חדשות פתח תקווה

"אם יקלו ראש בעונשה של הסייעת – נשמיע את זעקת הפעוטות"

חדשות פתח תקווה3 בינואר 2019    4 דקות
0

הסדר הטיעון המתגבש עם פרקליטה של הסייעת אינה סקיבנקו, הנאשמת בגרימת מותה של הפעוטה יסמין וינטה ז"ל, בפעוטון "מאשה והדוב" ברחוב הפורצים בעיר, מעורר סערה ציבורית • יו"ר ועד הגנים: "זה לא משהו שאנחנו יכולים לעבור עליו לסדר היום"

"אם יקלו ראש בעונשה של הסייעת – נשמיע את זעקת הפעוטות"
יסמין וינטה ז"ל ׀ צילום: באדיבות המשפחה

כשמונה חודשים לאחר מותה של הפעוטה בת השנה וחודשיים יסמין וינטה ז"ל, בפעוטון "מאשה והדוב" ברחוב הפורצים בעיר, נראה כי מתגבש הסדר טיעון עם מי שחשודה בגרימת מותה, אינה סקיבנקו, תושבת ארעית ואחת הסייעות בפעוטון. השבוע נודע כי בין פרקליטות מחוז מרכז לפרקליטה של הנאשמת, עו"ד קובי מרגולוב, נרקם הסדר טיעון מקל.
חשיפת המגעים המתקדמים בין הצדדים הובילה לתרעומת בקרב הוריה של הפעוטה ולביקורת נוקבת מצד ארגוני הורים ואישי ציבור, הקוראים למצות עם הנאשמת סקיבנקו את הדין במלוא החומרה.
כזכור, צוות מד"א שהוזעק לפעוטון בשכונת רמת ורבר בעיר, נאלץ לקבוע את מותה של הפעוטה ולהזעיק למקום את המשטרה. תחילה עלה החשד שלפיו מדובר באירוע תמים לכאורה של מוות בעריסה, במיוחד לנוכח התנהלות הסייעות ומנהלת הפעוטון. אלא, שיממה לאחר מכן, בעקבות שיחה שקיימה אמה של הפעוטה עם תושבת העיר שבביתה היא מועסקת, החליטה אותה צעירה לעשות לתעד שיחה בינה לבין בעלת הפעוטון.
השיחה הזאת הובילה לפתיחת חקירת משטרה, וכבר באותו ערב נעצרה הסייעת סקיבנקו כחשודה בגרימת מותה של הפעוטה. ממצאי החקירה והתיעוד המצולם לא הותירו צל של ספק, שכן סמוך לשעה 14:00 בצהריים, בעת שהשכיבה סקיבנקו בת ה-23 את הפעוטה לישון, היא כיסתה את פניה בשמיכה וגרמה למותה בחניקה. לנוכח סתירות בעדותה ואיתור מצלמות בתחום הפעוטון, שהובילו לקביעה חד-משמעית כי מותה של הפעוטה נגרם כתוצאה מחניקה מכוונת, העצימה המשטרה את החקירה, שהבשילה לכדי כתב אישום חמור שהוגש נגד סקיבנקו וייחס לה עבירת הריגה והתעללות בקטינים אחרים בפעוטון.
ההורים הזועמים קראו למצות את הדין עם הסייעת, והורים לילדים אחרים הצטרפו לקריאה ואף פעלו לסגירת הפעוטון, תוך הבעת מורת רוח על כך שילדיהם היו בסכנה מתמדת. אלא שהסיפור העגום וההזוי הזה, שהוביל לסערה ציבורית, מסתבך בימים אלה בתוך סערה חדשה, שכן בפרקליטות מחוז מרכז מנהלים, ככל הידוע, מגעים מתקדמים עם בא כוחה של הנאשמת, עו"ד מרוגלוב, לריכוך האישומים בתיק, במטרה להובילה להודאה בעובדות ולנסח כתב אישום מתוקן.
עם זאת, נודע כי בפרקליטות עדיין עומדים על כך שהענישה תעמוד על 20 שנות מאסר או עונש ברף דומה. ארגוני הורים ששמעו על הסדר הטיעון המתגבש הביעו מורת רוח. לדברי ליאת גלנץ, רכזת הקואליציה לחינוך מלידה "אנו – עושים שינוי", "צריך לוודא שהיא תשלם על מה שעשתה, אי אפשר לתת לזה לעבור ככה. צריך לוודא שמי שלא מתאים לא יהיה במערכת. השטח בוער, אם יקלו ראש בעונשה, נצא להשמיע את זעקת הפעוטות. צריך לזכור, שיש גם אנשים מאוד טובים במערכת, ולנסות לשמר אותם על ידי שיפור תנאי ההעסקה והשכר. אחרת, יקרה שוב מקרה נורא כמו זה. נגיע לאותה שוקת שבורה".
"לא משנה בכמה העונש ייגמר, המסר הוא שאפשר להגיע לעסקת טיעון גם במעשים הכי כבדים. למרות שהיא צולמה ויש תיאורים מזעזעים למעשה שעשתה, אנחנו זקוקים להודאה שלה ומוכנים להקל בעונשה, העיקר שתודה", אומרת יו"ר תנועת "הורות בזכות" אסנת ואטורי. "ממירים את הטיעון מהתעללות לתקיפה, ומרצח להריגה. זו התנהלות שמקלה ראש במקום לייצר הרתעה. המקרה הזה דורש ענישה מחמירה למען יראו וייראו. זו מלחמה על הילדים שלנו, לא משהו שנעבור עליו בשלום. אנשים ייצאו לרחובות, יפגינו בכל הכוח. אנחנו מאוגדים בכל הארץ".
יו"ר ועד הגנים הארצי בפורום ועדי ההורים היישוביים, אחז אגם, אמר: "ההפגנה תופנה לפרקליטות, כדי שתשקול מחדש האם זה נכון שאישה, שביצעה פעולה מזעזעת ומחרידה, ראוי ללכת איתה להסדר טיעון. כתב האישום על הריגה, הוא משהו שלא קל לנו לחיות איתו. כל מי שראה את התמונות המזעזעות האלה, לא מבין איך אפשר שכתב האישום יהיה על הריגה. איזה מסר אנחנו מעבירים לגננות ולסייעות הבאות? אנחנו שוקלים לפנות לפרקליטות, ונהיה בדיון בבית המשפט כדי להזכיר לכולם מה הדבר הנכון לעשות. המקרה של יסמין עשה שינוי תודעתי לכולם. זה לא משהו שאנחנו יכולים לעבור עליו לסדר היום".

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

700 עמדות טעינה לרכבים חשמליים יותקנו ברחבי...

החברה לפיתוח פתח תקוה פרסמה מכרז להקמת מספר שיא של 700 עמדות טעינה לרכבים חשמליים, שיוקמו בפריסה הדרגתית ברחבי העיר...

חדשות פתח תקווה19 בינואר 2021    דקה אחת
0

נתפסו על חם: המשטרה פשטה על עוד...

מעבדת סמים גדולה ובה כ-2000 שתילי סם בשווי מיליוני שקלים, נחשפה הלילה בתום חקירה סמויה של משטרת ישראל - שלושה...

חדשות פתח תקווה18 בינואר 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה