חדשות פתח תקווה

גרינברג פועל לסגירת מפעלי טביב ואקוכם

חדשות פתח תקווה6 בנובמבר 2019    5 דקות
0

בעקבות הממצאים החמורים שחשף דוח הניטור של חברת אטמוספייר, בין היתר על פליטת חומר מסרטן מסוג בוטדיין, פנתה העירייה לבית המשפט ולמשרד להגנת הסביבה, במטרה להורות על הפסקת הפעילות במפעלים המזהמים

גרינברג פועל לסגירת מפעלי טביב ואקוכם
גרינברג בפגישה עם תושבי אם המושבות. “מפגעים חמורים” ׀ צילום: אלון חכמון

העירייה הגישה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד בקשה להקדמת הדיון בעתירה שהגישו חברות טביב ואקוכם כנגדה, בהסתמך על דוח הניטור של חברת אטמוספייר, כפי שנחשף בשבוע בעבר ב”המקומון” פתח תקוה.
בנוסף, פנה ראש העירייה רמי גרינברג למשרד להגנת הסביבה, בבקשה להורות על הפסקת הפעילות במפעלי טביב ואקוכם שבאזור התעשייה סגולה. בבקשה, שאליה צורפו תצהירים של גרינברג ומנהל אגף רישוי וביקורת עסקים בעירייה, נטען כי החברות שהגישו את העתירה הפרו תנאים ברישיון העסק.
עוד נטען כי בדוח שבידי העירייה נחשפים ליקויים, לרבות חריגות חוזרות ונשנות של מערכי פליטה של בוטדיין, שהוא חומר מסרטן, עיכוב בהעברת נתוני איכות אוויר מתחנות הניטור במפעלים לאגף איכות הסביבה בעירייה, וכן הפרה של תנאי היתר שימוש ברעלים.
בנוסף, פנה ראש העירייה לד”ר צור גלין, ראש אגף איכות אוויר ושינוי אקלים במשרד להגנת הסביבה, והתריע על חריגה מערכי איכות האוויר. במכתב מציין גרינברג: “זה תקופה ארוכה, חלק ניכר מתושבי שכונת אם המושבות סובלים ממפגעי ריח וזיהום אוויר חמורים ביותר. מפגעים אלה מתרחשים לעתים תכופות בשעות שונות של היום ובתקופות שונות של השנה.
“נוכח קרבתה של תחנת המעבר לטיפול בפסולת מסוכנת – המופעלת על ידי חברת טביב ומפעל אקוכם הצמוד לו, העוסק אף הוא בפסולת מסוכנת – לשכונת אם המושבות, ותלונות רבות המלמדות על מפעלים אלה כמקור למפגעי הריח, ערך המשרד להגנת הסביבה מספר בדיקות ניטור אוויר בסמוך למפעלים ובשכונת אם המושבות”.

לדברי ראש העירייה, רמי גרינברג: “לאחרונה נערכה בדיקה מקיפה, שהעלתה חריגות בפרמטרים המותרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. בין היתר, חריגה בחומר מסרטן מסוג בוטדיין, שחשיפה אליו עלולה להביא לסיכון בריאות הציבור”. לטענתו, אף שבעבר נטען על ידי המשרד כי לא ניתן לשייך את החומר למפעלים, “עתה קובע הדוח שהועבר לעירייה כי ניתן לעשות כן”.
גרינברג מוסיף ומציין: “לאור האמור, אין ספק כי בעקבות פעילות מפעלי טביב ואקוכם נגרמות חריגות במערכי איכות האוויר הקבועים בדין ונגרמים מפגעי זיהום אוויר וריח חמורים ביותר. אשר על כן ולאור העובדה כי מפעל אקוכם נחשב כמקור פליטה, נבקשך לעשות שימוש בסמכויותיך לחוק אוויר נקי, למניעה של זיהום אוויר הנגרם ממפעל טביב ואקוכם ולהפסקת השימוש במפעלים אלה הגורמים לזיהום”.
ביום שני בערב אישר בית המשפט המחוזי מרכז בלוד את בקשת העירייה והקדים את מועד הדיון ל-13 בנובמבר. העתירה הוגשה באמצעות בא כוחה של העירייה, עו”ד יחזקאל ריינהרץ, ממשרד עורכי הדין פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות’.

“המפעלים יורחקו”
יממה לאחר פרסום הדוח, ביום חמישי שעבר, נפגש גרינברג עם תושבים משכונת אם המושבות וחשף בפניהם את הנתונים המדאיגים, בכללם פליטת החומר המסרטן. בהמלצת הגורמים המשפטיים המלווים את העירייה, וכדי לא לפגוע בהליכים המשפטיים, לא נחשף לעיני הציבור הדוח, שעובד על ידי היועץ הסביבתי צחי פרידמן, אולם על פי ההודעה, ניתן להגיע ללשכת ראש העירייה ולעיין בדוח המלא.
גרינברג: “ממצאי הדוח מעלים, כי במהלך יולי 2019 אירעה חריגה משמעותית מתקני איכות האוויר. חריגה זו מהווה הפרה, הן של הוראות חוק אוויר נקי והן של הוראת היתר הרעלים של המפעלים. בנוסף, בחינת הממצאים מגלה כי המפעלים לא קיימו את הוראות רישיון המוביל שלהם, לצד הפרת תנאי הרישיון שניתן להם על ידי העירייה”, אמר גרינברג לתושבים.
לדברי גרינברג, “ב-8 וב-30 בחודש יולי נמדדו אירועים שבהם נמצאו חריגות בריכוזי החומר בוטדיין 1,3 באוויר”.

על פי הדוח המעובד, מדובר בחומר המוגדר כ”מסרטן ודאי לאדם בחשיפה נשימתית”. ניתוח האירועים מלמד, באופן ברור, כי מקור החומר הוא במפעלים הפועלים באזור סגולה ולא ממקור אחר.
בעירייה מדגישים כי חריגה מערכי הסביבה מקנה לרגולטור מגוון סמכויות פעולה בנושא, ובכלל זה ביטול היתר הפליטה של המפעל המזהם ואף הוצאת צו כנגד פעילותו. לצד מפגעי האוויר, על פי הדוח נמצאו 18 חומרים בנוסף לדיווח, שגרמו למפגעי ריח. עוד מציין הדוח כי באירועים חריגים אלה, שבהם נמדדו ריכוזים גבוהים של החומר המסרטן במשך יותר משעה, המפעלים לא מסרו דיווח כנדרש למשרד לאיכות הסביבה.

ב-24 בדצמבר 2018 ניתנו בהוראת גרינברג תנאים נוספים לרישיון העסק של המפעלים העוסקים בפסולת רעילה בפתח תקוה. בין התנאים נקבע כי על המפעל להחזיר את מערכת הניטור הרציף לשטחו. עוד נקבע: “החברה תפיק דוח חודשי עם נתוני ניטור, ותעביר את הדוח לאגף לאיכות הסביבה של העירייה באופן שוטף”. לדברי גרינברג, טרם הועברו הדוחות לעירייה ובכך המפעל הפר את רישיון העסק שלו.

גרינברג התייחס לדוח ואמר: “כפי שהבטחתי, הדוח פורסם לאחר החגים, אחרי שנלמד לעומק. מדובר בדוח המצריך את התערבותו המיידית של הרגולטור כנגד המפעלים. דוח זה ישמש אותנו בהמשך הפעילות מול המשרד להגנת הסביבה ובבתי המשפט, על מנת שמפגעי האוויר יבואו אל סיומם והמפעלים המזהמים יורחקו אל מחוץ לעיר. אני לא מתכוון להרפות בנושא, ואעשה כל שביכולתי כדי שתושבי אם המושבות יזכו לאיכות החיים המגיעה להם”.
ממפעל טביב נמסר: "הנהלת טביב דוחה מכל וכל את הטענות הקושרות את החברה למפגעים. ההוכחות לתקינות פעילותה שבו ועלו בעשרות הדוחות שחיברו גורמי המקצוע הרלוונטיים. דוחות אלה קובעים חד-משמעית כי אין רבב בפעילותה של טביב, שהקפידה כל העת על שמירת תקני איכות הסביבה המחמירים ביותר. צר לנו שמפעל האחראי לפרנסתן של 500 משפחות בעיר נקלע למאבק פוליטי על לא עוול בכפו".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

רגע לפני הפתיחה: סיור שווקים

המשטרה והרשויות המקומיות באמצעות מערכי האבטחה שלהן נערכות  לקראת פתיחתם של הקניונים והשוק העירוני במסגרת הקלות נוספות בתקנות החירום צו...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    2 דקות
0

חוזרים לשגרה: העירייה שוב תבצע אכיפת חנייה...

לאחר כחודש וחצי בהן הייתה חניה חינם בכחול לבן באזורי התעשייה, בתחילת השבוע חזר אגף הפיקוח לאכיפה מלאה של חניה...

חדשות פתח תקווה6 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה