טורים אישיים

הורות | הילד מתעקש? איך תתמודדו עם סכנות הכלים הממונעים?

טורים אישיים26 באוקטובר 2021    2 דקות
0
הורות | הילד מתעקש? איך תתמודדו עם סכנות הכלים הממונעים?

שיר, נערה בכיתה י', חזרה מפעולה בצופים. למרות האזהרות של הוריה שלא לעלות על קורקינט – היא רכבה עם חברה, והן מצאו את עצמן מעורבות בתאונה שכללה עזרה רפואית. שיר נכנסה לקונפליקט עם הוריה, שהאשימו אותה בהסתרה ובחוסר אחריות.
הכלים החשמליים נפוצים יותר בקרב ילדים וצעירים בני 17-14, שם תופס כלי הרכב החשמלי כ-70% מסך הכלים הדו-גלגליים. במקביל לכך, 19% בלבד מסך הרוכבים הצעירים חובשים קסדה, וכאשר ילדים רוכבים עם חברים – שיעור זה אפילו יורד. בשנת 2016 העלו את גיל המינימום לרכיבה מ-14 ל-16, אבל עדיין רואים ילדים צעירים יותר הרוכבים על קורקינטים או אופניים.
כשמדובר בגיל ההתבגרות, המונח ספרציה או היפרדות הוא מושג מרכזי. המתבגר מתנתק מהקן המשפחתי, מהזדהות מוחלטת עם הוריו, מגבש אישיות עצמאית משל עצמו ובוחר קבוצת שווים, חברים, אשר מסייעים לו בהשתלבות בחברה הבוגרת. תהליך זה מלווה הרבה פעמים בבוז ומרדנות מול המבוגרים: "אתם דור הדינוזאורים, אתם לא מבינים כלום". בתקופה זו המתבגר מוצף דחפים מיניים ותוקפניים ועושה בדיקת גבולות. נראה מתבגרים שמאמצים התנהגויות שלא מתאימות לערכים המשפחתיים, בלבוש, בתחומי עניין שונים וביחס להתנהגות המקובלת. ההתרחקות הפיזית (המתבגר שנעול בחדר) מאפשרת את ההתנתקות הרגשית הדרושה לו. ההורים, שכמהים לקרבה עם המתבגרים – ולעתים רוצים להרגיש הורים צעירים ומעודכנים – מוצאים את עצמם נכנעים לדרישות המתבגר. הילדים מתחננים, דורשים ומפעילים את כל יכולות השכנוע שלהם.
הורים רבים שואלים אותי: מה עליי לעשות? איך עליי להגיב? תשובתי היא שכמו במקרים רבים, כל מקרה לגופו וכל הורה וסולם הערכים שלו. באפשרותנו לשקול לסרב לבקשה. הסמכות ההורית היא שלנו, באחריותנו לדאוג לרווחתו הבריאותית, גופנית ונפשית, של ילדנו. עלינו לבדוק עם עצמנו: האם הילד שלי בשל לכך? האם הוא פרוע? הוא אוהב סכנות? האם הוא עצמאי?
אתם ההורים מכירים את ילדכם ואת הגישה להגיע אליו. יש ילד שהפחדה בענישה תשפיע עליו, ויש ילד שזה יגרום לו לעשות "דווקא". יש נערה שדיבור ישיר על הפחדים שלנו יפעיל אותה, ויש כאלו שזה לא יחלחל אליהם.

מה מניע את הילד שלכם?
• לשבת עם המתבגר, לשתף אותו במידע וסרטונים, "לחפור", גם אם הוא מראה התנגדות. לבדוק האם הוא מכיר את החוקים, האם הוא מכיר שבילי אופניים. לדבר על חוקי התנועה, מעברי חציה, השתלבות בכביש, ועל החובה לחבוש קסדה. מהם הכללים של להרכיב/לרכוב עם חבר.
• להעביר את החוקים והערכים המשפחתיים שלנו. הרי מי שרוצה להסתיר, מצליח – מתבגרים נוטים לעשות דברים מאחורי הגב של ההורים, כחלק מתהליך הנפרדות.
• נהיגה בכלי רכב חשמליים דורשת אחריות, שיקול דעת ובשלות. המשמעות היא לקחת אחריות על החיים שלהם ושל חבריהם. הבהירו למתבגר מה מצופה ממנו, שמרו על תקשורת פתוחה, ואם הוא רוצה להתנסות – הציעו לו להתנסות איתכם בפעם הראשונה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה