טורים אישיים

ברוגז ברוגז לעולם

טורים אישיים5 באפריל 2022    4 דקות
0

הם רבים על כל דבר, ואתם רק רוצים טיפה של שקט. מה תעשו? קודם כל, היו רגועים ואל תיקחו צד • שבעה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את המריבה הבאה של הילדים

ברוגז ברוגז לעולם

שגרה היא דבר חמקמק במציאות הישראלית, והנה אחרי כמה שבועות של לימודים מוסדרים, התלמידים שוב יוצאים לחופש – הפעם לשבועיים המרוכזים של חג הפסח. בשבילנו, ההורים, זה אומר שאנו צפויים להגביר את תפקידנו כמגשרים. הילדים, אשר להם יהיה המון "זמן בית", בוודאי ימצאו סיבות לחילוקי דעות עם אחיהם – ואנחנו נתרגל לא אחת משפטים כמו "עכשיו תבקש סליחה מאחיך/אחותך".
שירי ודן הם הורים לזיו ורוית. שנתיים מפרידות בין האחים, ההורים מדווחים על מערכת יחסים סוערת ביניהם. החופשות המשפחתיות נהרסות בגלל מריבות לא פוסקות על שטויות, והשבתות הופכות לסיוט. בפנטזיה שלהם – ילדיהם מסתדרים ואוהבים זה את זו. בסיוט של חייהם – האווירה בבית ממשיכה להיות כזו לעד.
גם אצל יוני ודן המצב לא פשוט. השניים ישנים באותו חדר, ויש ביניהם הבדל של שנה וחצי. ההורים שלהם משתגעים – איך במקום להיות חברים טובים הם הפכו ליריבים? הילדים רבים ומציקים – כמו גורי חתולים שנאבקים כדי לראות חוזק ציפורניים.
בהיסטוריה האנושית סיפורי קנאת אחים שזרים עוד מימי האבות. מתחים בין אחים ואחיות, מאבקי ירושה, תפיסת מקום אל מול ההורים. קין הרג את הבל, עשו חושב להרוג את יעקב, לאה ורחל מתחרות על לבו של יעקב. ילדים רבים מכל מיני סיבות. לפעמים מייצרים "אקשן", לעתים מחפשים תשומת לב מצד ההורים, ולפעמים מחפשים מקום לפרוק מתח רגשי. במריבות בודקים האחים גבולות ומייצרים לעצמם נפרדות ונבדלות. מריבות הן דבר חשוב, שדה חברתי שבו לומדים לנהל משא ומתן, לעמוד על שלך, לוותר, להשלים. זהו שלב חשוב בחיים.
עשו ואל תעשו:
אל תשפטו – גוף האדם שואף לאיזון, ולכן לנו, ההורים, קשה כאשר האווירה בבית מתחממת. עם זאת, ההתערבות של ההורים במריבות האחים פעמים רבות מעצימה את הריב והקושי. פעמים רבות איננו נוכחים בתחילת הוויכוח, ועל ידי ההתערבות עלולים להנציח תפקידים בבית, למשל – של "הילד מציק" או "האחות הבכיינית". במקום להתערב, אפשר להקשיב לצד של כל אחד, ואז לבקש מהם שיפתרו ביניהם את הוויכוח.
כללים וחוקים – כדאי שנחשוב מראש על קווים אדומים, ועליהם נתעקש כאשר הרוחות מתלהטות. ילדים זקוקים לקווים אדומים. היו ברורים מהם הקווים אצלכם בבית, באילו מקרים אתם מתערבים, ומהן התוצאות של עבירה על הכללים.
הפרדת כוחות – הוויכוח יוצא משליטה והילדים לא הגיעו לפתרון? אפשר להפריד כוחות ולשלוח את הילדים לפינות שונות. ההפסקה תאפשר מאוחר יותר פתרון לסכסוך.
איך מתקנים – למדו את הילדים שלכם על האפשרויות השונות לסיום סכסוכים. אפשר לספר להם בזמן ניטרלי שאפילו המבוגרים רבים, ושיש כל מיני דרכים "לתקן" את המצב שיצר ריב: לוותר, לסלוח, לעשות החלפות ולקבוע תורים.
מודלינג – שימו לב כיצד אתם רבים, כמה מהר הרוחות אצלכם מתלהטות ואיך אתם פותרים קונפליקטים. האם הילדים רואים אתכם רבים, אבל לא תמיד רואים כיצד אתם מתפייסים? למדו את הילדים מהי שליטה עצמית ומהן הדרכים להרגעה – ללכת לחדר אחר, לשטוף פנים, להרביץ לכרית, לספור לאחור מ-20.
העבירו את האחריות לילדים – הסבירו להם שאתם סומכים עליהם. בזמן רוגע, שבו כל אחד בנפרד, או עם הילדים ביחד, הציעו פתרונות ליישוב מריבות – שכל ילד יציע איך הוא חושב שדברים יכולים להיפתר. כתבו את "מגילת הפתרונות המשפחתיים" ותלו אותה על המקרר. השאירו בה מקום להוסיף פתרונות חדשים, ונסו למצוא פתרון שבו שני האחים מרוצים.
אמפתיה וכבוד לאחר – ישנן דרכים שונות לחיזוק האמפתיה. ניתן לשאול בצורה נעימה את הילד – איך היית מרגיש אם זה היה קורה לך? השתמשו בסיפור על חיות או על אנשים אחרים שחווים סיטואציה דומה. אם הילד שלכם פגע במישהו, תשאלו אותו כיצד הוא יכול לעזור לילד שנפגע להרגיש יותר טוב.
תיבת המעשים הטובים ותיבת התלונות – הניחו בסלון הבית שתי תיבות. במהלך השבוע כל אחד יכול לשים פתק במעטפה, אם הוא מרגיש שפגעו בו – בתיבת התלונות; ואם הוא מרגיש שעשה משהו טוב למען מישהו אחר, או שמישהו עשה מעשה טוב עבורו – בתיבת המעשים הטובים. לאחר שבוע פתחו את התיבות, דברו על הדברים, ומי שעשה הכי הרבה מעשים טובים יכול לבחור בילוי משפחתי לכולם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה