חדשות פתח תקווה

דוח זיהום האוויר באם המושבות יפורסם מחר

חדשות פתח תקווה3 בנובמבר 2019    4 דקות
0

עיקרי הדוח, שהגיעו לידי "המקומון", מצביעים על חריגות משמעותיות בזיהום הריח, שמקורו, ככל הנראה, במפעל טביב, חריגות בממדי זיהום קרקע בסביבת המפעל וסטייה במדד זיהום האוויר באזור

דוח זיהום האוויר באם המושבות יפורסם מחר
מפעל טביב. "לא נשקוט עד שהמצב יתוקן" ׀ צילום: אלון חכמון

ביום חמישי הקרוב, עתיד ראש העירייה רמי גרינברג לפרסם דוח של מומחים מתחום איכות הסביבה, המנתח את תוצאות הבדיקות שנערכו בשבועות האחרונים לבחינת זיהום האוויר בשכונת אם המושבות, שמקורן, כפי שטוענים התושבים, במפעל טביב שבאזור התעשייה סגולה.
האירוע, שיתקיים בבית אחד מתושבי השכונה, מעורר סקרנות רבה. אולם הדוח הלא מעובד, שמדד נתונים בזמן אמת, זיהה חריגות משמעותיות מבחינת זיהום ריח בשכונת אם המושבות, שמקורן לכאורה במפעל טביב, וכולל חריגות בממדי זיהום קרקע בסביבת המפעל וכן סטייה מסוימת במדד זיהום האוויר שמקורו במפעל האמור. עוד חושף הדוח בעייתיות ביציאת משאיות מהמפעל.
"די בנתונים הקיימים, כדי לפעול לסילוק המפעל הזה מהאזור ומסביבת תושבים", אומר ראש העירייה רמי גרינברג. לדבריו, "זו הפעם הראשונה שקיבלנו נתונים של ממש, המציגים תמונה ברורה כל כך. אין חריגות דרסטיות מבחינת זיהום אוויר, אבל קיימת סטייה מהתקן. מבחינת ריחות, בהחלט מתעוררת בעיה לא מבוטלת, וכנגד זה נפעל בכל הכוח".
ביום שני השבוע הפגינו ראש העירייה רמי גרינברג ועשרות תושבים מול שערי המשרד להגנת הסביבה ומול משכן הכנסת בירושלים, במחאה על גרירת רגלי הרגולטור בנושא. זאת, בהמשך להפגנה שנערכה ביום שישי האחרון באזור התעשייה סגולה. בעקבות ההפגנות, זומן ראש העירייה לפגישת חירום עם מנכ"ל המשרד גיא סמט לבחינת הנושא.
בפגישה, הגיש גרינברג למנכ"ל המשרד את ממצאי דוח תחנת הניטור, שאמורים להיחשף מחר לתושבי העיר, והשניים דנו בסוגיה הסבוכה. בתגובה התחייב סמט לבחון את הדברים, ללמוד את הדוח ולתת חוות דעת בנוגע למצב כיום, לקראת הדיון המשפטי בחודש דצמבר.
יצוין כי כבר כמה שנים פונים תושבים למוקד העירוני ומלינים על ריחות לא נעימים, צריבות בעיניים ותחושת מחנק באזור המושבות בשעות הערב והלילה. התלונות אף הביאו להתפטרותה של מחזיקת תיק איכות הסביבה בעירייה ענת זנזורי, שלטענתה מודרה על ידי ראש העירייה מטיפול בנושא.
השבוע פרסמה העירייה מכרז לאיוש משרת מנהל אגף איכות הסביבה, במקומו של אהוד שטיין, שעתיד לפרוש לגמלאות בחודש יולי 2020. שטיין, כפי שנודע ל"המקומון" פתח תקוה, לא ידע על כוונת העירייה לפרסם מכרז תשעה חודשים לפני שהוא פורש, ופרסום המכרז נחשף בפניו בהודעת מייל שהועברה בין העובדים.
אלא שכבר לפני כשלושה חודשים קיבל שטיין לדבריו מכתב סטנדרטי מארגון משאבי אנוש, שבו הודיעו לו על סיום עבודתו בעירייה כשיגיע לגיל 67. במכתב הועמדה בפניו האופציה לבקש הארכת תקופת שירות לשנה, אולם, כפי הידוע, ראש העירייה לא אישר עד היום לאף עובד הארכת כהונה בעירייה, וממילא שטיין לא התכוון להגיש בקשה כזו.
בינתיים הצטרפה זנזורי לשמונה חברי אופוזיציה, בהם אורי אהד, איציק ישראל, ד"ר תמי ז'יטלני, אליהו ברוכי, ישראל פרידמן, איציק ברוורמן, משה משה וגנאדי בורשבסקי, שהגישו עתירה נגד העירייה והעומד בראשה, בדרישה להורות על חשיפת הדוח המלא, לרבות ממצאי הבדיקות שטרם עובדו, וכן את הדוח שהוציא הבודק האוסטרי. לטענתם, העירייה והעומד בראשה נמנעים מחשיפת הנתונים, ויש בכך כדי ליצור רושם להסתרת מידע נחוץ לתושבים.
גרינברג לא מתרגש מרעשי הרקע. לדבריו, "העירייה הציבה תחנת ניטור חדשה באזור, שתחשוף אם קיימות חריגות בזיהום האוויר במקום. לא נרפה ולא נעזוב, עד שהריחות וזיהום האוויר באזור יטופלו. אנו פועלים יחד עם התושבים אל מול המחוקק והמפעלים, והמחאה הזו היא בראש מעייננו. לא נשקוט עד שהמצב יתוקן".
גרינברג התייחס גם לדוח הבוחן האוסטרי. לדבריו, "לא ברור על מה שילמו לאדם שהגיע מאוסטריה ליום אחד וחזר אחרי חצי שנה להשלמה. זאת בושה וחרפה. הדוח המקצועי, שיוצג לציבור ביום חמישי הקרוב, בא בהמשך למכלול הפעולות שאנו נוקטים כדי למגר את מפגעי האוויר בשכונת אם המושבות.
"עוד במהלך הקדנציה הקודמת, קידמתי את הנושא כחבר מועצה, אל מול המשרד להגנת הסביבה, הגורמים הרלוונטיים בממשלה ובוועדת הפנים של הכנסת. מתבצעת פעילות מתחת ומעל לפני השטח, בין השאר לשינוי התב"ע באזור, כך שלא יהיו עוד מפעלים מזהמים. בניגוד לטענות העולות מפי גורמים אינטרסנטיים ופוליטיים, נושא זה נמצא בראש סדר העדיפויות העירוני, ואני לא אשקוט עד שיבוא אל פתרונו, והתושבים יזכו לאיכות החיים המגיעה להם".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה