חדשות פתח תקווה

"גם בפתח תקוה יש בתים רעועים שנוטים ליפול"

חדשות פתח תקווה13 בספטמבר 2021    4 דקות
0
"גם בפתח תקוה יש בתים רעועים שנוטים ליפול"

עוד לפני שקרס הבניין בחולון ביום ראשון השבוע, אירח ארגון הקבלנים בפתח תקוה כנס מקצועי בנושא התחדשות עירונית. הכנס עסק, בין השאר, בנושא הזה והתריע: "בתים בעיר רעועים ונוטים ליפול. זוהי תזכורת לחשיבות של התחדשות עירונית".
בכנס הבהירו ראש הארגון אהרון דינוביץ וחברים נוספים בארגון כי לאחרונה התקבלה תזכורת חשובה מדוע יש לתמוך בפרויקטים של תמ"א 38. זאת, לאחר שעיריית רמת גן הורתה להרוס בניין רעוע באופן מיידי, אף מבלי שהתאפשר לדיירים לקחת את חפציהם, מחשש שהבניין יקרוס עליהם.
"זוהי עדות נחרצת לחשיבותה של התחדשות עירונית בערים, ולכך שחובה להמשיך ולהפעיל את תמ"א 38 במתכונת זו או אחרת, או שתימצא חלופה לחיזוק בניינים בודדים", אמר דינוביץ בכנס, שהתקיים באולם 58 בעיר ושאירח את הנהלת העיר, בראשות ראש העירייה רמי גרינברג. בכנס השתתפו גם חברי מנהלת ההתחדשות העירונית כרמים בראשות נועם סלע, הנהלת התאחדות הקבלנים בוני הארץ, חברי ארגון הקבלנים והבונים פתח תקוה, עורכי דין, שמאים, מהנדסים, אדריכלים ודמויות נוספות מתחום הנדל"ן.
דינוביץ התייחס להריסת הבניין ברמת גן ואמר כי "מדיניות ההתחדשות העירונית ברמת גן והתנגדותו הנחרצת של ראש העירייה כרמל שאמה הכהן לחיזוק בניינים מכוח תמ"א 38, היא דוגמה טובה לחוסר המודעות של ראשי ערים לאופי הבנייה בעירם, וחבל שכך. גם בפתח תקוה יש בתים רעועים שנוטים ליפול, אבל לשמחתנו, יש ראש עירייה שמעודד תמ"א 38, ומעודד התחדשות עירונית ובנייה בכלל. למרות המחלוקות, קיים שיח תקין וטוב בין הקבלנים בעיר לבין העירייה. אם העיר תנוהל נכון ותמשיך לקיים שיח שוטף עם הקבלנים, היא תמשיך לפרוח".
נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו אמר בכנס: "מאז הרכבת הממשלה החדשה, נפגשנו עם כל השרים וחברי הכנסת הרלוונטיים לענף הבנייה, וגילינו לשמחתנו שהם מעוניינים לשמוע אותנו. זה טוב מאוד. הצגנו בפניהם את המורכבות של ענף הנדל"ן ואת החסמים הקיימים המעכבים את הבנייה.
"חוק ההסדרים והתקציב שעבר בקריאה ראשונה בכנסת הם מצוינים לענף הבנייה, והרבה מזה הודות לפעילות ההתאחדות. הצפנו בפני מקבלי ההחלטות את הבעיות של הענף, נפגשנו עם הדרג המקצועי הבכיר ביותר לצד הדרג הפוליטי, והצלחנו לגרום להם להבין שמספיק עם פטנטים חד-פעמיים כמו מחיר למשתכן או מע"מ אפס וכדומה. לא ניתן לפתור את משבר הדיור עם שפנים מהכובע, שעובדים רק על הביקוש. הממשלה הבינה שצריך להגדיל את ההיצע, ואנו פועלים כדי לסייע לה".
גם סרוגו התייחס להריסה הבניין ברמת גן ואמר: "זה עניין של סכנת חיים. יש עוד הרבה בתים בישראל שנוטים ליפול, וישנו גם הסיכון של מתקפת טילים, כפי שראינו לפני מספר חודשים. לכן יש להתייחס להתחדשות עירונית כאל הכרח קיומי ולא כאל תוכנית נדל"ן. אני מצפה מכל ראש עירייה שיילחם על כל בית בעירו, גם אם לא נותנים לו שטחים לצורכי ציבור".
מנכ"ל התאחדות הקבלנים אמנון מרחב הוסיף: "ראשי ערים שלא נותנים היתרי בנייה להתחדשות עירונית לא פוגעים בקבלנים, אלא בתושבים שלהם ובסיכוי של העיר להתחדש באוכלוסייה צעירה. יש קבוצה קטנה של ראשי רשויות שמכתיבים את המדיניות לכלל הרשויות, והם פוגעים בזוגות הצעירים. לראשי הרשויות צריכה להיות העדפה ברורה למגורים, כי מי שמשלם את המחיר זה התושבים, וחבל שראשי הערים לא מבינים זאת. יש אתגרים אדירים בענף התשתיות והבנייה, שנצליח להתמודד איתם רק בשילוב כוחות".
גרינברג: "הצורך בקורת גג הוא צורך קיומי וגם מחולל חברתי. יש בעיר שכונות ותיקות, שכמה שהרשות תשקיע בהן, זה לא יעזור. לאוכלוסייה זו, התחדשות עירונית היא הסיכוי היחידי להתרומם. לכן אנו רואים בהתחדשות עירונית כלי חברתי לקידום, פיתוח העיר והעצמתה, תוך מיקוד באיכות החיים. העירייה עושה זאת בשותפות עם ההתאחדות וארגון הקבלנים המקומי. יחד אנחנו עושים מהפכה תכנונית בעיר, הכוללת הקמת 23 אלף יחידות דיור חדשות והשקעות בתשתיות בהיקף של מיליארד וחצי שקל. אנחנו לא מפחדים מבנייה, אנחנו רוצים לעשות זאת באופן איכותי ועוצמתי, כדי שיהיה כיף לחיות פה".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

ניצחון זמני לתושבי הדר גנים

אנחת רווחה חלקית נשמעה השבוע בקרב תושבי הדר גנים, לנוכח פרסום מכרז ראשון של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבניית 2,499...

חדשות פתח תקווה13 בספטמבר 2021    2 דקות
0

מאות תלמידים נשלחו לבידוד בגלל מורים שחלו

יותר מ-60 כיתות נסגרו לאחר ראש השנה והילדים והצוות נשלחו לבידוד. בין היתר, התברר כי מורה, שאובחן כחולה מאומת, לימד...

חדשות פתח תקווה13 בספטמבר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה