טורים אישיים

הורות | מי יציל את המציל?

טורים אישיים23 במרץ 2022    3 דקות
0
הורות | מי יציל את המציל?

ג'וי היא אם חד-הורית, שלאחרונה גילתה שבתה בת ה-11 גונבת כספים מארנקה וייתכן שגם לוקחת חפצים מהקלמר של חברתה לכיתה. ג'וי חוששת שבתה תהפוך לקלפטומנית. רועי ושיר מגדלים את דויד המקסים בן ה-15. דויד מסרב ללכת לבית הספר ברציפות, והוא חווה התקפי חרדה משמעותיים. יהורם הוא סב לשישה נכדים, שחושש שבנו התחתן עם אישה תאוותנית, אשר תיקח את כל רכושו אם ייפרדו. מה המכנה המשותף שלהם? הורות חרדה. בין אם בצדק, ובין אם לא, הם חרדים לעתיד ילדיהם. החרדה הזאת מייצרת עומס רגשי ומחשבתי משמעותי, עד כדי כך שהם מרגישים שהם טובעים.
חרדה היא תגובת חירום טבעית של הגוף לסכנה. מצבי חרדה מתגלים בצורות שונות ובעוצמות שונות, והם יכולים לגרום לקשת רחבה של תופעות – החל מחוסר נוחות וכלה בדפיקות לב מואצות, רעד, הזעה וסחרחורת.
כולנו כהורים יכולים להרגיש חוסר סבלנות, מועקה, חוסר הבנה וקושי בהכלה. המצב בשנתיים האחרונות לא פשוט, והוא משפיע גם עלינו, ההורים. אנו מתמודדים עם חזית חדשה מול ילדינו. אנו עלולים לסבול מתחושות אשמה ומועקה, ולהרגיש חוסר אונים.
רק כאשר אנו הופכים להורים בעצמנו, אנו מבינים מהי המשמעות של להיות הורה – מבחינה מנטלית ופיזית. כהורים אנו שומעים עצות רבות, ומוצאים עצמנו מול נושאים לא פשוטים. המסר החשוב שארצה להעביר הוא להיות קשוב לעצמך, לבן זוגך, למה שהאינסטינקט שלך אומר. בוודאי שכדאי להתייעץ ולהיות קשוב, אולם חשוב לא לאבד את הקול הפנימי.
הורים שואפים שהילד שלהם יגדל, ישתלב בחברה וינהג בהתאם לנורמות החברתיות והתרבותיות הנהוגות במקום שבו הוא גר. שיהיה עצמאי, שייקח החלטות טובות ושיהיה שמח. השאיפות הללו יוצרים ציפיות אצל ההורים, ועול הדבר הזה מונח כולו על כתפיהם. לעתים קיימת תחושה שככל שהילד הולך ומתבגר, כך רב הלא ידוע על הידוע בחייו. בנוסף אנו נשטפים באינפורמציה מהתקשורת על חיי המתבגרים והסכנות האורבות בדרך – והנה יש לנו הורים חרדים.
חמלה וקבלה
ההורים שלנו דאגו גם הם, אבל ההבדל הוא שהפחד אז היה ממה שנמצא מחוץ לבית: שנדבר עם זרים, שנלך מכות, שנעשן, שנשתה אלכוהול, שנבריז מבית הספר. הרחוב הוא מקום מאיים – הבית מוגן. כיום הורים מודאגים ממה שקורה בחוץ, אבל גם ממה שקורה בתוך הבית ובחדרו של הילד, תוך התמקדות בעולם המסכים ובקשרים שלו באמצעות הטלפון הסלולרי. אולי הוא מכור למסך? מפתח הפרעת אכילה? האם הוא אוכל כל הזמן? קונה חטיפים בדרך לבית הספר? מחשבות אובדניות? משוחח עם זרים? צופה בפורנו? נחשף לתכנים לא מתאימים?
בנוסף אנו חוששים מהזירה החברתית: האם הוא מקובל? האם עושים עליה חרם? האם הוא יודע להסתדר בעולם החברתי? האם הוא פוגע בעצמו? לוקח רעיונות משוגעים מהטיק טוק?
חשוב שנייצר תקשורת פתוחה עם ילדינו, נתעניין בחברים שלהם, במשחקי המחשב שלהם, נהיה קשובים מגיל צעיר, ואז לא נתעורר יום אחד ונראה שאיננו יודעים עליהם הרבה. מצד אחד, לא נרצה להתנהל כעיוורים, ומצד שני, חשוב שלא ניקלע לחרדה מוגזמת.
כדאי להבין מדוע למה ילדים לא משתפים. חששותיהם עשויים להיות – יאשימו אותי, יענישו אותי, המשפחה תתפרק, אני לא יודע להסביר במילים, לא יאמינו לי, אני מתבייש – ולא רק מפני שהם מסתירים לכאורה דברים נוראים.
התייחסו לעצמכם בחמלה עצמית – הורות היא משימה מורכבת. ממלאת ומרוקנת כאחד. רוב ההורים חווים קשיים, בעיקר בתקופה המורכבת של השנתיים האחרונות. אם תהיו טובים ומיטיבים עם עצמכם, זה ישפיע על כל המשפחה. בעת הצורך קחו לעצמכם הדרכה וייעוץ.
הבינו שהחולשות שלכם הן אנושיות. אתם לא לבד במקום הזה. רובנו חווים קשיים וגם טועים מדי פעם. לרווחתכם הנפשית יש השפעה מכרעת על תפקוד ילדיכם, ולכן עדיף לאמץ גישה נדיבה ומיטיבה עם עצמכם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה