חדשות פתח תקווה

גננות באם המושבות ונווה גן: "נשבית את הגנים, לא מפחדות"

חדשות פתח תקווה28 בפברואר 2020    8 דקות
0

הגננות מוחות על היחס "המזעזע" של העירייה לגננת שנחשדת בהתעמרות בילדים • השבוע הן לא הגיעו לגן, בסוג של "שביתה איטלקית" • לטענתן, אין להן אמצעים מספקים להתמודד עם המצב בגנים • ביום שלישי, בעקבות עתירת העירייה, חייב אותם בית הדין לשוב לעבודה

גננות באם המושבות ונווה גן: "נשבית את הגנים, לא מפחדות"
הפגנת הגננות. "שנים של שתיקה וסתימת פיות" ׀ צילומים: אלון חכמון

 

העירייה הגישה ביום שני עתירה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, כדי שיורה לגננות לשוב לאלתר לעבודה. לטענת העירייה, הגננות פתחו במעין "שביתה איטלקית", שבמסגרתה הן נעדרות מהגנים בשכונות אם המושבות ונווה גן ללא הצדקה, בטענה למחלה, תוך שהן גורמות נזק לילדים, להורים ולמנגנון העירוני. בינתיים, שובצו בגנים עובדות עירייה וסייעות, כדי שישמשו כמחליפות בגנים שבהן נעדרת הגננת.
את העתירה הגישה העירייה, באמצעות משרד עורכי הדין פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות', לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, נגד משרד החינוך והסתדרות המורים. בכותרת העתירה נכתב: "בקשת צד בסכסוך קיבוצי ובקשה בהולה למתן צו מניעה זמני דחוף נגד שביתה פראית שפרצה בגני הילדים".
בעתירה דורשת העירייה להורות לגננות לשוב לאלתר לעבודתן, בטענה שהחלטת הגננות לשבות על דעתן בלבד, שעה שהעירייה לא צד בהתנהלות מולן – הינה החלטה חד-צדדית וקיצונית בחומרתה. לטענת העירייה, היא משקיעה מעל ומעבר לעומת כל רשות אחרת בתחום הפיזי, החדשני, הפדגוגי והחינוכי, ומממנת מקופת העירייה סייעות שימלאו את מקומן של גננות במקרים של היעדרות.
בית הדין האזורי לעבודה קיבל את עמדת העירייה והוציא צו מניעה האוסר על הגננות להמשיך בשביתה. כמו כן, הורה בית הדין למשרד החינוך והסתדרות המורים לחייב את הגננות "לשוב לאלתר לעבודה סדירה, מלאה ותקינה ללא שיבושים כלשהם".
ל"שביתה האיטלקית" של הגננות קדמה הפגנה סוערת, מלובה ביצרים, שגם אם לא גלשה לאלימות, הייתה רצופה בהתבטאויות פוגעניות. כ-100 גננות התקבצו ביום ראשון בכניסה לבניין העירייה כדי למחות על השלכת ציודה האישי של גננת, ששמה נקשר לכאורה לקלטת שנחשפה ברביעי שעבר בחדשות 12. בקלטת נשמעת אישה רודה בילדים, מאיימת שתמנע מהם לאכול, תחרים אותם ואף תגיע לחדרם בביתם כדי לעשות בו בלגן.
"באתי עם בטן מלאה, אחרי שמונה שנים של שתיקה וסתימת פיות", אמרה אחת הגננות. לטענת המפגינות, העירייה הודיעה כי הגננת הודתה באמירות הפוגעניות המיוחסות לה, ולכן הוחלט להשעותה עד לקיום שימוע עמה. אולם אותה גננת טוענת כי נעשה לה לינץ', וכי מרבית הדברים שנשמעים בקלטת לא נאמרו על ידה, אלא על ידי הסייעות בגן.
לטענת הגננות, התנהגות העירייה בעקבות האירוע הייתה מבישה. לדבריהן, ראש העירייה הגיע לגן, כשהוא מלווה בגורמי מקצוע ובמפקחת מטעם משרד החינוך, "כדי לרצות את ההורים". הגננות מוסיפות כי "במסגרת הביקור המזעזע בגן, נזרקו החפצים האישיים של הגננת". היא גם מפנה אצבע מאשימה לעירייה: "נהגתם באלימות בוטה. מי שמכם לשופטים וחורצי גורלות. ערכתם בדיקה מעמיקה לפני שהשלכתם חפצים של איש חינוך?", זעמו הגננות. "היום זאת היא, מחר זה אנחנו. העירייה מתנהגת באלימות".
מצפות ליותר
ראש העירייה רמי גרינברג, שירד לשוחח עם המפגינות, שמע מהן, כי הן מגנות בכל תוקף את ההתנהגות הפסולה של העירייה, כמו גם את הפגיעה בילדים על ידי הצוות החינוכי. אולם, לטענתן, אין תקציבים ואין סיוע, שיאפשר להן להתמודד כראוי עם התפוסה המלאה בגנים, עם היעדר כוח אדם ועם האלימות הגואה של הילדים כנגד עצמם וכנגד הצוות.
לטענת הגננות, הן מצפות מהעירייה ליותר. "במקום לעשות קמפיינים תקשורתיים על עוד דשא סינטטי, תנו תקציב ומשאבים לפסיכולוגים, לגננות, לסייעות ולכוח אדם. יש המון מקרים של אלימות כלפי הצוות". לדבריהן, אין להן כלים להתמודד עם המציאות הנכפית עליהם.
"יש להוקיע מצב של גננת או סייעת שפוגעות בילדים, ואנו מקוות שלא יהיו מקרים כאלה, אבל כדי להימנע מזה, חייבים להבין שמדובר בגנים מפוצצים, ושהאחריות היא אך ורק על הגננות והסייעות. די, תפסיקו עם הקמפיינים מסביב ותתייחסו לעיקר. תנו לנו כלים להתמודד עם הילדים", טוענות הגננות. "אם לא – נשבית את הגנים, לא מפחדות".
הגננות זעמו על גרינברג. "לא רצית לפגוש אותנו, סירבת לשמוע אותנו, נתת גיבוי להורים, אף שאתה לא בית משפט. אותי נשכו ילדים ולא קיבלתי גיבוי", זעקה לעברו אחת הגננות. במקביל, שאר הגננות הפשילו שרוולים והציגו חבורות וסימנים כחולים על ידיהן, זכר לאלימות שספגו ממש לאחרונה מצד ילדים. "איפה אתם כשמכים אותנו? איפה העירייה כשילדים נושכים ומשליכים כיסאות, ואנחנו חייבות לגונן על הילדים האחרים בגן. אנחנו בהחלט סובלות מאלימות, אבל העירייה ממשיכה לתת גיבוי להורים".
ראש העירייה ביקש להתייחס, אולם הגננות סירבו לשמוע וקראו לעברו: "באנו להשמיע". גרינברג: "בכל מקום, אנחנו אומרים שאתן חוד החנית. אם אתן רוצות להעלות נציגות שלכן אליי לשיחה במשרד, זה אפשרי. אני מוכן לפגוש אתכן בכל שעה. אנחנו מכבדים אתכן, ואני לא חושב שיש לי סיבה להתנצל, כפי שאתן דורשות. משרד החינוך הוא שהשעה את הגננת, ואני הונחיתי לטפל בסייעות. הוצאתי לכן איגרת בנושא. יש שם משהו פוגעני או מאשים?".
חוד החנית
הגננות ברובן המכריע סירבו לעלות למשרדו של גרינברג, והעבירו את המחאה למגרש החניה. רק שלוש מהן המשיכו את השיח עם ראש העירייה וביקשו הסברים. גננת ברמת ורבר: "הבעיה מתחילה כשאני מגיעה לאשכול ורואה אבא פורם יוטה כדי לצלם את הגן, ואני שואלת מה מעשיו, והוא עונה לי 'ראש מִנהל החינוך רון כץ שלח אותי להביא הוכחות'. תכבדו את אנשי החינוך, אל תתנהגו באלימות לגננות".
על כך הגיב מאוחר יותר כץ: "במקום לבחון את מה שקרה, הן מאשימות. כראש מִנהל החינוך, נתתי להן גיבוי מלא, ולא נכנעתי לטענות של הורה שהגיע למשרדי. אמרתי לו שאני לא בונה החלטות משמועות, אלא מראיות. שיציג בפניי הוכחות ואוכל לטפל. בוודאי לא שלחתי אותו לבצע חקירה או לערוך תצפית על הגן, זו לא הדרך שלי. אם הייתי מקבל את האמירות שלו ופועל, הן היו מאשימות אותי במתן גיבוי להורים".
מהעירייה נמסר: "ראש העירייה שוחח ביום שישי האחרון עם יו"ר תא הגננות בפתח תקוה וכן עם מקבץ גננות העובדות בעיר, וביקש לקיים פגישה בנושא יחד עם נציגות הסייעות. זאת, במטרה להרגיע את הרוחות ולחשוב יחד איך מבטיחים שביטחון ההורים באנשי הצוות בגנים לא ייפגע לנוכח המקרה האחרון.
"נציין כי בהמשך למקרה שנחשף באחד מגני העירייה, בוצעו פעולות נקודתיות בגן וכן נקבעו נהלים מערכתיים, במטרה למנוע הישנות מקרים מעין אלה. מדובר בפעולות שנעשו לטובת כלל המערכת, לרבות הגננות, הסייעות, ההורים, וכמובן גם תלמידי הגנים. פעילות ראש העירייה בנושא תמנע עימותים מיותרים בין אנשי הצוות להורים, ותבטיח שאנשי הצוות המסורים בגנים, שהם הרוב המכריע, יקבלו את המעמד המתאים ויישמר הניהול התקין והאמון בין הצדדים.
"כפי שהודגש באיגרת שנשלחה ביום חמישי האחרון לגננות ולסייעות, ראש העירייה רואה בהן חוד החנית של מערכת החינוך העירונית, ומכיר תודה והערכה רבה על עבודתן. הגננות והסייעות הן נכס חשוב לרשות, להורים ובעיקר לתלמידים, וראש העירייה לא ייתן שיפגע מעמדן בקרב הציבור, ויעשה הכל כדי שהן יקבלו את המעטפת המשלימה, אשר לה הן זקוקות במסגרת עבודתן".
ענת דדון, יו״ר המחלקה לגננות בהסתדרות המורים: "הסתדרות המורים מודיעה לכל הגננות שנעדרו ביום שני מעבודתן, לשוב לעבודה סדירה. רק גננת שחולה, כך שאינה יכולה להתייצב לעבודה, ויש בידה תעודה רפואית, תוכל להיעדר מעבודה. אין להיעדר מן העבודה בהסתמך על הצהרה בלבד. הסתדרות המורים מכירה במשבר שהתעורר בפתח תקוה, מגבה את הגננות, ותעשה כל שביכולתה מול העירייה בעניין".
כאמור, הגננות באם המושבות ונווה גן לא קיבלו את טענות העירייה ובחרו שלא להגיע לגנים. את מקומן תפסו עובדות אגף החינוך בעירייה. גרינברג עצמו הגיע ביום ראשון למשרדי האגף, ענה לטלפונים והשיב לפניות התושבים. ביום שני פתח את היום ב-6:30 באגף גני הילדים, ועמד מקרוב אחר עבודת צוות האגף, שעמל על שיבוץ צוותים מחליפים בגנים שבהם הודיעו הגננות על היעדרות.
"נכון לעכשיו, כל הגנים קיבלו מענה מתאים והילדים נקלטו כראוי. אם יתעוררו בעיות נוספות בהמשך, אגף גני הילדים יהיה ערוך ומוכן למתן מענה מהיר ככל שיידרש", נמסר מהעירייה.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

התגלה עובד חולה קורונה במרכז השירות של...

הודעה חשובה לתושבי פתח-תקווה והסביבה בדבר מקרה קורונה במרכז השירות של עמידר בעיר פתח תקווה לאחר שהתגלה אתמול, יום שני,...

חדשות פתח תקווה21 ביולי 2020    דקה אחת
0

עוד קורבן לקורונה: שלווה זלפריינד מגני הדר,...

שלווה זלפריינד מגני הדר בפתח תקווה, היא הקורבן האחרון דל מחלת הקורונה. שלווה ז״ל הייתה גננת שנים רבות וחינכה רבים...

חדשות פתח תקווה17 ביולי 2020    2 דקות

כתיבת תגובה