טורים אישיים

הורות במבט על

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות
0

פרספקטיבה היא דבר שחשוב לכל הורה, בעיקר ברגעים קשים. כדאי שנלמד את עצמנו ואת ילדינו לאמץ ראייה רחבה שתעזור להתמודד עם עומס וקושי ותאיר את הרגעים הטובים

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו נתקלים בסיפורים לא פשוטים של ילדים חולים, בריונות אלימות ועוד אירועים מטלטלים שקורים לאחרים, אנו מוקירים תודה על חיינו.
כמטפלת אני רוצה לאמן את ההורים להבין, לא רק בעת משבר גדול, לראות את הקושי בתוך פרספקטיבה רחבה. השאיפה להגיע לאיזון בין עבודה וקריירה ומשפחתיות, בין איזון של הגוף לנפש זה מתכון לבריאות.
הורים אומרים שהדבר שהכי גורם להם אושר הוא הילדים, אבל מותשים בכל רגע שהם איתם. מחקרים מראים כי בניגוד להצהרה שהילדים והמשפחה הם הדבר הכי נפלא בחיינו, בתכלס ברבה מהאינטראקציות שלנו עם הילדים הם סביב דברים פחות חיוביים כמו תוריד את הכלב, לא רוקנת את המדיח, אתה אף פעם לא מקשיב לי…
דנה, בת ה-15, התמודדה בשלוש השנים האחרונות עם מחלה קשה של אימה. האם חלתה בסרטן סופני וחייהן סבבו סביב הנושא. כעת, באורח פלא, האם נמצאה נקייה מסרטן ודנה מביאה לקליניקה קשיים חדשים: "אמא רבה איתי אתמול כי לא סידרתי את החדר ולא פיניתי את המדיח". בשיחה נזכרנו כמה זה "כייף" לריב על דברים נורמטיביים ולא לעסוק בספירת כדוריות לבנות. השיחה החזירה לדנה את הראייה הרחבה, הפרופורציות. הרבה פעמים איננו מביטים על כל התהליך, אלא רק את העכשוו. נראה שברגע שכחנו למשל איך הילד היה מבחינה לימודית בתחילת השנה, או איך התפתח הקשר שלנו עם בני הזוג. במקום זה המוח ההישרדותי שלנו מתמקד במה חסר, מה לא עובד. זהו מנגנון הישרדותי הגיוני, אבל אפשר לאמן אותו לראות את תהליכים שלמים, שכן כדאי שנלמד לעשות "זום אאוט".
כמובן שאין הכוונה לטשטש קשיים וסערות רגשיות, אלא לנסות לצאת לראייה רחבה שאולי תבטל את העומס והקושי, ותאיר לא רק את הרגעים המעצבנים.
תחשבו על סדרה בנטפליקס או ספר שקראתם. כאשר אנו קוראים ספר הרבה פעמים אנו מתחברים לדמויות שעוברות קשיים, כשיש מסע של עליות וירידות אנחנו נקשרים לגיבור. גם במסע ההורות שלנו יש קשיים, עליות וירידות. אירועי החיים מאפשרים לנו לראות את היכולות שלנו כהורים, אם לא נפחד מסיטואציות קשות נצליח לראות כיצד הם עזרו לנו להתפתח כהורים.
קצב החיים היום הוא מהיר ולעיתים בלתי אפשרי. שעות בפקקים, חברים, משפחה, קריירה, טיפוח הגוף, תחביבים – נראה שאין מספיק שעות ביום כדי להספיק הכל. אנו עייפים וזה משפיע על כל תחומי החיים. מתי עצרנו לראות את הדברים ממבט על? מתי עצרנו את ההורות לחשיבה אסטרטגית? האם אנו כהורים מעצבים את החיים שלנו או חיים בתחושה של חוסר שליטה? האם אנו מצליחים לראות כיצד הערכים שלנו מעצבים את ילדינו? למה מובילה כל ההשקעה?
מחקרים מראים כי הגישה שלנו לדברים משפיעה הרבה יותר ממה שקורה לנו בפועל. כלומר, אנחנו יכולים להתמקד ב"מכות" של ההורות, או ב"מתנות" שלה. עצרו רגע, עשו רשימה של התהליכים שעברו בני הבית (ילדיכם, בני הזוג, אתם): מה ההצלחות שלכם, על אלו קשיים התגברתם? גם אם התעצבנתי השבוע 5 פעמים במקום 10 פעמים, זהו כבר שינוי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 13-19.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר במזלכם מביאים קסם והזדמנויות, בעיקר בענייני מערכות יחסים וכספים. קסמכם מתגבר, וונוס נותנת...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה