טורים אישיים

הורות | עקשן כמו פרד

טורים אישיים2 בנובמבר 2021    4 דקות
0
הורות | עקשן כמו פרד

שרון וגיל הם הורים צעירים לשלושה ילדים. בתם הבכורה בת ה-10 היא ילדה עצמאית ואסרטיבית. הם מוצאים עצמם בסיטואציות שונות שבהן היא מתעקשת, ושמבחינתה שהעולם יתהפך – היא לא זזה מעמדתה.
מגיל צעיר אנחנו יכולים לזהות את הילדים שעומדים על שלהם. עקשנות מופיעה בשלבים שונים בהתפתחות הטבעית והבריאה של הילדים. יש ילדים שמשתפים פעולה, והם גמישים ומתנהלים מולנו בנוחות, ולעומתם יש ילדים שגוררים ויכוחים וקושי בהרבה חזיתות. הם יכולים לסבול ממצבי רוח וגם להיות אגרסיביים.
הורים לילדים שמראים התנהגות עקשנית יכולים למצוא את עצמם מותשים, מלאי רגשות אשמה לאחר שאיימו בעונשים כבדים (ולעתים לא עמדו בהם), והבית מקבל פס קול מלחמתי.
בגיל צעיר (5-3) הפעוט מתחיל לעמוד על שלו – זה חלק מתהליך ספרציה טבעי ובריא. הילד מחפש מקום של הגדרה עצמית, גיבוש זהות ותחושה של שליטה בעולמו. בהמשך החיים, בעיקר בגיל ההתבגרות, תהליך הספרציה יתעצם ויאפשר לילדינו להתכונן לחיים עצמאיים. אך במקרים רבים העקשנות הבריאה הופכת לנטל. התארגנות הבוקר, כניסה למקלחת, סגירת המשחק במחשב, יציאה לחוג ועוד – יגררו וכחנות והתקפי זעם.

עקשנות יתרה וסיבותיה
לילד יש טמפרמנט כזה – הוא עומד על שלו מגיל צעיר, רוצה לנהל, להוביל. מה זה אומר? אולי יש לו מאפיינים של חרדה, ואז העקשנות בעצם מגיעה מצורך בביטחון ושליטה על עולמו.
יש לו רצון לעשות דברים לבד, גם אם אין לו יכולת פיזית או קוגניטיבית. למשל: "אני רוצה ללכת לבד לבית ספר/ לנסוע לבד באוטובוס עם חברות".
נטייה למנהיגות – העקשנות משתלמת, ילדים אחרים חשים את האנרגיה החזקה של הילד ונמשכים אחריו, מתוך רצון שיוביל וינהיג. הילד עלול להיחוות כשתלטן.
ייחודיות – מחפש באופן קבוע דרכים להישמע ולנקוט עמדה, כמו גם לתפוס את תשומת הלב של הסביבה, פיתוח טעם אישי ומיוחד.
אינטליגנציה גבוהה, יכולת חשיבה ודעתנות.
נוקשות מחשבתית – קושי משמעותי בשינוי צורת מחשבתו, התנהגותו או פעולתו, קושי להתאים עצמם לסביבה או לסיטואציה גם כשהוא ניצב מול לחץ חיצוני שמופעל עליו ("אני לא מוכן ללבוש מעיל בחורף/ לא מוכנה להפסיק את המשחק עם החברות וללכת לשיחה").

כיצד נתנהל כדי להקל על ילדנו ועל המשפחה מול התנהגות עקשנית?
אנחנו, ההורים, בעלי היכולת לעזור בעיצוב ובגיבוש האישיות. אנו מרגישים צורך לחנך, להסליל ולהקל על התבגרותו של הילד שלנו. כשמתייחסים לילדים עקשנים, כדאי להבין שנדרשת גישה יצירתית ועקבית על מנת להשיג תוצאות רצויות. כאשר אנו מציבים גבולות הוריים לא ברורים ולא עקביים מחד, או מראים נוקשות וחוסר תשומת לב מהצד השני – אנו עלולים לגרור תוצאות הפוכות.
עקביות – עמדו במילה שלכם. ילדים עובדים בשיטת "מצליח" – אם לפעמים יצליחו, הם ימשיכו לנסות, ואולי לפעמים ישיגו את מבוקשם. עקביות נותנת תחושת ביטחון ובהירות. גם אם אתם חוששים להיגרר לעימות ולהתקף זעם, עמדו על המילה שלכם.
סדר יום קבוע – רלוונטי לכולם, גם למתבגרים. אפשר לתלות טבלה על המקרר, שבה כתוב סדר היום הקבוע של בני המשפחה. סדר יום קבוע נותן תחושת ביטחון ומשאיר פחות פתחים לווכחנות.
מודלינג – בדקו את ההתנהגות שלכם, האם אתם וכחנים? עקשנים? האם אתם מתנהלים במאבקי כוח? ילדכם צופה ולומד.
הישארו רגועים – זכרו שאתם המבוגר האחראי, ככה הסיטואציה לא תידרדר. אם אתם מרגישים שאתם "מאבדים את זה" – קחו הפסקה.
בחרו את הקרבות שלכם – כשמכריחים ילדים לעשות משהו בניגוד לרצונם, הם נוטים מעצם טבעם להתמרד ולעשות כל שביכולתם על מנת לא לציית. בדקו מה הכרחי מבחינתכם, מהו קו אדום. הראו לעתים גמישות, על מנת שהילד ירגיש שדעתו ורצונו נחשבים. התווכחו על מה שחשוב.
הקשבה – הקשיבו לרצונו של הילד. תקשורת פתוחה ושיחה לא בשעת "זעם" יאפשרו שיתוף פעולה עתידי. בלו זמן עם ילדכם, כך אולי יוותר על עקשנות כדי לקבל תשומת לב.
בחירה – הציעו אפשרות בחירה. לילד דעתן כדאי לאפשר דו-שיח ואפשרות בחירה. אפשר לתת שתים או שלוש אפשרויות בחירה שמקובלות עליכם. הסבירו לו למה שיתוף פעולה יהיה יעיל עבורו ועבור המשפחה.
חזקו, חזקו, חזקו כל מופע של שיתוף פעולה. עקשנות חיובית – התמדה לצורך למידה, מקומות של פיתוח עצמאות, שיקבלו חיזוק, לעומת עקשנות שלילית, יעזרו לילד להבחין בין אסרטיביות ותקיפות לבין דעתנות מתנגדת.
האם הפסקול הביתי שלנו יכלול הוראות, שיטור וניהול – או ותרנות מוחלטת? האם נוכל למצוא איזון בין היותנו הורים מובילים ובטוחים לבין נתינת מקום וכבוד לדעתו של ילדינו? בהצלחה בכך!

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | גם זה יעבור

פחות בטוחים והרבה יותר מוטרדים. מדד האושר של התלמידים צנח ב-13% ביחס לימי טרום הקורונה, כך עולה ממחקר חדש שהזמין...

טורים אישיים1 בדצמבר 2021    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 3-9.12.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ליקוי החמה בשבת יחזק את השינוי בהשקפת עולמכם, וייתכנו מחשבות על נסיעה רחוקה או לימודים....

טורים אישיים30 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה