חדשות פתח תקווה

בית העלמין סגולה קרוב למיצוי

חדשות פתח תקווה14 באוגוסט 2019    3 דקות
0

עתודות הקרקע של בית העלמין יספקו מענה לשנתיים הקרובות • עתודת קרקע נוספת, הנמצאת במחלוקת משפטית, יכולה לספק מענה לשלוש שנים נוספות לכל היותר • בחודשים האחרונים מופנים תושבי העיר לקבורה בבית העלמין ירקון

בית העלמין סגולה קרוב למיצוי
בית העלמין סגולה. עשרות אלפי שקלים לחלקת קבר ׀ צילום: אלון חכמון

עתודת הקרקע הפנויה, שסופחה לבית העלמין סגולה ומיועדת לקבורה, תספיק לתקופה של עד חמש שנים לכל היותר. כך עולה ממידע שהגיע ל"המקומון". נכון להיום נותרו בבית העלמין כמה מאות בודדות של חלקות קבר המיועדות לקבורה של תושבי העיר ללא תשלום. בחודשים האחרונים מפנה חברת קדישא המקומית את משפחות הנפטרים לקבור את יקיריהם בחלקה שהוקצתה לטובת תושבי העיר בבית העלמין ירקון.
את הקרקע הפנויה, בשטח של כשמונה דונמים, קיבלה החברה קדישא מהעירייה, אולם בעלי הקרקע המקוריים, חברת מכון הדרום, דורשת להשיב לה את הקרקע שהופקעה ממנה על ידי העירייה לכאורה לפני כ-30 שנה. מתברר כי במשך השנים שחלפו, העירייה לא עשתה שימוש בקרקע, ועל כן החליט ראש העירייה הקודם איציק ברוורמן להקצות את אותה קרקע לטובת החברה הקדישא פתח תקוה לצורך הרחבת שטח בית העלמין סגולה. עוד עולה כי אותה הקצאה אמורה לאפשר קבורה של 4,000-3,000 נפטרים נוספים.
בית העלמין סגולה הוקם לפני עשרות שנים, ונכון להיום הוא משתרע על שטח של כ-270 דונמים וקבורים בו כ-80 אלף נפטרים, רובם המכריע תושבי העיר, והשאר רכשו חלקות קבר בתשלום מלא ובשווי המוערך בעשרות אלפי שקלים. נכון להיום, נותרה עתודת קרקע סמוך למגרשי האימונים של מכבי פתח תקוה ועוד יחידות קרקע בודדות. מדובר בשטחים שיכולים לספק מענה לשנתיים הקרובות, בהסתמך על שטחי הקבורה המורשים כיום וקצב התמותה.
בהנחה שהעירייה תגיע להסכמי פשרה עם חברת מכון הדרום, שעניינה תלוי ועומד בבית המשפט בימים אלה, תושלם הקצאת הקרקע לטובת חברת קדישא, מה שיוביל להארכת משך הזמן שבו ניתן יהיה לאפשר קבורת נפטרים בשטחי בית העלמין לתקופה של כשלוש שנים נוספות, ובסך הכל לתקופה של עד חמש שנים.
מעבר לכך, ממתינה החברה קדישא, תחת ניהולו של המנכ"ל יהודה פורת, לעתודות קרקע המיועדות לקבורה באזור העיר אלעד, וכן לעתודת קרקע נוספת באזור ראש העין. שתי עתודות הקרקע המיועדות להקצאה עבור בית העלמין סגולה בפתח תקוה ממוקמות מבחינה גיאוגרפית מחוץ לעיר, אולם הן ישתייכו לבית העלמין סגולה וינוהלו על ידי החברה קדישא פתח תקוה.
הנהלת החברה קדישא, המטפלת בהליכי הקבורה של נפטרים תושבי העיר, מפנה כבר מספר חודשים את בני המשפחות השכולות לחלקות קבורה בבית העלמין ירקון, או לחילופין לקבורה כפולה באותה חלקה, וזאת במטרה להאריך ככל הניתן את השירותים הניתנים בבית העלמין סגולה. בשנת 2018 נקברו בשטח בית העלמין סגולה 2,018 נפטרים, ולנוכח התקופה שחלפה מאז ינואר 2019 ההערכה היא שמספר הנקברים יעלה.
"יש משפחות שמקום הקבורה פחות אקוטי עבורן, והן מופנות לבית העלמין ירקון. מי שמתעקש, אנחנו מציעים לו קבורה כפולה בשטח של הביטוח הלאומי וללא עלות. האופציה היחידה שנותרה למי שמתעקש על חלקה יחידנית, היא מכירת חלקה במחיר של עשרות אלפי שקלים לכל חלקה. יש עוד כמה עשרות חלקות כאלה, וחברת קדישא חייבת למכור אותן כדי להמשיך ולתחזק את בית העלמין, שעלויות תפעולו יקרות מאוד", אומרים גורמים המעורים בפרטים.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

עלייה בשיעור הזוגות הנרשמים לנישואים

עלייה בשיעור הרישום לנישואים במהלך שבעת החודשים האחרונים בהשוואה לשנה שעברה. העלייה נאמדת בכ-47% לעומת אשתקד. החל מל"ג בעומר, שמתקיים...

חדשות פתח תקווה28 באפריל 2021    2 דקות
0

הגיעו לכבות שריפה וגילו מעבדת סמים

בשריפה שפרצה בארון חשמל בבניין מגורים ברחוב אנדרסן פינת שרת חולצו שני לכודים. על השריפה, שהחלה בחדר המדרגות בקומה העליונה,...

חדשות פתח תקווה28 באפריל 2021    2 דקות

כתיבת תגובה