טורים אישיים

הורות | ביישנות אצל ילדים

טורים אישיים19 בינואר 2022    3 דקות
0

יש ילדים שקשה להם להיפתח במצבים חברתיים, ולעתים אנו מאמינים שהם ביישנים מטבעם. אם ילדכם ביישן, תוכלו לתמוך בו במצבים חברתיים ולהראות לו כיצד לפעול בהם

הורות | ביישנות אצל ילדים
צילום: ingimage

טלי היא נערה בכיתה ט'. היא עדינה, חייכנית ושקטה. לדבריה, היא תפסה את התפקיד של "השקטה הכיתתית", והיא לא יודעת איך להשיל אותו מעליה. גם כשהיא רוצה להשתתף, היא מרגישה שזה ימשוך תשומת לב רבה. היא אוהבת אירועים אינטימיים ולהיות מוקפת בחברות טובות, אולם מרגישה שמשהו אצלה לא בסדר בגלל המסרים החברתיים מהרשתות – "תהיי מוחצנת ופופולרית- זה מה שנכון".
קל לבלבל ביישנות עם חרדה חברתית, כי יש סימפטומים רבים שהם דומים. ביישנות, כמו מופנמות, היא גם ספקטרום – מידרג. ביישנות אינה משתקת כמו חרדה חברתית. הבדל נוסף הוא שאדם מופנם זקוק לסביבה שקטה כדי להיטען באנרגיה, בעוד אדם מוחצן זקוק לסביבה עם גירויים כדי להיטען באותה אנרגיה.
האם מפריע להיות מופנם? – השאלה היא האם הילד מרגיש שהוא רוצה להשתלב יותר, אבל לא מצליח? אין לו כוחות ומסוגלות? הוא מרגיש בודד? או שאולי טוב לו במקומו, והקושי הוא מול המסרים החברתיים?
כמו בכל תכונה אנושית אחרת, אנו שונים זה מזה גם ברמת הביישנות. כמו צבע העיניים ומבנה הגוף, אנו נולדים עם רמות שונות של מופנמות – וכמה מגוון זה שכולנו שונים.
מהו ההבדל בין ביישנות לחרדה חברתית? הן בעצם נמצאות על אותו רצף, כאשר ההבדל הוא כמה האדם נמנע ממצבים חברתיים והאם הוא מרגיש מצוקה מול הנושא. במקרה של ביישנות – חיזוקים חיוביים ועידוד, וגם הצלחות קטנות וגדולות יחזקו את תחושת הביטחון של הילד. במקרה של חרדה חברתית, נוכל לראות מורים שפונים אל ההורה, או שההורה רואה שהילד נמנע יותר ויותר ממצבים חברתיים אשר יכולים לייצר אצלו מבוכה.
ביישנות בפני עצמה היא לגיטימית כמו כל תכונה אחרת – לפחות שליש מבין האנשים המוכרים לנו הם מופנמים. הם אלה שמעדיפים להקשיב במקום לדבר, לקרוא במקום לבלות. מעדיפים בילויים בחברה מצומצמת על פני אירועים גדולים.
ייתכן שיש לכם ילד מופנם או ביישן שלא כל כך מצליח להיפתח בפני חברים. דעו שילדים מופנמים לרוב נהנים מעולם פנימי ודמיוני עשיר. יש להם דמיון מפותח, והם יודעים להעסיק את עצמם – לכן פחות זקוקים לסביבה החיצונית.

כמה נקודות על מופנמות/ביישנות
• זכרו שאין הביישנות מעידה על הצלחה בחיים – ישנם אנשים מופנמים שהשיגו הישגים משמעותיים והצליחו בחברה.
• ילדים מופנמים לרוב זהירים יותר – הם פחות אימפולסיביים, ולכן פחות מועדים למעשי מסוכנות.
• בהגיעכם לאירועים הכוללים חברה, זכרו שלילדים המופנמים לוקח יותר זמן להתחמם – תנו להם את הזמן שלהם. באופן כללי, יותר קשה להם עם שינויים, וכדאי לעבוד איתם מראש על תיאום ציפיות והכנה.
• הקשיבו לילדכם ועודדו אותו לשתף אתכם. אם הילד או הילדה שלכם מופנמים, חשוב מאוד שתקשיבו להם היטב כשהם מדברים איתכם. לפעמים ילדים מופנמים מעדיפים שלא לשתף אחרים במחשבותיהם, משום שהם מרגישים שהם לא יקשיבו להם בתשומת לב מלאה, וזה חשוב עבורם כשהם כן עושים את הצעד הזה.
• למדו את ילדיכם כיצד לשתף בשפה רגשית. זה יעזור להם להיפתח אליכם ואל חברים.
• נשימות – תרגלו ביחד נשימות על מנת להקל מול לחץ והתרגשות לפני אירועים חברתיים. המערכת הרגשית שלנו קשורה למערכת הפיזיולוגית, ולימוד טכניקות של נשימה או של כיווץ ושחרור הגוף יכול להרגיע ולאזן הורמונלית.
כדאי לזכור שלוקח זמן לתהליכים. מדובר בריצת מרתון, היות שדפוסי התנהגות לא משתנים בקלות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה