טורים אישיים

האם המלחמה תגיע לפה?

טורים אישיים30 במרץ 2022    2 דקות
0

המצב בין רוסיה לאוקראינה עדיין רחוק מסיום: האם מספיק שנסתמך על תיווך בית הספר, או שכדאי שננהל שיחה מרגיעה ומבהירה, בהתאם לגיל הילדים?

האם המלחמה תגיע לפה?

איך לתווך את המצב בין רוסיה לאוקראינה לילדים? הטיק טוק והאינסטגרם מוצפים בתכנים סביב המלחמה באוקראינה. סרטונים של ילדים, הפצצות וחיילים פצועים. הרבה מהתכנים הם "פייק ניוז" ומכניסים את הילדים למתח מיותר. חלק מאיתנו עלו לישראל מהאזור שבו מתרחשת הלחימה, ורואים בחדשות את הערים הנחרבות. לחלקנו יש קרובי משפחה שגרים שם ושנמצאים בסכנה. כל הנושא מעורר מתח וחרדה, והדבר מועבר לילדים שצופים בנו כל הזמן.
כדאי שלא נסתמך על מערכת החינוך, וננהל עם ילדינו שיחה, בהתאם לגילם. אפשר לקרוא ביחד מדוע מתרחשת המלחמה באוקראינה. הסבר אפשרי הוא שפוטין מנסה לגרור את ארצות הברית ואת נאט"ו למשא ומתן לגבי פריסת הכוחות וההתפשטות של נאט"ו באירופה. ללמוד מהי ברית נאט"ו, וכיצד ישראל קשורה לכך.
כדאי למנן את החדשות. כמו בכל מצב של מבצע, מגיפה או משבר – יותר מדי חדשות מכניסות את כל דיירי הבית למתח. אפשר לדבר על נושא ה"פייק ניוז" – איך יודעים אם ידיעה היא נכונה או לא. לדרבן את הילדים לשאול ולבדוק איתכם, וביחד תנסו לגלות אם המקור אמין.
לתת לגיטימציה לכל רגש שעולה, גם לשלנו, ההורים. אם אתם במתח, נסו לפרוק אותו בעזרת בן משפחה או חבר, ומצאו מקומות שיכילו את דאגותיכם. הכילו את רגשות הילדים, ושמשו עבורם כמקום המספק משענת והגנה.
הסבירו לילדים שתמיד מלחמה מסתיימת, שום דבר לא נמשך לעד. לא קורונה, לא מבצעים צבעיים. נכון שיש קורבנות ופצועים, אבל זה לא יימשך לעד. כל הצדדים בסופו של דבר ירצו להביא זאת לידי סיום.
תהיו אקטיביים – תאספו צעצועים, בגדים או מזון למען הפליטים, תנו לילדים לצייר ציורים או לכתוב מכתבים, ותבדקו ברשת כיצד ניתן לתרום ולעזור. "יש לדבר על – או לעשות את" – כך תהיו מודלינג לילדים.
תשתמשו בטכניקות הרגעה – הליכה משותפת, ריקוד משחרר, מוזיקה מקפיצה או מרגיעה, טכניקות נשימה, מדיטציות ברשת. כל מה שעוזר להירגע ולהוריד את החרדה.
המליצו לילדכם לעקוב אחרי "מתחת לרדאר" – עמוד אקטואליה באינסטגרם שמנגיש חדשות בצורה ממוקדת וקצרה, המתאימה לילדים ומשאירה אותם מעודכנים.
אם תקפידו לשתף את הילדים ולשוחח איתם מגיל צעיר, ותספרו על עולמכם, על מה שקורה בעולם ואיתכם – תיצרו הדדיות, וסביר להניח שזה יהיה המודל שתכתיבו, ושהוא ימשיך גם לאורך גיל ההתבגרות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה