טורים אישיים

הורות | תגיד לי מי החברים שלך

טורים אישיים23 בנובמבר 2021    3 דקות
0
הורות | תגיד לי מי החברים שלך

הוריה של תהל משתפים כי בתם מסתובבת עם חברות שאינן לטעמם. תהל, נערה מתבגרת בת 16, הכירה חבורה חדשה של נערות. בחוויית ההורים חבורת הנערות מוצפות רגשית, עסוקות בתכנים של הפרעות אכילה, התקפי חרדה ופגיעה עצמית. הוריה של תהל מרגישים שהיא סופחת מהאווירה של חברותיה ומתחילה לפתח תסמינים זהים, כי היא נגררת.
"מחקרים בארץ ובעולם מראים שנוכחות הורית – נכונות הורים להשגיח כשעולים סימנים מדאיגים – הוא הגורם העיקרי שמונע הידרדרות ילדים בכל הגילים", אומר פרופ' חיים עומר, פסיכולוג ומפתח גישת "הסמכות החדשה".
היגררות אחרי ילד אחר מבטאת צורך בדמות שמשרה חוזק וביטחון. הצורך הזה עלול להוביל להתנהגות לא רצויה ולא מקובלת על ידי ההורים. מכירים את הילדים ה"חנונים" והשקטים שנגררים אחרי הילד הנועז והאימפולסיבי בכיתה? הילד מתנועת הנוער שנושר מהמסגרת כדי לשבת עם חברים בכיתה ולעשן? דוגמאות רבות יש לילדים שנצמדים לילדים שונים לחלוטין מהם ונגררים. ילדים מחקים ילדים אחרים, כי ככה הם לומדים וגדלים. באמצעות החיקוי נלמדות שפה, נורמות חברתיות ותרבות. דרך החיקוי ילד לומד מהי תחרות, כיצד להשיג מה שהוא רוצה. הנגררות מבטאת את הבחירה שלו בזמן נתון. אין זה אומר שזה "האופי" שלו.
רוב ההורים מדווחים כי ברצונם לגדל ילדים עצמאים שעושים בחירות נכונות. מגיל צעיר ניתן לעזור לילדים להתאמן על עצמאות ובחירות. כאשר ילד מעלה קושי חברתי, ניתן להקשיב לו, לראות אילו פתרונות הוא מציע, ולשאול אם הוא מבקש בעצתנו. כאשר אנו נמציא פתרונות ונחליט עבורו מה נכון ומה לא, אנו מונעים ממנו להתאמן על בחירות ועצמאות מחשבתית.
יש לנו רצון שהילד שלנו יהיה במקום טוב חברתית, שיהיה מקובל ומחוזר. הילד מקבל את המסר שלנו, גם אם הוא נאמר באופן לא מילולי. לילדים רבים טוב להיות באמצע. הילד הכי מקובל עובד קשה בשביל לשמור על המקום הראשון.
כך תפעלו:
ככל שהקשר שלנו עם ילדינו יהיה פתוח וחזק, כך נוכל להשפיע עליהם ביתר מידה.
יש הבדלים במידת ההתעניינות ובהשגחה. הורים רבים מרגישים שאין להם זכות להתערב יתר על המידה, ושחדירה לא הולמת לפרטיות. יש הבדל בין בילוש וחיטוט בטלפונים ומעקבים לבין התעניינות אקטיבית והפגנת נוכחות.
אפשר לדבר על נושא חברויות: איך יודעים על מי לסמוך? מה אני מחפש בחבר? ולבדוק למשל מה חבר מסוים מספק לו. האם זו חברות עמוקה? לקיים שיחה מתעניינת ולא מאיימת. אולי החברים החדשים מספקים מקום מבוקש. אפשר לבדוק אם ניתן להעביר את המפגשים אליכם הביתה.
ננסה לחזק את הערך העצמי של הילד שלנו ואת הערכים המשפחתיים. כיצד? אפשר להתחבר לאקטואליה, לקרוא איתו עיתון או סיפור שמעלה שאלות אתיות, לבדוק במה הוא מאמין ולעודד אותו ללמוד להקשיב לאמת הפנימית שלו. לא לזלזל, גם אם דעתו נשמעת מגוחכת. לראות מה קורה כאשר הילד שלנו מציע הצעות או מתנגד לדברים שחבריו מציעים – מהן ההשלכות.
אנו חיות חברתיות, וחשוב לנו להיות חלק מהקבוצה. ילד שמתקשה לגלות את רצונותיו, שמתקשה לבחור או להתעמת – עלול להשתתף בדברים שאינם לטעמו.
אפשר לחזק צדדים נוספים בחיי הילד – לעזור לו למצוא חוגים ותחומי עניין שימלאו את עולמו, ואז הקשר עם החבר שמשפיע לרעה יהיה פחות מרכזי.
לסיכום: אימון הילד למצוא את קולו והאמת הפנימית שלו בסוגיות שונות, הקשבה לדעותיו ולפתרונות שאותם יציע. בדיקה אם ירצה לשמוע את דעתנו, ולזכור: ילדים לומדים דרך חיקוי, על מנת לגבש זהות וטעם אישי. העבירו את הערכים שלכם וסמכו על ילדכם שהוא קולט אותם ומפנים. לא צריך תמיד להסכים כדי להיות חברים, ובטח לא ללכת נגד הלב, כי אז הם פוגעים לא רק באחרים אלא גם ובעיקר בעצמם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | גם זה יעבור

פחות בטוחים והרבה יותר מוטרדים. מדד האושר של התלמידים צנח ב-13% ביחס לימי טרום הקורונה, כך עולה ממחקר חדש שהזמין...

טורים אישיים1 בדצמבר 2021    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 3-9.12.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ליקוי החמה בשבת יחזק את השינוי בהשקפת עולמכם, וייתכנו מחשבות על נסיעה רחוקה או לימודים....

טורים אישיים30 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה