טורים אישיים

הורות | איך תעזרו לילדיכם להתמודד עם כישלונות?

טורים אישיים9 בנובמבר 2021    3 דקות
0
הורות | איך תעזרו לילדיכם להתמודד עם כישלונות?

הוריה של גל במתח. גל בת ה-15 מתמודדת על מקום בלהקת הצופים. במסגרת התפקיד היא אמורה לטוס לחו"ל ולהיות פעילה במחנות הקיץ בארצות הברית. גל רוקדת ושרה מגיל צעיר, אך הוריה חוששים שלא תוכל להתמודד עם כישלון אם לא תיבחר.
החיים רצופים כישלונות ואכזבות, וטוב שכך. אם נצפה שהחיים יהיו מסע ארוך של שמש וקשת בענן, לא נצליח לחוות אותם במלואם. הדרך רצופה בהתנסויות, למידה, מגוון רגשות, ובהם גם אכזבות ותסכולים.
ילדינו אומנם מוכשרים ואהובים, אולם הם אינם מחוסנים בפני התמודדות עם קשיים, אשר מפגישים אותם עם המציאות ומעוררים תחושות של אכזבה, תסכול וכעס. כהורים אנו מופעלים מהאכזבות שלהם – וחוששים שהן ישפיעו על עתידם בצורה משמעותית. אנחנו רוצים להגן, לתווך ולשמור על ילדינו, האם נוכל לסייע להם?
לעתים אנו חווים את הכישלון של הילד ככישלון אישי שלנו. חשוב שנבין שילדינו הם אינם שלוחה שלנו. אכן הולדנו אותם, אבל כעת הם במסע משלהם בעולם. כישלון שלהם אינו אומר מאום על הדימוי העצמי שלנו. היו כנים, בדקו עם עצמכם מה אתם מרגישים.
חשוב לתת מקום לרגש. אכזבה ותסכול הם לגיטימיים. לא לבטל את התחושה במשפטים כמו "לא קרה כלום, בכלל לא רצית את התפקיד", "כל הילדים שהצליחו פרוטקציונרים" וכדומה. אמירות כאלו מחברות את הילדים להכחשה ולהדחקת הרגש.
צריך לתת לילד שחווה כישלון מקום. לחבק, להכין כוס תה, להיות נוכחים פיזית. אם אתם מרגישים צורך לעודד, לעתים כדאי לחכות עם המילים שמסבירות איך העולם מתנהל, כלומר מילות עידוד כמו "תאמין בעצמך" – אלא פשוט להיות.
אנו ההורים יכולים להכיל את האכזבה בפרופורציות הנכונות – לפרק אמירות דרסטיות כמו "לא התקבלתי ללהקה, אני כישלון ולא אתקבל לכלום בחיים", ולשים אותן בפרופורציה הנכונה. כדאי לדבר על ההקשר הרחב של העניין המדובר ברצף החיים. החיים רצופי אור וחושך, גשם ויובש, הצלחה וכישלון.
כדאי להדגיש את הדרך וההתנסות, ולא רק את התוצאה. כדאי לעודד את הילד להתנסות: כי יש תהליכים שלוקח זמן לרכוש בהם שליטה. להיות שם עבורם בנוכחות מלאה, אבל לא למנוע מהם התנסות והתמודדות.
הפיתוי הגדול הוא לתת להם פתרונות מניסיון חיינו והשקפתנו. נסו לתת להם לעבד את האכזבה ולבדוק אילו פתרונות הם מציעים. ילדים הם יצירתיים. ילד שמוצא בעצמו את פתרונותיו, חווה התנסות חיובית ומפתח מיומנויות חשובות: התמודדות עם תסכול, הצעת רעיונות, התנסות ובחירת המוצלח מהם. ילד כזה גם יקבל את התחושה שאנחנו מאמינים בו ונותנים לו מקום.
תנו לגיטימציה לרגשות, אך שימו גבולות מול התנהגות פוגענית כלפי אחרים, וגם כלפי חפצים. מנעו התנהגויות שליליות, אשר עשויות לפגוע בילד בטווח הרחוק, למשל: לנתק לחבר ולא לענות לו, לא ללכת לערב גיבוש חברתי, לשבור לאחות את הצעצוע הנחשק – לא לגיטימי ופוגעני.
מודלינג – למידה מצפייה בהורה – מלמד יותר מכל מסר מילולי. כיצד אתם מתמודדים עם אכזבות וכיצד אתם מגיבים לחברים וקרובים כאשר הם נכשלים? האם אתם מפגינים גישה ביקורתית כלפי עצמכם וכלפי הסובבים?

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | גם זה יעבור

פחות בטוחים והרבה יותר מוטרדים. מדד האושר של התלמידים צנח ב-13% ביחס לימי טרום הקורונה, כך עולה ממחקר חדש שהזמין...

טורים אישיים1 בדצמבר 2021    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 3-9.12.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ליקוי החמה בשבת יחזק את השינוי בהשקפת עולמכם, וייתכנו מחשבות על נסיעה רחוקה או לימודים....

טורים אישיים30 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה