חדשות פתח תקווה

אין גבול לחוצפה

חדשות פתח תקווה31 באוקטובר 2018    4 דקות
0

תושבים ברחוב י"ד הבנים בכפר גנים ג' "פלשו" בשבועות האחרונים לשטח ציבורי - שריד הפרדס האחרון בשכונה - והחלו לספח חלק ממנו לתחום שטחם הפרטי

אין גבול לחוצפה
השטח המדובר. ניתנה הזדמנות להחזיר את המצב לקדמותו ׀ צילום: אלון חכמון

פלישה לשטח ציבורי בניגוד לחוק ובלי בושה – זה מה שקרה בשבועות האחרונות ברחוב י"ד הבנים בשכונת כפר גנים ג' היוקרתית.
מפקח מאגף הפיקוח על הבנייה בעירייה ומנהל אגף הפיקוח על הבנייה ירון הלפגוט, שהוזעקו לטפל בעבודות שבוצעו במקום ללא היתר, תוך הסגת גבול לשטח הציבורי, מיהרו להפיק צו הפסקת עבודה מִנהלי חתום על ידי מהנדסת העיר חוה ארליך, ובמקביל פתחו הנחו את בעלי הבית הפרטי, להשיב את המצב לקדמותו ולהחזיר את חלקו של השטח הציבורי שסיפחו לעצמם לחזקתה של העירייה.
אלא, שבמסגרת הטיפול בפרשה נדהמו המפקחים לשמוע ממבצעי העבירה לכאורה כי העירייה היא זו שפועלת שלא כדין, שכן "היא מפלה בינם לבין שכניהם באותו תור". לטענת בעלת הבית הפרטי, שני שכניה ביצעו עבודות דומות. האחד לפני מספר שנים, והשני לפני כשנה – אולם העירייה "נטפלת" לכאורה, באופן בלתי שוויוני, רק אליהם.
וילות במקום פרדסים
הכל החל לפני כחודש, שעה שטרקטורים החלו לבצע עבודות בשטח הפרדס הקטן שנותר בודד בשכונה, כמזכרת וסמל לפרדסים שאת מקומם החליפו ב-30 השנים האחרונות בנייני המגורים והחווילות הפרטיות.
אלא, שישנם גם כאלה שהרשו לעצמם, כך עולה, מעבר למותר – וברבות הימים החליטו לספח, באין מפריע כביכול, חלקים מהשטח הציבורי לחזקתם הפרטית, תוך שהם מעתיקים את מיקומה של החומה או הגדר בביתם ומקיפים באמצעותה את חלקת השטח הציבורי שסיפחו.
בעקבות תלונות שהתקבלו באגף הפיקוח על הבנייה במִנהל ההנדסה בעירייה ובמחלקה המשפטית בעירייה, יצאו למקום אנשי הפיקוח והחלו למלא דוח פעילות לגבי מה שנגלה לעיניהם.
ל"המקומון" נודע כי בדוח שמילאו אנשי הפיקוח במִנהל ההנדסה נרשמה בין היתר התייחסות מצד בעלת הבית, שטענה כי יש בכוחה להסדיר את הנושא באמצעות הליכים שתפעיל מול העירייה.
גם כשהוסבר לה כי אין ולא ניתן להמציא היתר לבנייה עבור קרקע ציבורית, היא התעקשה שיאפשרו לה להמשיך בעבודות.
המפקח, שלא נכנע ללחצים, השאיר במקום דוח לפני הליך משפטי והפקיד ברשות המשפחה גם צו הפסקת עבודה האוסר עליה לבצע כל עבודה במקום.
יממה לאחר קבלת הצו, צולם כלי עבודה חקלאי שפעל בשטח והעביר סלעים ואדמת כורכר לשטח שסופח לבית הפרטי. אף שבעלי הבית הגביהו את השטח שסיפחו לעצמם, הם טרם גידרו אותו בשל התערבות העירייה.
אגב, בעלי הבית מיהרו לדווח על שכניהם הצמודים כמי שכבר נהנים מאותו שטח ציבורי, אחרי שסיפחו חלקים ממנו לטובת הבית הפרטי שלהם.
אנשי הפיקוח במִנהל ההנדסה פתחו, בהוראתו של הלפגוט, בבירור התלונה, ולאחר שמצאו כי מדובר בשטחים ציבוריים שסופחו לשטחים הפרטיים – הוחלט לפתוח בהליך משפטי כנגד מבצעי העבירות כביכול.
גם באגף הנכסים בעירייה ביקשו מאנשי מִנהל ההנדסה לדאוג להשבת השטחים הציבוריים לחזקתה של העירייה ולפתוח בהליך לביצוע הריסת הגידור והתיחומים, וכן פינוי המסלעות במטרה להשיב את המצב לקדמותו.
נציין כי במסגרת העבודות נפגעו מספר עצי הדר הנטועים במקום עשרות בשנים. נבהיר ונדגיש כי בסמיכות לאותו מתחם שבו מתבצעות לכאורה עבודות ללא היתר ובניגוד לחוק מתגוררות שופטות מוכרות, ועצם קיום העבודות האמורות בסמיכות לבתיהן מגלה לכאורה זילות לחוק, לטענת השכנים במקום. "אם השופטות ראו את העבירות המתבצעות במקום, חובה היה עליהן לדווח על העבירות. יש כאן מצב בלתי תקין והזוי שעה ששכנים החליטו לספח שטח ציבורי לעצמם לטובת הרחבת חצר ביתם על חשבון הציבור. אנחנו מקווים שהעירייה תשים סוף לפלישות ולהשתלטות על שטחים ציבוריים", הם אומרים.
על פי דיווח שהגיע לאחרונה לעירייה, גם ברחוב העצמאות הסמוך זוהו על ידי גורמים בכירים בעירייה פלישה וסיפוח של שטח ציבורי לתחום השטח הפרטי, וזאת כמובן ללא היתר ובניגוד לחוק. "אנשים מרשים לעצמם לשים את החוק ללעג ולעשות בנכסי העירייה והציבור כבשלהם".
גורמים בכירים בעירייה מסרו כי הנושא נמצא בהליך טיפול מתקדם, כשלבעלי הבית ניתנה הזדמנות להשיב את המצב לקדמותו לאלתר בטרם יינקטו נגדם צעדים משפטיים.

כתבות נוספות בחדשות פתח תקווה

0

אושר במועצת העיר: קבלנים יחויבו בתשלום הוצאות...

כחלק מהפעילות המאומצת לשמירה על ניקיון העיר ושיפור חזותה, מחויבים הקבלנים בניקיון המדרכה והכביש מסביב לאתר הבנייה בו הם עובדים....

חדשות פתח תקווה28 ביולי 2020    דקה אחת
0

התגלה עובד חולה קורונה במרכז השירות של...

הודעה חשובה לתושבי פתח-תקווה והסביבה בדבר מקרה קורונה במרכז השירות של עמידר בעיר פתח תקווה לאחר שהתגלה אתמול, יום שני,...

חדשות פתח תקווה21 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה