טורים אישיים

הורות | גם זה יעבור

טורים אישיים1 בדצמבר 2021    2 דקות
0
הורות | גם זה יעבור

פחות בטוחים והרבה יותר מוטרדים. מדד האושר של התלמידים צנח ב-13% ביחס לימי טרום הקורונה, כך עולה ממחקר חדש שהזמין משרד החינוך.
שון בן ה-17 מתקשה – לאחר שנתיים שבהן לא הלך לבית הספר בגלל מגיפת הקורונה – לחזור למסגרת. כאשר הוא מתקרב לשערי בית הספר, לבו פועם.הוא מזיע ואינו מסוגל להיכנס לשיעורים.
לאחר מפגשים מרובים החלטנו להפנות אותו לפרויקט היל"ה, אשר נותן מענה לתלמידים שנושרים ממערכת החינוך.
כמו שון, תלמידים רבים מדווחים על קשיים שונים בבית הספר ובכלל. הזום, חוסר הוודאות מול הבידודים, החוגים שבוטלו, מפגשי הילדים שצומצמו או לא התקיימו – מחזקים תחושת מצוקה.
64% מוטרדים בקשר ללימודים, 45% – מהמצב החברתי, 39% – מההשפעה של הקורונה על עתידם. פרופ' הראל פיש, שהוביל את המחקר, מציין כי תלמידים המדווחים על חוסר שייכות נמצאים בסיכון כפול לשימוש בסמים או אלכוהול ולאלימות.

אמפתיה ודוגמה אישית
גם אנו ההורים חווים קושי. מעברים ושינויים משפיעים גם עלינו. חיי המשפחה עברו שינוי מהותי, ולא תמיד לטובה – חוסר ודאות כלכלית, שהייה מרובה עם בני המשפחה, קיצוץ חופשים.
כדי לעזור לילדינו, כדאי לפעול בכמה רבדים:
• זכרו שאתם המנהיגים בבית – אתם הדמויות המשמעותיות ביותר עבור ילדיכם, ולכן חשוב שתהיו מווסתים ומוחזקים. עליכם לדאוג קודם לעצמכם. תדאגו לשתף את בני הזוג או חברים בקשיים שלכם. מצאו איך אתם מרגיעים את עצמכם, מה ממלא אתכם – זה יכול להיות ספורט, מדיטציה, קריאה, כוס קפה עם חברים, חיבוקים ארוכים או כל דבר אחר. נסו לשלב פעילות ספורטיבית כלשהי, ולדאוג שכל המשפחה תצטרף אליה.
• התעניינו בילדים – צרו שיחות יזומות, גם אם נדמה לכם שאתם "חופרים". כוס קפה קר, הליכה בפארק, נסיעה משותפת ברכב. בדקו מה שלומם, איך החזרה לבית הספר, ומה הקושי. חשוב להם להרגיש שהם חשובים ומשמעותיים עבורכם. היו אמפתיים ועזרו להם לקרוא לתחושות שלהם בשם. לדוגמה: "אתה מרגיש שאף אחד לא מבין אותך", "את מרגישה אכזבה מהחברות". אנחנו לא יכולים לפתור להם את הקשיים, אבל נוכל להאזין ולייעץ אם יבקשו.
• נסו לייצר זמן לבד עם כל ילד, גם אם זה זמן קצר. שדרו להם שהמשפחה פה עבורם ועבור כולם. הסבירו שגם בים יש גלים וסערות ומחזוריות, שבה הכל נרגע ושוב גועש. נסו לנרמל ולתקף את רגשותיהם.
• לכולנו קשה לראות את ילדינו במצוקה, וגם לא נעים לקבל הערות מבית הספר. נסו להשאיר בצד את הפסקול השיפוטי והביקורתי.
• הציבו גבולות. שמירה על השגרה תעזור לכולנו לעבור את הימים האלו, ותעניק לנו תחושת ערך עצמי, סדר וביטחון. הבנת מצבם הרגשי אינה אומרת לשחרר את כל הכללים והגבולות. הכללים נותנים לנו חופש לפעול בתוך מסגרת. בחרו כללי זהב, שאתם מצפים מילדיכם להתנהל לפיהם בבית ובבית הספר, ונהלו תיאום ציפיות.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית 21.1-27.1.22

טלה אתם מאוד דומיננטיים חברתית, ויש לכם יכולת להשפיע על הרבה קבוצות של אנשים. זה יכול להתבטא בהדרכה של ידע,...

טורים אישיים21 בינואר 2022    3 דקות
0

הורות | ביישנות אצל ילדים

טלי היא נערה בכיתה ט'. היא עדינה, חייכנית ושקטה. לדבריה, היא תפסה את התפקיד של "השקטה הכיתתית", והיא לא יודעת...

טורים אישיים19 בינואר 2022    3 דקות

כתיבת תגובה