חדשות פתח תקווה

"אני שמח בעיקר בשביל התושבים"

חדשות פתח תקווה7 בנובמבר 2018    8 דקות
0

ראש העירייה הטרי רמי גרינברג לא יוצא מגדרו אחרי הניצחון הסוחף, מנסה להרגיע את הציבור החילוני ומסמן יעדים לחמש השנים הבאות: "נשנה את סדרי העדיפויות בניקיון, בחינוך, בתשתיות ובספורט"

"אני שמח בעיקר בשביל התושבים"
גרינברג. "אני לא חושש מכלום" ׀ צילום: אלון חכמון

שעות אחרי שזכה בבחירות לראשות העירייה, התייצב רמי גרינברג במטה הבחירות ברחוב שטמפפר וביקש מהפעילים לנקות את המקום ולפנות חפצים שאין בהם צורך יותר כדי לאפשר לו להתחיל לעבוד.
גרינברג, 40, רווק, שינה בחצי השנה האחרונה את סגנון הדיבור שלו. לא עוד הצעיר שמדבר מהר ומדלג מנושא לנושא, אלא הבחור חדור האנרגיה והאדרנלין הבלתי נגמר, שמקפיד על המילים ומדבר בקצב שמבינים אותו.
"ראשי העירייה המובילים הם רווקים", הוא שולח התייחסות ראשונה למעמדו האישי. גם לשאלה אם מבחינתו שנים של עבודה יומיומית המסתכמות בניצחונו זה חלום שהתגשם, הוא מבקש להגיב: "מבחינתי זה ממש לא חלום שהתגשם, זו דרך חיים. מגיל צעיר אני חי ונושם את העשייה הציבורית, תמיד זה משך אותי".
איפה היית במשטרה?
"בימ"ר תל אביב ובימ"ר מרכז. חלק מהתקופה בתחום של המודיעין וחלק בתחום החקירות. אני רואה את הייעוד שלי בחיים לטפל ולהעניק שירות לציבור. זה לא משנה באיזו מסגרת. מבחינתי להירתם למשטרה ולהילחם בארגוני פשיעה זה לשרת ציבור, לעשות מילואים, לשמש כעובד ציבור או נבחר ציבור – זה סוג של שירות לציבור".
איך תתמודד עם ארגוני פשיעה אם ייכנסו לפתח תקוה?
"היחיד שיש לו את הניסיון להתמודד עם בעיה כזאת זה אני, עובדתית. התמודדתי עם הארגון של עבדאל קאדר בזמנו והבאתי תוצאות".
אתה לא חושש?
"לא. אני לא חושש מכלום".
לא מחייך
כשהוא נשאל איך התחושה לנצח, הוא אומר ברצינות רבה "אחריות גדולה". כשאני שואל אותו למה הוא לא מחייך, הוא עונה: "ברור שאני שמח, אבל השמחה תימדד אצלי בעשייה ולא בטייטל או בעצם הבחירה שלי. השמחה שלי תהיה עם הבאת תוצאות לתושבים. הסיפוק יהיה בעשייה, שנוכל להגיד בעזרת השם בעוד חמש שנים שהצלחנו להרים את העיר למקום אחר בעבודה קשה במספר מישורים. אתה יכול לציין שאני שמח במיוחד עבור התושבים".
אתה נכנס בעוד שבועיים לתפקיד באופן רשמי.
"זה לא חדש לי. עבדתי בעירייה כעוזר מנכ"ל וגם כעוזר ראש העירייה, ואני מכיר את המערכת ואת המכלול כולו. אני יכול לומר שמה שרואים משם רואים מכאן, וזה בביטחון מלא".
למה אתה מתכוון?
"כשהגיעו כל מיני סיעות ודרשו כל מיני דברים שאני לא יכול לקבל, לא נכנעתי. המצפון שלי לא אפשר לי להסכים".
הציבור החילוני יכול להיות רגוע?
"חד-משמעית. אני היחיד שיכול באמת לדאוג לציבור ומי שבאמת דאג להם במהלך השנים האחרונות זה אני".
הקמפיין שלך היה מטורף. מדברים ברחוב על מיליונים רבים?
"זה לא מדויק. ברחוב שמעתי על השמצות שלא החזיקו מים. הקמפיין התמקד בשלטים במרפסות. לקחנו שלטים זולים וזה נתן את הקרדיט ברחוב. יש הרבה דברים שהוצאתי בקמפיין הקודם שלא השקעתי בקמפיין הזה. היינו עסוקים בלהגיע אל התושבים ולא בפרסום".

נכנס לעניינים

אף שבפועל הוא אמור היה להיכנס לתפקידו כראש העירייה רק 21 יום לאחר היוודע תוצאות הבחירות, גרינברג לא יכול היה לדבריו להפקיר את המערכת שעה אחת, וכשהבין שראש העירייה היוצא, איציק ברוורמן, אסף את חפציו, הוא נכנס עם אנשיו לבניין העירייה.
גרינברג ניגש למאבטח בכניסה לקומה השנייה, בירך אותו על שירותו במשך השנים האחרונות וציין בפניו כי בתקופת כהונתו הוא לא רואה צורך במאבטחים. מיד לאחר מכן נכנס ללשכת מ"מ מנכ"ל העירייה וביקש לקבל את רשימת עובדי העירייה על חוזים אישיים. לאחר מכן הורה למנהל המשק שגיא חן לפנות מספר לשכות בקומה השנייה, לשם העביר את ממלא מקומו רון כץ, את סגנו צדוק בן משה ואת אנשי לשכתו, בראשותה של רחלי פרידיונג – מי שהלכה איתו צעד אחר צעד בשלוש השנים האחרונות.
אחרי שמינה את דודי בן חיים כעוזרו, התפנה לכנס ישיבה עם גורמי מקצוע, נערך לפגישות עם גורמים קואליציוניים ועזב את לשכתו הזמנית סמוך לאחת בלילה בדרכו לישיבת מטה.
כשאני שואל אותו מה הדבר הראשון שיעשה, הוא אומר: "אני הולך לייעל את המערכת העירונית כדי לגרום לכך שהמערכת תעניק לתושבים את השירות הטוב ביותר עבורם".
אתה אומר לייעל. עובדי העירייה צריכים לפחד?
"לא, אין מה לפחד. עיריית פתח תקוה צריכה לתת שירות לתושבים, זה הייעוד שלה וזה מה שהיא תעשה".
זה אומר שאתה הולך לקצץ בעובדים?
"לא מקצץ. זו המטרה של העירייה. בקדנציה האחרונה ראיתי שזו לא בדיוק המטרה שלה. לצערי אנשים התבלבלו שם, חשבו שהתושבים משרתים את העירייה ולא הפוך. עיריית פתח תקוה, התפקיד שלה לתת שירות לתושבים וזה מה שיהיה".
יש מספר דברים שלציבור באמת מפריע. בראש ובראשונה זה הניקיון. אתה תפתור את הבעיות הללו?
"זה לא רק בניקיון, זו בעיה בחינוך, בנוער, בתשתיות ובספורט. בכל תחום שאתה נוגע יש חוסר שביעות רצון. כל נושא שתיגע בו, לרבות התחדשות עירונית, אם בוחנים כל פרמטר – יש תקלות והזנחה ולא הייתה באמת עשייה. לכן צריך לדעת איך בדיוק פועלים ומשנים סדרי עדיפויות ומשקיעים יותר בתחומים הללו. הכל כדי שהעיר הזאת תהיה נקייה".
תקציב העירייה הוא 2.2 מיליארד שקל. זה יספיק לך?
"זה יספיק. אפשר לווסת בתוך התקציב את הכספים מסעיף לסעיף. אם יש כסף שמבוזבז על כל מיני דברים לא חיוניים, צריך לעצור את זה. לדוגמה, כמות יחסי הציבור, הפוליטיקה הפנימית, כמות הבזבוזים על כל מיני אירועים פוליטיים, יש הרבה מאוד כסף שמבוזבז. כמו שאני מכיר את זה צריך לבוא ולנתב אותו משם לצרכים דחופים. הפאן השני הוא לגייס כספים ממשרדי הממשלה".
האגם מבחינתך הוא בזבוז?
"האגם לא היה צריך להיות בשלב הזה בטח, אלא רק אחרי שכל העיר וכל השכונות יהיו מושלמות ומשודרגות ואז האגם היה הפינאלה. אבל היום כשכל השכונות הוותיקות מוזנחות ובחדשות כמו נווה גן הפיתוח לא הסתיים, אז לבוא לזרוק כזה דבר בשביל ראוותנות זה מה שנקרא נזם זהב באף חזיר".
אתה מתכוון לעצור את הפיתוח שלו?
"הפיתוח שלו הסתיים, ולכן לא נעצור את הפתיחה שלו ותהיה בו פעילות".
"נוריד את הארנונה"
גרינברג לא מקל ראש במקומות שבהם קיימת מצוקת חנייה, והוא בהחלט פתוח לתכנית שתאפשר הקמת מרתפי חנייה מתחת למבני ציבור או שטחים ציבוריים, כתנאי להשבת המצב לקדמותו. "כל דבר שיש בו כדי להביא לפתרון חנייה ואין בו פגיעה בציבור, אני בעד".
יש מערכות עירוניות שאתה יודע שאתה מתכוון לסגור?
"תראה, אני חושב שבקדנציה הקודמת ניפחו את המנגנון בצורה לא סבירה, ולא לטובת התושבים אלא בעיקר כחלק מפוליטיקה וזה בסוף מסב נזק. ראשית, זה שואב תקציבים שהיו מיועדים לטובת התושבים, ושנית זה גם מסעף את המערכת. יש היום יחידות שניפחו אותן, אם בלשכת ראש העירייה, לשכת הדובר, תרבות ואירועים והנדסה. בכל מקום דחפו סתם עובדים. אם יש מקום שבו היו 15 עובדים והוסיפו 15 חדשים, שחלקם המכריע לא רוצה באמת לעבוד, נוצרת אווירה לא תקינה וגם הוותיקים לא רוצים לעבוד. צריך שתהיה מערכת יעילה".
תפחית את הארנונה?
"כן. המטרה שלי היא להוריד את הארנונה. ברגע שנתייעל נוכל לדאוג להפחתת הארנונה או לגיוס כספים מבחוץ כדי להיכנס פחות לכיס של התושבים".
אתה מחובר לגורמים בממשלה?
"בהחלט. אני נתתי כל הזמן הצעות לפתרונות, אך ראש העירייה היוצא לא בחר ליישם אותן. אנחנו נשכיל להציע זאת שוב למשרדי הממשלה הגדולים".
גרינברג מבטיח שביכולתו לפתוח את התחנה המרכזית הזמנית לאור קשריו עם משרד התחבורה. אם יש לדבריו אפשרות לבחון מקום חלופי לתחנה המרכזית החדשה, בהחלט יעדיף לעשות את זה ולא להיגרר להלוואות בסך 400 מיליון שקל. "ראש העירייה הקודם רצה לקדם את הפרויקט כדי לבנות מגדלים", אומר גרינברג. "נחתוך אותו בעודו באיבו, אלא אם כן נבין שזה המקום המתאים ביותר".
רמי גרינברג התבגר?
"תמיד הייתי בוגר, ואם היו לי מחלוקות הן מקצועיות בלבד ולא משהו אישי. סברתי שצריך לשרת את התושבים".
יש לך מסר לתושבים בעיר?
"בהחלט. אני בא, כמו שהתחייבתי, להיות ראש עירייה של כולם, לעבוד קשה בכל העוצמה כדי לתת שירות בכל התחומים. לא אחסוך שום דבר מהתושבים ואמשיך להשיב לכל אחד כמו שאני נוהג היום".
גרינברג, מוסיף שיהיו לו את הכלים, למשל עוזרים, כדי שיוכל להשיב לכל פנייה, והוא מתכוון להמשיך באותה מתכונת.
רמי גרינברג הוא אדם דתי?
"אדם מאמין. רוב האמונה היא קודם כל ביחס שבין אדם לחברו, לא לכפות את עצמך על האחר. כך נהגתי ואמשיך לנהוג".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

תוסף תזונה עשוי למנוע התפתחות סרטן השד

תוסף תזונה המורכב מירקות מצליבים, כדוגמת ברוקולי, קייל, כרוב וכרוב ניצנים, הוא משמעותי במניעת התפתחות סרטן השד בנשים בריאות, הנושאות...

חדשות פתח תקווה12 באוקטובר 2021    דקה אחת
0

חשיפה ראשונה

את חודש אוקטובר, המוקדש למודעות לסרטן השד, מנצלים חברי קבוצת "שלובות" סניף פתח תקוה, המתמודדים ומתמודדות עם מחלת הסרטן -...

חדשות פתח תקווה12 באוקטובר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה