טורים אישיים

הורות | נתפסו ברשת

טורים אישיים19 באוקטובר 2021    3 דקות
0
הורות | נתפסו ברשת

בני נוער מבלים שעות מסך רבות מול האינסטגרם והטיק טוק. לאחרונה פורסמה סדרת תחקירים של "וול סטריט ג'ורנל", בעקבות חשיפה של אחת המנהלות של פייסבוק שהתפטרה. התחקירים הפנימיים של הפייסבוק הוכיחו כי החשיפה לאינסטגרם עלולה להוביל לתפיסת דימוי גוף שלילית בקרב מתבגרים, וכך לעודד הפרעות אכילה, דיכאון ומחשבות אובדניות.
המחקרים שחשף העיתון מגלים כי החשיפה לאינסטגרם הופכת את סוגיית דימוי הגוף לגרועה יותר עבור אחת מכל שלוש מתבגרות.
כל מי שעוקב אחרי ידוענים העוסקים בביוטי וכושר יודע שהתמונות יכולות לעורר השראה, אבל גם תחושות לא טובות עם הגוף שלנו. במחקר משנת 2017 באוסטרליה בדקו עם נשים בנות 25-18 על הרגלי השימוש שלהן באינטסגרם, וכן על הדרך שהוא גורם להן להרגיש לגבי גופן. ככל שהן עקבו אחרי מפורסמים יפים, חטובים ומושלמים – כך הרגישו רע יותר עם גופן.
בתקופת הסגרים והבידודים שבה שהינו בבית, הילדים בילו שעות בשיטוט ברשתות ועקבו אחרי מפורסמים רזים ויפים שהעלו תכנים הקשורים לאימוני כושר ושיח על דיאטה – מה שגרם להם להתעסקות יתרה בתזונה ובגופם. מעשור לעשור ומשנה לשנה יורד הגיל שבו מתחיל העיסוק במראה הגוף. זה נכון בקרב בנות, אך בעשור האחרון גם בקרב בנים.
לצד כל זאת, ישנם מחקרים שמראים שכאשר אנו חושפים עצמנו למסרים חיוביים ומגבילים את שעות החשיפה – יכולה להיות לזה השפעה חיובית על מצב הרוח.
אנו, ההורים, מצד אחד, מבינים שגלישה ברשתות החברתיות היא חלק מהחיים – גם אנחנו נמצאים בהן. מצד שני, אלו נתונים מדאיגים.

איך נוכל לעזור לילדינו?
• מודלינג – כמה שעות אנחנו נמצאים ברשתות, אחרי מי אנו עוקבים וכיצד אנו מנהלים את ה-FEED שלנו? נוכל לעבור תהליך עם עצמנו, ואז להראות דוגמה לילדינו. ישנן אפליקציות שמודדות זמן מסך. ניתן לעשות אתגר משפחתי במשך שבוע, על מנת להיות מודעים לזמן החשיפה של כל אחד לרשתות.
• שתפו את ילדיכם בסערת הפוטושופ ובתחקירי הפייסבוק – ראו מה יש להם לומר בנושא, היו סקרנים ושתפו אותם באנשים שאתם עוקבים אחריהם, בדקו איתם אחרי מי הם עוקבים ומה הם מרגישים בעקבות צפייה בתכנים.
• שנו את ה-FEED – שלכם. כמו שאתם מקפידים על אוכל ותזונה לגוף שלכם ושל ילדיכם, כך בדקו איזה "אוכל" אתם מכניסים למחשבה בעזרת הרשתות החברתיות.
• הפסיקו לעקוב אחרי מי שבעטיו אתם מרגישים לא טוב עם עצמכם. מננו בין אנשים שמציגים חיים מושלמים לבין אנשים שחיים חיים אמיתיים ומציגים מאבקים וקונפליקטים יומיומיים.
• עקבו אחרי חשבונות שמתחברים לאג'נדה שלכם – צמחונות, אמנות, עיצוב, ספורט. עודדו את ילדיכם לעקוב אחר נושאים מגוונים ומעשירים.
• בדקו האם אתם מעלים תמונות שעוסקות אך ורק במראה ובחיצוניות שלכם, או בתחומי עניין שונים, בדברים שחשובים לכם. ילדיכם יראו וילמדו.
• חשוב שהשיח והשאלות לא יכללו שיפוטיות, ביקורת וזלזול. בגיל ההתבגרות העיסוק בחיצוניות הופך מרכזי ודרמטי, כל חצ'קון הופך למלמיליאן, כל חצי קילו הופך לאבוב. עזרו להם להכניס את הדברים לפרופורציות.
• הזמן והאנרגיות שלנו מוגבלים – שמרו על מה שאתם מכניסים למחשבה, לרגש ולגוף ועזרו לילדיכם לפתח גם כן מודעות לתהליכים אלו. הגנו על האנרגיה והזמן שלכם.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | אינטימיות ליד הילדים

שירי וזיו הם הורים לשלושה ילדים צעירים בגיל בית הספר היסודי. הם מגיעים בשעות אחר הצהריים המאוחרות לביתם ומוצאים עצמם...

טורים אישיים28 ביוני 2022    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 1-7.7.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה מרס בטלה עד יום רביעי וישפיע על ילידי סוף המזל בהענקת אנרגיית עשייה ויוזמות. נצלו...

טורים אישיים28 ביוני 2022    3 דקות

כתיבת תגובה