טורים אישיים

הורות | את מי אתם אוהבים יותר?

טורים אישיים16 בנובמבר 2021    5 דקות
0
הורות | את מי אתם אוהבים יותר?

נועם, בת 10, הגיעה לקליניקה במצב רוח מדוכדך. "אני סנדוויץ', אז אני כל הזמן נדפקת. את רן, אחי הבכור, ההורים מעריכים כי הוא מצליח בלימודים – ובגלל שהוא הבכור, מרשים לו לעשות הכל. את שי, אחותי הקטנה והמפונקת, מעדיפים כולם. היא רק מתחילה לבכות וממציאה שעשיתי לה משהו – ומיד אותי מענישים. אני הילדה הכי פחות מועדפת בבית".
ילדים קטנים נוהגים לעתים לשאול את הוריהם: "את מי אתם אוהבים יותר?". הורים אוהבים כל אחד מילדיהם בדרך שונה ומשתנה.
קנאה היא רגש בסיסי, המלווה אותנו לאורך חיינו, גם כבוגרים. זהו רגש טבעי. קנאת אחים היא הקנאה הכי טבעית והכי עוצמתית. בהיסטוריה האנושית סיפורי קנאת אחים שזורים עוד מימי האבות, מתחים בין אחים ואחיות. עזה כמוות הייתה הקנאה של קין בהבל, של בני יעקב באחיהם יוסף, של שרה בהגר, של לאה ברחל.
אחים הם אלה שיבלו יחד את משך הזמן הארוך ביותר מהולדתם ועד מותם. "להרוויח" אח או אחות שיש לנו איתם קשר משמעותי וקרוב – זו מתנה לכל החיים. חשוב שההורים לא ייצרו – לפחות לא בצורה מודעת – תחרותיות וקנאה מיותרת.
בשנת 2016 נעשה מחקר באוניברסיטת קליפורניה, שעקב אחר 384 זוגות אחים והוריהם. 65% מהאמהות ו-70% מהאבות הפגינו בהתנהגותם העדפה לילד אחד. ההערכה היא שתוצאות אלו הושפעו מכך שהמשפחות ידעו כי הן תחת מעקב – ולמעשה, החוקרים טוענים שבמציאות יש להניח שהמספרים גבוהים בהרבה.
הרוב המכריע של האמהות מתארות מצב שבו אחד הילדים מקבל יחס מיוחד, ולמרות זאת הן מתקשות להודות שהן מעדיפות ילד אחד על פני אחיו.‬
ההעדפה גורמת להורים לתחושות קשות ולאשמה, ולכן אינם מעוניינים להודות בה. מדוע אנחנו מעדיפים ילד אחד על פני האחר? תהליך הבחירה נעשה לפעמים באופן לא מודע, ולפעמים כבר במהלך ההיריון. לעתים אנו מחכים למין מסוים, בת לאחר בנים – או בן לאחר בנות. לעתים מדובר בילד בכור לעומת צעיר, או להפך. לפעמים מה שקובע הוא עד כמה הילד המסוים קל או קשה לגידול, ואם יש לו מזג נוח או טמפרמנט שתואם את ההורים.
איך זה משפיע על הילדים
•• הילדים שמרגישים דחויים, או אהובים פחות – עלולים לסבול מחוסר ביטחון ומדימוי עצמי נמוך. כשיתבגרו, הם לא יאמינו בתוכם שמישהו יכול לאהוב ולהעדיף אותם, ויזדקקו שוב ושוב לחיזוקים חיצוניים.
•• הילדים המועדפים, לעומתם – גדלים בידיעה שהם יכולים לקבל מה שהם רוצים, מתי שהם רוצים, וחשים שזה גם מגיע להם. הם מתאמצים לשמור על מקומם בצמרת, ועלולים גם להיות ילדים מרַצים.
מה כן אפשר לעשות?
מודלינג – במשפחה שבה בני הזוג מתחרים באופן סמוי או גלוי ביניהם על סטטוס, כסף, ניהול הבית ואהבת הילדים, הילדים עלולים לספוח את האווירה הזו להתחרות זה בזה ואף להיות אלימים.
להעלאת המודעות העצמית: נסו למצוא בכל ילד את החלקים שדומים לכם, פיזית ונפשית. זה עוזר לחבר ולייצר קרבה. לעתים אני רואה בילד חלקים שאני לא אוהב בעצמי, ולכן נוצר ריחוק. להכיר בזאת, זו יכולה להיות הזדמנות מבורכת לשנות בעצמי דפוסים לא רצויים. להכיר בעובדה שהורים אוהבים את ילדיהם באופן שונה ומשתנה – העדפה כזאת יכולה להתקיים. לשוחח ולתקשר תחושות אלו עם בן הזוג או עם מבוגר משמעותי אחר. בתקופות שונות בחיים ילדים יזדקקו לנו בצורה שונה, יש לנסות ולפתח מודעות לילד שהכי זקוק לנו בזמן נתון ולהיות שם עבורו. זה הזמן לשים לב לילדים המרצים, אלו שלא רוצים להכביד, או אלו שאנו מחזיקים מהם ילדים חזקים.
צרו אווירה של שיתוף, זמן משפחתי ו"ביחדנס" – תוכלו לעשות זאת בשיחה משפחתית סביב שולחן האוכל, בבילוי מחוץ לבית או במשחק משותף לכולכם, תוך הקפדה על כבוד הדדי ואווירה חיובית. אפשר לשלב משחק בארוחה, שבו כל אחד אומר ברכה או מילים טובות לאחר, או לשחק בשבתות משחקי קופסה או פרויקטים משפחתיים.
הערות השוואה בין ילדיכם אינן מקדמות אותם, אלא הן פוגעות ויוצרות תסכול וכעס על האח – האם הוא טוב יותר ממני? האם אוהבים אותו יותר? כל אחד מילדיכם יחיד ומיוחד. יש לו יכולות וחוזקות שאין לאחר. אין ילד מוצלח יותר או פחות, לכל אחד את התכונות המאפיינות אותו. חשוב להכיר בשוני, ולא למדוד אח אחד ביחס לאחיו. קבלו אותם כמו שהם!
במריבות בין ילדים אנו נוטים להתערב, כדי לחנכם, כדי להגן על החלש (בעיננו). כדאי שניתן לתת להם להתמודד. פעמים רבות התערבות ההורים עלולה להביא לתוצאה של תחרות בין האחים ולמאבקי כוח ביניהם על מקומם במשפחה ועל אהבת ההורים. במצב שבו ההורים מתערבים, עובר לילדים מסר כי אין ביכולתם לפתור את המשבר בכוחות עצמם. שימו לב שאם יש קרע משמעותי בין הילדים, כדאי לנסות לאחות אותו.
לערב מבוגרים משמעותיים אחרים, כמו סבא, סבתא או דוד, ואיתם "להחליף" זמן איכות עם הילדים. כך שכל ילד יקבל זמן מיוחד ואיכותי עבור עצמו.
מפעם לפעם יראה כל הורה העדפה לילד כלשהו – בהתאם להתנהגות טובה או בניסיון להגן על החלש. רק היו מודעים שזה לא הופך למשהו קבוע ומונצח. במידת הצורך, פנו לייעוץ.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | גם זה יעבור

פחות בטוחים והרבה יותר מוטרדים. מדד האושר של התלמידים צנח ב-13% ביחס לימי טרום הקורונה, כך עולה ממחקר חדש שהזמין...

טורים אישיים1 בדצמבר 2021    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 3-9.12.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ליקוי החמה בשבת יחזק את השינוי בהשקפת עולמכם, וייתכנו מחשבות על נסיעה רחוקה או לימודים....

טורים אישיים30 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה