם לשביל הולכי הרגל, שאמור לקשר בין מערב למזרח העיר. "העירייה מבקשת לקדם תכנון שלא יפגע בתושבים הגרים באזור הגשרים. גשר נוסף באזור רחוב גלוסקא יבטיח את שלום עוברי הדרך והמגיעים לבית הספר עמיטל".
מדובר בגשר שיהיה בנוסף לשלושה המתוכננים, כך שיהיו ארבעה גשרים להולכי רגל ברחובות שלמה, רות, הושע וגלוסקא. בהקשר זה, ראש העיר דרש לשמור גם על החיבור מרחוב הושע ורחוב שלמה לכיוון דרום. לדבריו, העירייה מבקשת ליצור דרך נוספת על שטח הפארק בסמוך לשכונת יוספטל, מה שיאפשר להתנייד ברכב וברגל בין חלקי העיר.
בנוגע לקירוי המתוכנן סמוך לשכונת יוספטל, מבקשת העירייה לשמר את הפארק המתוכנן על גבי הקירוי. "הפארק יקשר בין שכונות יוספטל ודדו למערב העיר, ועל כן יש להרחיבו ולא לצמצם אותו על ידי יצירת פתחים. בנוגע לשיקוע המתוכנן מצפון לצומת חזן, יש ליצור קירוי בסמוך לבתים ברחוב השופר כדי למנוע פגיעה באיכות חיי התושבים הגרים בסמוך", אומרים בעירייה.
בנוגע לחורשת דדו, העירייה דורשת לקדם מנהרת תשתיות, שתצמצם את הפגיעה בשדרת העצים הוותיקה ותאפשר לה להמשיך להתקיים. בעירייה טוענים כי מדובר בחורשה פעילה, שחשוב לשמרה למרות העלויות הכספיות שכרוכות בהקמת מנהרה כזו.
גרינברג אף עמד על כך ששטחי ההתארגנות של ביצוע הכביש יוקמו בתיאום עם העירייה, תוך צמצום הפגיעה בשטחים הציבוריים והירוקים ובאיכות חיי התושבים. הוא הדגיש את החשיבות בשיתוף הוועדה המקומית וגורמי המקצוע ברשות לאורך הבנייה והתכנון הסופי. "אנחנו מכירים את השטח ואת צורכי התושבים, ולכן יש לתאם איתנו את כל התוכניות ולא לתכנן מעל ראשינו".
כמו כן, גרינברג העלה את נושא מפגעי הרעש ודרש שפתיחת הכביש תהיה לאחר הקמת המיגונים האקוסטיים וביצוע האספלט השקט. בסיכום הדברים, פנה ראש העירייה בנימה אישית לחוקר ואמר: "אני מבקש לא להתעלם מהבקשות שלנו, כי מדובר בנושאים חיוניים לעשרות אלפי תושבים, נושאים שיהיו רלוונטיים הרבה מאוד שנים קדימה. חשוב לקבל את הדרישות שלנו וליישם אותן בתכנון לפני הביצוע".
לעומתו, קדושים טוען כי "במקום להגיש את ההתנגדות כפי שדורשים התושבים, העירייה והעומד בראשה מצטרפים ומציגים מצג שווא לתושבים. התוכנית הקיימת היא הרת אסון ותהווה בכייה לדורות, ולכן אסור שתתקבל".
האדריכל והמתכנן של נתיבי ישראל אודי שריג אמר: "בדיון התייחסתי לסוגיית הגשר ברחוב השופר, שהעירייה הייתה שותפה לקביעת מיקומו ברחוב השופר והיום היא בעצם מתנגדת לאותה הצעה ומגישה הצעה חלופית. לגבי כלל התוכנית, מדובר ביוזמה של נתיבי ישראל, ולעירייה מאז ומעולם היו השגות בנושא זה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

תוספת של 46 מיליון שקל לשדרוג השכונות...

מועצת העיר אישרה בראשית השבוע תוספת תקציב בסך 46 מיליון שקל לטובת מגוון פרויקטים בתחום התשתיות והבינוי. ראש העירייה רמי...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת
0

חיים חדשים בשוק ליפקיס

אחרי שנים של חשיבה ותכנון, מובילה העירייה בימים אלה מהלך בשוק ליפקיס בעיר, לטובת פיתוח השוק, שדרוגו והפיכת הקנייה בו...

חדשות פתח תקווה30 בנובמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה