חדשות פתח תקווה

"אני פה לעוד הרבה שנים"

חדשות פתח תקווה26 בספטמבר 2019    9 דקות
2

רמי גרינברג מסכם בסיפוק את עשרת החודשים שלו בתפקיד • בראיון חגיגי לקראת ראש השנה, הוא אומר: "אין אבן שלא הפכנו, בכל שכונה ובכל מקום. בכל הארץ יחד, לא עשו עשירית ממה שאנחנו עושים פה. לעמוד בראש עיר כמו פתח תקוה, זה הרבה מעבר לעבודה של כל שר בישראל, אפילו יותר מראש הממשלה"

"אני פה לעוד    הרבה שנים"
גרינברג. "אני נשוי לעירייה" ׀ צילום: אלון חכמון

רגע לפני ראש השנה, עושה ראש העירייה רמי גרינברג (41) חשבון נפש. בראיון פתוח, אחד על אחד, אומר גרינברג: "אני נשוי לעירייה ולתושבים. זוגיות תהיה בהמשך, אבל לא עכשיו, כשאני בתנופת עשייה. בת זוג יכולה לעכב את הקצב שלי, ועיכוב זו נסיגה לאחור. אני לא שם. אני פה לעוד הרבה שנים. לעמוד בראש עיר כמו פתח תקוה, זה הרבה מעבר לעבודה של כל שר בישראל, אפילו יותר מראש הממשלה".
כשאני שואל אותו אם הוא מרוצה ממה שעשה בעשרת החודשים שהוא בתפקיד, עונה גרינברג: "אני מסתובב ושומע מכל פינה את הסיפוק הגדול שהתושבים מרגישים מהשינוי הגדול שנעשה עד כה. לא רק בדברים בומבסטיים, אלא בכל מקום, בכל פינה ובכל תחום בעיר. זה הסיפוק הגדול שלי וזה המבחן הראוי ביותר – שביעות הרצון. גם מבחינת הזמינות של ראש העירייה. התושבים אומרים בכנות, שבקדנציות קודמות לא הייתה להם נגישות לראש העירייה, וכעת אני זמין לכולם ונפגש עם כולם.
"אני מניח שנגענו בהמון תושבים עד כה, ועוד נמשיך לגעת בתושבים באופן אישי, כי זה המוטו שלי. אם התושבים מדברים על קשר אישי, זה בהחלט פידבק חיובי עבורי. אני שואף להצעיד את העיר להיות מובילה בכל התחומים. בפרק הזמן שחלף, אין אבן שלא הפכנו בכל שכונה ובכל מקום. התושבים מרגישים את היעילות בתחום התשתיות, הפיתוח ובכל תחום אפשרי".
גרינברג פותח דלת הארונית מתחת לשולחנו ומוציא ערימת ניירות ומסמכים, המציגים, לדבריו, שורה של פרויקטים הנמצאים כעת בהתהוות, חלקם ממתינים לתקציבים ואחרים כבר בשלב של התארגנות לפני הקמה – גשרים בגיסין ובז'בוטינסקי, שכונת נווה גן, רחוב העצמאות, הפארק באם המושבות, מתחם סירקין, תחנה לבריאות המשפחה ברחוב החמישה, התחדשות עירונית בשכונות יוספטל ורמת ורבר ועוד.
"בכל הארץ יחד, לא עשו עשירית ממה שאנחנו עושים פה. אנחנו בדרך הנכונה, אמר גרינברג בסיפוק. "מי שבא מחויב לנושא, ובאמת משקיע את עצמו למען התושבים, רואה תוצאות בכל פרמטר. ועדי ההורים מרוצים, התושבים מרוצים ומודים לי על מה שאני עושה".
יש גם תושבים אחרים, שטוענים שאתה מתעמר בהם ברשתות החברתיות ומדבר אליהם בחוסר כבוד בפגישות?
"בפייסבוק זה לרוב לא תגובות שלי. את הפייסבוק מנהלת לשכת הדובר. רוב ההתעסקות שלי בפייסבוק מתמקדת במענה לתושבים מכל הלב. פתחנו ערוצי תקשורת עם התושבים, והם פונים אלינו בכל נושא ומקבלים פתרונות. יש מקרים בודדים ושוליים, שאנשים מרשים לעצמם לחצות גבולות ולהתבטא כלפיי בחוסר כבוד ובצורה אלימה. אולי נכון היה מבחינתי להגיב אחרת, אבל בדיוק כמו בחיים, אני מגיב לפעמים עם הבטן והנשמה.
"תבין, יש אנשים שלוקחים את הכלי הזה, פייסבוק, ובמקום לבוא ולפעול, הם כל הזמן מקטרים ומלכלכים, כדי להבליט את עצמם ולהתפרסם על הגב שלי. הם המעט שבמעט. הרוב מעריך את העשייה שלי. יש לא מעט תושבים, פעילים בוועדי הורים לדוגמה, שעושים דברים נפלאים בשיתוף עם העירייה, ולא תראה אותם בפייסבוק, ברשתות החברתיות ובתקשורת. אנשים שמשקיעים מזמנם, מכוחם וממרצם, אבל עליהם לא כותבים".

"אני לא בעניין של גימיקים"

אני יושב עם ראש העירייה בשעת בוקר, ביום שאחרי הבחירות לכנסת. גרינברג, לדבריו, אחרי שלושה לילות ללא שינה. "אני עייף", הוא אומר. כשאני שואל אותו על התוצאה הבעייתית של הבחירות, הוא קובע: "התוצאות מצוינות. זה שלקחו פתאום את סיעתו של ליברמן שהייתה ימנית, וצירפו אותה לגוש המרכז-שמאל, זה השינוי המשמעותי ביותר, לא מעבר.
"חשוב היה לי שהליכוד ימשיך, כי כראש עירייה שמקורב לשלטון, יותר נוח וקל לך להשפיע מבחינת תקציבי פיתוח. לדוגמה, יש היום במשרד החינוך דרישה למאות אלפי מטרים לבנייה, אבל תקציב שמספיק רק לעשירית מזה. איך מחליטים מי יקבל את הכסף? הקשרים, במקרים הללו, קובעים את סדרי העדיפויות, וזה נחוץ לעיר".
אתה מתגאה בחיבור שלך למשרדי הממשלה, אבל יש תושבים שטוענים שאתה קרוב יותר לפוליטיקאים, על חשבון צורכי התושבים, כמו במקרה של נתיב העדפה לתחבורה ציבורית בהדר גנים.
"ראשית, התושבים לא מאשימים את העירייה, כי הם יודעים שזה לא בידי העירייה. לא אני אישרתי את הנת"צ, אלא ראש העירייה הקודם, ואני חילצתי אותם מזה. כשיש צורך, אני תומך ועוזר לתושבים, אבל לא נוכל ללכת עם ראש בקיר. אני מחבק את כולם, מדבר עם כולם, מגיע לפגישות, עושה כל מה שאפשר למענם".
אני משתף את גרינברג בתחושתם של רבים בעיר, הטוענים כי לעתים הוא פועל ממניעים פוליטיים ונקמנות, וזה נבחן בעיקר בפיטורי עובדים ובפרישת עובדים במסגרת תכנית הפרישה מרצון. "קשקוש גדול, אין שום דבר כזה", אומר גרינברג. "מי שלא היה רגיל לעבוד או לא מסוגל לעמוד בקצב ובדרישות שלי, עזב או סיים את דרכו במערכת. תבחן אותי במבחן התוצאה, בלי סיפורים. הוצאתי מפה הרבה מאוד עובדים. עובדתית, הצלחתי לבצע התייעלות במערכת הזאת אחרי שנים. חסכתי כ-300 תקנים במערכת העירונית, ולא זכורה לי הפגנה או השבתה.
"בקדנציה הקודמת ניסו לפטר שני עובדים ונגררו לבית המשפט, והעובדים חזרו בסופו של דבר לעבודה בראש מורם. פה עשינו שינויים חסרי תקדים. לא סירסנו את הוועד, שהיום משתף פעולה, כי הוא הבין שהמהלכים שלי נעשים במקצועיות, לא מתוך נקמנות, כפי שיש כאלה שמנסים לצייר את זה. כמעט כל קידום של עובדים בא מתוך המערכת ולא כשליפה מהמותן".
ומה עם הטענות, שהאחים שלך עובדים מול העירייה?
"כבר התעסקתם בזה מספר פעמים. מי שפנה למשרד הפנים כבר בתחילת הקדנציה זה אני, יחד עם היועצת המשפטית שרית גרינבאום. הצהרתי על ניגוד עניינים. כל מה שקורה היום הוא תקין במאת האחוזים".
רבים מראשי הרשויות בארץ מצאו את עצמם בחקירות משטרה. זה לא מרתיע אותך?
"זה לא מרתיע אותי בכלל. אם זה היה מרתיע אותי, לא הייתי בתפקיד. הייתי דואג רק לרמי גרינברג, וחי פי מיליון יותר טוב. אני כל כולי בעשייה למען הציבור. כשאתה בא בגישה כזאת, אתה לא מפחד. עשיתי את זה בצבא, במשטרה ובשירות הציבורי, ואני ממשיך לעשות את זה לכל אורך הדרך. כאחד שבא מהמשטרה, אני יודע שכשמתקבלת תלונה, המשטרה צריכה לחקור אותה, כי זה התפקיד שלה. מה יוצא בזה בסוף? ברוב המקרים שום דבר.
"גם פה יכולים אנשים לבוא, לספר סיפורים ולהמציא. יש לא מעט אנשים שלא מצליחים להתמודד עם העשייה של אנשי ציבור, והדרך שלהם היא להכפיש, להשמיץ ולנסות ולתפור תיקים. אני בטוח שעושים את זה גם פה אצלנו, אבל הכל קשקוש. אני יודע איך אני מתנהל, ואני לא חושש מכלום. גם אם תהיה תלונה, לא ייצא ממנה כלום".
אחרי עשרה חודשים בתפקיד, יש פרויקט גדול שקידמת שאתה כבר יכול להתגאות בו?
"החוכמה היא לא לעשות פרויקט גדול, לשפוך 80 מיליון שקל על אגם ולהזניח את כל העיר. החוכמה היא להרים את העיר, לנתב את ההשקעה לכל אזורי העיר ולשדרג אותם בכמה רמות. אנחנו משקיעים באזורי העסקים וההייטק באופן חסר תקדים. חברות ענק מגיעות לכאן, יש מהפכה בחינוך ובתחבורה. אני לא בעניין של גימיקים, כי זה לא מקצועי ולא ענייני. אנחנו מקדמים את הפארק הגדול בארץ, פארק הירקון פתח תקוה, אבל לא כגימיק".

"לא ניתן לרצות את כולם"

אנחנו בפתחה של שנה חדשה, בחודש הרחמים והסליחות. כשאני שואל את גרינברג אם יש משהו שהיה רוצה להתנצל עליו, או לבקש סליחה מאלה שבהם פגע, הוא אומר: "אני תמיד נכון לבקש סליחה ולהתנצל בפני כל מי שחש נפגע. המטרה שלי היא לא לפגוע באף אחד, אלא לעשות טוב לטובת העיר והתושבים. אני שומע ומקשיב, אבל גם מקבל החלטות, שלא כולן משביעות את רצון כל התושבים.
"אם אני צריך לפנות גזלן כדי לבנות בית ספר חדש באם המושבות, אז ברור שאותו רוכל ובני משפחתו לא מרוצים. אז מה, לא נקבל החלטה לפנות אותו? במקום שמתקבלת החלטה ויש ציבור שנפגע, יש מנגנון שנותן מענה ודואג לפיצוי, אבל את ההחלטה נקבל. ניתנו פה הרבה אישורי רוכלות, ואני צריך להתמודד מולם עכשיו, ולא כולם מרוצים, אבל אין מה לעשות – לא ניתן לרצות את כולם".
מה אתה מאחל לתושבי העיר לקראת השנה החדשה?
"אני רוצה לאחל לכל תושבי פתח תקוה שנת שגשוג ופריחה, שנה שבה כל אחד יגשים עם עצמו ומשפחתו את כל השאיפות וכל החלומות, וברגע שכל פרט בעיר יצליח וישגשג, אז כל הקהילה תצליח, ונמשיך להיות עיר מטרופולין גדולה ומובילה בכל התחומים.
"פתח תקוה היא עיר מאד הטרוגנית. יש פה מכל גווני האוכלוסייה, וכל אחד מביא את היכולות והאיכויות שלו לטובת האחר. רואים פה את החיבורים בין כולם, את הרקמה החברתית הגדולה, שמייחדת את פתח תקוה ביחס לערים אחרות. אני מאחל לעצמנו שנמשיך לעשות יחד דברים טובים, לטובת העיר והתושבים".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

אושר במועצת העיר: קבלנים יחויבו בתשלום הוצאות...

כחלק מהפעילות המאומצת לשמירה על ניקיון העיר ושיפור חזותה, מחויבים הקבלנים בניקיון המדרכה והכביש מסביב לאתר הבנייה בו הם עובדים....

חדשות פתח תקווה28 ביולי 2020    דקה אחת
0

התגלה עובד חולה קורונה במרכז השירות של...

הודעה חשובה לתושבי פתח-תקווה והסביבה בדבר מקרה קורונה במרכז השירות של עמידר בעיר פתח תקווה לאחר שהתגלה אתמול, יום שני,...

חדשות פתח תקווה21 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

 • אבנר מוכתר
  לא היה ולא יהיה ראש עיר טוב לעיר ולתושבים כמו רמי גרינברג

  לא היה ולא יהיה ראש עיר טוב לעיר ולתושבים כמו רמי גרינברג

 • ניצה גן מור דובין
  התיחסות לכתבה

  תושבי פתח תקוה ברי מזל שנפל בחלקם ראש עיר כמו רמי גרינברג.כל יום חל שינוי לטובה בעיר.יש אוזן קשבת לתושבים.ערים אחרות יכולות רק להתקנא בנו.