חדשות פתח תקווה

"במקום לחנך את הילדים – מפחידים אותם"

חדשות פתח תקווה3 בינואר 2019    2 דקות
0

תכנית חדשה למניעת אלימות בבית ספר בעיר גורמת לסערה בקרב ההורים • על פי התכנית, ילדים מקבלים נקודות שליליות בגלל התנדנדות על כיסא או טיפוס מסוכן

"במקום לחנך את  הילדים – מפחידים אותם"
קובה. "יש כאן החמצה גדולה" ׀ צילום: הילה יניב

הורים בבית ספר בעיר פנו בשבוע האחרון ל"המקומון" במחאה על שיטת הנקודות החדשה שנכנסה לבית הספר ונועדה למנוע מקרי אלימות.
על פי התכנית, על זריקת חפץ מקבלים נקודה אחת, על טיפוס מסוכן שתי נקודות וכן הלאה. כשמגיעים לשש נקודות מוזמנים לשיחה עם המנהלת ועלולים לקבל השעיה. "יש ילדים שקיבלו חמש נקודות ביום אחד. אפילו בעבירות תעבורה לא מקבלים נקודות כל כך מהר", אומר אחד ההורים.
לדבריו, "עברו מיד מקלה ליד כבדה מאוד בלי להסביר ובלי שלוקחים בחשבון את גילם של הילדים. הילד שלי מאוד רגיש. אתמול הוא בא הביתה בוכה כי המורה נתנה לו נקודות על קפיצה בין מדרגות. הכוונה של בית הספר טובה, אבל היא לא משיגה תוצאות טובות אלא רק פחד ותסכול. ילד אלים וילד עם קצת שובבות מקבלים את אותו עונש. ככה גומרים להם את שמחת החיים. זה בית ספר. לא כלא. במקום לחנך את הילדים, מפחידים אותם".
אחד ההורים אמר: "אין לצוות סבלנות לעשות הסברה, וישר עברו לעונשים. יש כאלה שחזרו מצוברחים, אחרים לא ישנים בלילה ואפילו התחילו להרטיב במיטה".
יו"ר פורום "הורים נגד אלימות", הפסיכולוגית החברתית לילך קובה, אמרה: "מדובר בבית ספר שלוקח אחריות ומחפש דרך להתמודד עם נושא האלימות. כפי הנראה, יש רצון אמיתי, אבל אין מספיק כלים מקצועיים. הרעיון להעביר לילדים את האחריות להתנהגותם יותר ממבורך, אבל בתחושה שלי הצוות החינוכי של בית הספר הלך צעד אחד רחוק מדי. הם שכחו שמדובר בילדים, והם כנראה לא מאפשרים להם להיות ילדים. מעבודתי כפסיכולוגית חברתית במסגרת פורום ההורים, אני יכולה להעיד שלא פעם ילדים משתובבים ואין להם כל כוונה לפגוע. חשוב להבחין בין מעשה שובבות למעשה אלים. יכול להיות ששני ילדים ישחקו ביניהם ובטעות אחד ייפול ויקבל מכה, או שילד יכעס ויטרוק את הדלת כי לא ידע לווסת את התסכול שלו. לכן לא צריך ישר לשלוח אותו לעונש. לדברי ההורים שיטת הנקודות אינה מלווה בהסברה נכונה – וכאן ההחמצה הגדולה".
בעירייה הפנו אותנו למשרד החינוך.
ממשרד החינוך נמסר: "בבית הספר נבנתה תכנית מוגנות המורכבת גם מגבולות וגם מחיזוקים. הנהגת ההורים הייתה שותפה והתקיים ערב הורים להסברה על התכנית. עם זאת, יצוין כי התכנית היא אמצעי ולא מטרה. בקרוב יתקיים שיח חינוכי עם ההורים, ובמידת הצורך יערכו התאמות בהתאם".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

לראשונה בפתח תקוה: רמזורים עם טיימר עבור...

במסגרת השדרוג התנועתי שמקדם ראש העירייה רמי גרינברג ברחבי העיר, הותקנו לראשונה בפתח תקוה רמזורי טיימר עבור הולכי הרגל. מדובר...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    דקה אחת
0

חתונה בצל הקורונה

אחרי שנדחתה פעמיים, נישאו אתמול (6 ביולי) בני הזוג אסתי כביר ואוראל כהן. בני הזוג, שדחו את חתונתם בשל הקורונה...

חדשות פתח תקווה7 ביולי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה