טורים אישיים

הורות | ילד מעצבן!

טורים אישיים12 באוקטובר 2021    4 דקות
0
הורות | ילד מעצבן!

לאחרונה הגיע אורי לקליניקה לטיפול בשל בעיות התנהגות בבית ובבית הספר. בשיחת ההיכרות עם הוריו, התוודתה ורד אמו: "האמת, שמכל ארבעת הילדים שלנו הוא הכי מורכב. הוא ילד סנדוויץ' קלאסי, מושך את כל תשומת הלב על ידי הצקות. הוא ממש מעצבן לפעמים".
תיאוריית התפקידים היא אחד מאבני היסוד של הטיפול בפסיכודרמה. מורנו, אבי הפסיכודרמה, מדבר על כך שאדם לוקח או מקבל "תפקיד", כמו – האח הבכור, הילד התלותי, האחות החכמה. בעקבות זאת, האדם מגיב בצורה שחוזרת על עצמה בסיטואציות מסוימות. אתן דוגמה: רוית, נערה בת 15, בתפקיד המפשרת והמגשרת במשפחה – מתקשה בעימותים עם אחרים, ובעיקר מול חברותיה, מכיוון שברוב הסיטואציות המורכבות פונים אליה לגשר ולפשר. היא נחשבת לרציונלית ונעימה. "התפקיד" מגביל את טווח התגובות שלה.
בטיפול ובהדרכת הורים שמים כמטרה להגמיש ולהרחיב את "התפקיד" של הילד בחברה, ובמשפחה בפרט. נחזור רגע לילד המורכב במשפחה. קשה להוריו להתחבר אליו, ואז הוא מרגיש יותר דחוי ומעצבן, ומתחפר בעמדותיו. לעתים נכנסים למעגל קסמים. הילד מתנהג בצורה מעצבנת, ההורה דוחה אותו, הילד מקצין את התנהגותו, וכן הלאה. הוא זקוק לתחושה שרואים אותו כשהוא עצוב, כמו גם כשהוא שמח ונלהב, כשהוא משתף או מסתגר, כשהוא עוזר לאחיו או כשהוא לא מסיים שיעורי בית.
לכולנו יש פנטזיה כהורים לגבי איזה ילד אנו רוצים. אם ההורה ספורטאי – הוא יתחבר לילד הספורטאי; אם ההורה בעל כישורי כתיבה – הוא יעריך תכונה זו אצל ילדו. אנו מתחברים לילד שהטמפרמנט והקצב שלו דומים לשלנו. להורה מהיר ואנרגטי קשה עם ילד אטי, ולהפך. יש לנו ציפיות מהיחסים של ילדינו עם אחיהם, מהישגיהם בלימודים, מהכישורים החברתיים שלהם, מאיך שהם צריכים להיראות. לתוך כל הפנטזיה הזו נולד לנו ילד שלעתים שונה מכל מה שציפינו. כשנבין זאת וניתן לזה מקום, יהיה לנו קל יותר להתחבר לילד.
תחושת ערך עצמי מתפתחת בסביבה שפס הקול שלה אינו שיפוטי וביקורתי. השוואה לאחים או לחברים, תחרותיות וביקורתיות – מורידות בתחושת הערך העצמי. ילד שמרגיש שייך, שאהבת ההורים אינה קשורה לתוצאות שאותן יספק, שהוא אהוב, ובעיקר נראה – כמעט ודאי שהוא יגדל כמבוגר בטוח בעצמו, אשר יכול לראות אחרים באותה צורה.
מורים, גננות והורים מביעים את הקושי עם ילדים כיום. "הם מדברים בצורה לא מכובדת, אני לא העזתי להתנהג ככה", הם אומרים. לרוב, ילדים מתנהגים ומדברים בצורה לא מקובלת על מנת לבדוק גבולות ולהשיג את מבוקשם. כשהתגובה של ההורה מחזקת את ההתנהגות השלילית, ההתנהגות תימשך ותתבטא בכעס, מרדנות והתנגדות. אז מה עושים?
למדו את הילדים שיטות תקשורת יעילות יותר. הכניסו לבית שפה רגשית. לדוגמה, כאשר אתם מתוסכלים ועייפים, תאמרו – "אני עייף, וזה גורם לי להיות מתוסכל". לפעמים ילדים לא מצליחים לזהות ולהביע מה הם מרגישים. קריאת ספרים מתאימים, צפייה משותפת בתוכנית טלוויזיה, שבה אתם נותנים שמות לרגשות של הגיבור – יכולות לסייע במשימה. אפשר להדפיס אימוג'ים מהמחשב ולשחק משחק פנטומימה – שבו כל אחד מגלם אימוג'י מסוים, בזמן ששאר המשתתפים צריכים לנחש איזה רגש הוא מייצג.
הגדירו ציפיות וכללים להתנהגות מתאימה בבית ובחברה.
היו ברורים, ואמרו לילד: "אני לא מוכן שתדבר ככה".
ילד לא נולד עם מיומנויות, לכן עזרו לו על ידי חיזוקים חיוביים להתנהגות רצויה. הכוונה היא לאו דווקא לפרסים חומריים, אלא למילה טובה, לפעילות משותפת מהנה, ולעתים גם לפרסים על מנת לחזק התנהגות חיובית.
לכל משפחה יש את הרגעים יוצרי הלחץ. לרוב מדובר בבקרים, בערבים, בזמן נסיעה, בארוחות משפחתיות ועוד. חשבו מראש מה עשוי לסייע בסיטואציות אלו. הגדירו ציפיות, הכניסו הרגלים על מנת לעקוף מראש את המקומות המיועדים לפורענות.
זכרו, מסר לא מילולי מהווה 93% מהתקשורת הבין-אישית שלנו. מסר עובר לסביבתנו גם ללא מילים – הילדים רואים בעיניים שלנו ושומעים בקולנו מה אנו מרגישים. לכן מותר, ואף רצוי, להורה לקחת פסק זמן, ללכת לרגע לפינה אחרת ולמצוא דרכים להירגע לפני שהוא מגיב כלפי ילדו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית 21.1-27.1.22

טלה אתם מאוד דומיננטיים חברתית, ויש לכם יכולת להשפיע על הרבה קבוצות של אנשים. זה יכול להתבטא בהדרכה של ידע,...

טורים אישיים21 בינואר 2022    3 דקות
0

הורות | ביישנות אצל ילדים

טלי היא נערה בכיתה ט'. היא עדינה, חייכנית ושקטה. לדבריה, היא תפסה את התפקיד של "השקטה הכיתתית", והיא לא יודעת...

טורים אישיים19 בינואר 2022    3 דקות

כתיבת תגובה