טורים אישיים

איך לדבר עם הילדים על המוות

טורים אישיים26 באפריל 2022    3 דקות
0

תמיד ירצו להרוג אותנו? למה רדפו דווקא אחרי היהודים? • מוות, טקסים, "זיכרון בסלון", מידע שרץ ברשתות החברתיות - הילדים שלנו מתמודדים עם סוגיות לא פשוטות בימי הזיכרון

איך לדבר עם הילדים על המוות

מדי שנה בשנה כשאנו מציינים את יום השואה והגבורה ומיד אחריו את יום הזיכרון, עולות שאלות, תהיות ודילמות באשר להסברת הנושא לילדים הרכים. וכעת, כשהמלחמה באוקראינה מעלה ומציפה תכנים שמזכירים לנו את השואה שלנו, כמו קברי אחים, הסתרה וכדומה, הלחץ והבלבול של הקטנטנים גובר. חשוב להבין שכשהם נחשפים לנושאים הללו, עולה אצל הילדים דאגה כפולה: גם להורה וגם לגורלם האישי. מה יקרה לי כאשר יקרה משהו להוריי.
בתרבות הישראלית שיח המוות שזור בחיינו. יום השואה, יום הזיכרון, רצח רבין ותאריכים שונים מפגישים את ילדינו עם תכנים של מוות. כדאי לתווך לילדים מצבים רגישים כמו המוות, תוך התייחסות לגילם, יכולתם הרגשית והשאלות שהם שואלים, באמצעות סרטונים תואמי גיל וספרים.
על הסברת נושא השואה לילדים צעירים קיימות דעות שונות וקיצוניות, הנובעות מעוצמת הרגשות המתעוררים בנו סביב נושא זה. להוראת נושא השואה יש חשיבות חינוכית, וזו הזדמנות לעסוק בשאלות של חיים בעולם כאוטי, דילמות ערכיות בסיסיות על חיי האדם והחברה ועוד.
הזכרתי בעבר את ההתמודדות שלנו, ההורים, וגם של הילדים מול המידע שזורם ללא סינון. בעוד אנו לא שולטים בכל ההיבטים, את האינפורמציה בתקשורת אפשר ורצוי לסנן ואף לתווך כדי למנוע מצב שבו הילד יעבור חוויה קשות לעיבוד. בימים אלה, כשיש שוב פיגועים והמתיחות בארץ גבוהה, התפתחותו הקוגנטיבית של הילד מייצרת מצב שבו יש בלבול בין אירועי העבר, ותחושת האיום המיידית עולה. לכן כדאי שהמבוגר ינסה לווסת ולהכיל את רגשותיו של הילד ולהוות עבורו מקור לביטחון ולתמיכה. אנו נשאף לתת מודלינג להתמודדות עם קושי רגשי.
ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, אשר נמצא ממש מעבר לפינה, יש מקום להדגיש את תחושת הביחד הישראלית, להסביר שביום זה זוכרים את האנשים שעשו להם רע, ולכן גם ילדים לא רואים את תוכניות הטלוויזיה שהם רואים תמיד, ולא הולכים לחגיגות שמחות. כך מדגישים שגם אם אנשים כבר לא חיים – מי שחי ממשיך לזכור אותם ולאהוב אותם.
מבחינת השיח, שימו לב שהמילים "שואה", "גבורה", "יום זיכרון", "נאצים", "מחנות ריכוז", "גטו", "השמדה", "פרטיזנים" ומילים נוספות הן זרות לילדים צעירים, וכל אחת מהן מתקשרת אסוציאטיבית למילה אחרת המוכרת להם.
דוגמאות לטעויות בפי ילדים: ילד שהמילה "שואה" נקלטה אצלו כ"שועל", נבהל כששמע כי "היום יום השועל", "הנאצים" הובנו על ידי ילד אחר כ"נעצים", "יום הזיכרון" נשמע כ"משחק הזיכרון", וקיימות דוגמאות נוספות.
חשוב לבאר את המילים הרלוונטיות. לדוגמה: הסברת המילה שואה כאסון גדול, שבו נהרגו המוני אנשים.
הנאצים – אנשים שחיו לפני שנים רבות בארצות רחוקות והיו אכזריים ורעים מאוד והרגו יהודים בשל יהדותם.
ימי הזיכרון נועדו להיזכרות באנשים שכבר אינם בחיים, שנהרגו ושהיו גיבורים. חשוב להדגיש את ריחוקם של אירועים אלה בזמן ובמקום.
לגבי צפירת הדומייה, שמהווה חלק בלתי נפרד מההזדהות עם הנספים, אין ספק שעבור מרבית הילדים היא אירוע משמעותי וחוויה המעוררת סערה רגשית. עבור חלקם, שנחשפו לאזעקות בעת מלחמה, עלולה הצפירה להתקשר לסכנה מיידית. אך גם לאחרים, הצפירה מהווה מקור לבהלה, שכן במקומות רבים נשמעת הצפירה בצליל רב עוצמה.
כמו כן, כדי להגביר את תחושת הביטחון, כדאי שנבהיר לילדים שהיום יש לנו מדינה משלנו, ושאנחנו חזקים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה