טורים אישיים

הורות | הצצה לעולם הרגש

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0
הורות | הצצה לעולם הרגש

כשהמורה או הגננת אומרת להורים שלילד יש קשיים רגשיים או שכדאי לקחת אותו לטיפול, זה עלול ליצור קושי ורתיעה אצל רבים מההורים. ההורה שקיוה לתקן את ילדותו באמצעות הילד חווה שוב את התחושות הקשות שחווה בילדותו.
מצד אחד, יש היום הלגיטימציה והבנה שטיפול רגשי יכול לעזור במצוקות ובעומס שהחיים המודרניים מספקים, אולם מצד שני עדיין שומעים משפטים כמו "הילד שלי לא משוגע", "זה סתם בזבוז כסף", "אני לא חלש, אלא יכול להתמודד עם הדברים לבד".
ההסבר הרציונלי הוא שכאשר מתפתחת דלקת בגוף, שמפריעה לנו, הולכים לבדוק אצל רופא מומחה. כשמתפתחת "דלקת" בעולם הרגשי שאינה מטופלת, היא עלולה לגרור התנהגויות שילכו ויחמירו בעתיד. הזנחה רגשית שווה בחומרתה להזנחה גופנית. הדברים שיכולים לנבא הצלחה של טיפול רגשי הם מוטיבציה לשינוי, מידת האמון שיש לילד בתהליך, הבנה שצריך "לעבוד" כדי לייצר שינוי, ומעל הכל – הקשר עם המטפל, ועל כך ארחיב בהמשך.
מומלץ להפנות לטיפול פסיכולוגי/רגשי ילדים ומתבגרים המתמודדים עם מצוקות:
חרדות – חרדת בחינות, הפרעות אכילה, פוביות מכלבים-חרקים-מעליות-מטוסים.
דיכאון (בגיל הילדות יכול להתבטא גם בהתקפי זעם).
קשיי הסתגלות והתנהגות בבית הספר ובחברה.
הפרעות קשב וריכוז, שפה ותקשורת.
קשיים חברתיים: חרמות, קליקות, חרדה חברתית.
ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך: ביישנות, אמירות מנמיכות כמו "אני אפס".
אירועי חיים קשים או משברים המכבידים על היכולת לחזור למסלול החיים היומיומי: מחלה של ההורים, מעברי דירה, גירושים, מוות במשפחה.
הטיפול מבוסס על טכניקות שמתאימות לגיל הילד ולאופיו. ציור, הצגות, שיחות והבנת הגורמים המודעים והלא מודעים לקשיים הרגשיים וההתנהגותיים. טיפול בילדים ונוער מלווה בהדרכת הורים, הכוונה והדרכה של ההורים על מנת שיוכלו לסייע לילד בקשייו, הבנת המקום הרגשי של ההורים מול קשיי הילד ועזרה והכוונה לשינוי התנהגותי וחשיבתי בעולמם המשפחתי. ההורים נמצאים עם הילד רוב היום ויכולים לעקוב אחר השינויים. הם יכולים לספק "אירועים חמים" מהשטח, שעליהם ניתן לקיים את ההדרכה.
לילדים יש יכולת לעשות שינוי בזכות היותם גמישים ופתוחים. אם יש ילדים יותר סגורים ונוקשים, זו נקודה טובה להתחלת עבודה טיפולית. המשחק מציף תכנים על פני השטח, ודרכו המטפל מזהה דפוסים ותכנים שהילד מעלה. למשל, הקושי להפסיד, חוסר יכולת לעמוד בחוקי המשחק, משחק אלים, כפייתיות לסדר וניקיון. כאשר לילדים יש הבנה במה שקורה להם, ניתן לייצר שיח טיפולי טוב.
טיפול יעיל מעלה את המודעות לגורמים מודעים ולא מודעים אשר מייצרים סימפטומים רגשיים. הרבה נאמר על הקשר הטיפולי שמספק את עיקר ההצלחה בטיפול. הקשר הטוב מייצר ריפוי, שינוי וצמיחה. כמו בהרבה מקומות בחיים, הכימיה היא זו שמייצרת את ההבדל.

סוגי הטיפולים
טיפול דינמי – מבוסס על התיאוריה של פרויד, מדבר על קונפליקטים בין התת-מודע והמודע, מספק פרשנות ומשקל לחיי היומיום, חקירת העבר והלא מודע. בדרך כלל מדובר בטיפול ממושך, פעם-פעמיים בשבוע בהתאם לצורך.
טיפולי CBT – לרוב מדובר בטיפולים קצרי מועד המוכחים מדעית. הטיפול מתאים במיוחד לטיפולים מוגדרים: טיפול בחרדה, פוביה, דיכאון, OCD, טיקים וכדומה. הטיפול מובנה, והמטופל מקבל "שיעורי בית". בלתי אפשרי לטפל באמצעות CBT ללא מוטיבציה לשינוי.
טיפול בהבעה ויצירה – לרוב נשמע בהקשר של ילדים, אולם אפקטיבי מאוד גם בקרב מבוגרים. החומרים שעולים בטיפול במוזיקה, פסיכודרמה, אמנות ותנועה, מאפשרים נגישות לחומרים לא מודעים ושיח לשינוי וצמיחה.
מומלץ לפנות לאנשי מקצוע אשר הוכשרו לכך: פסיכיאטרים, פסיכולוגים חינוכיים או קליניים, מטפלים בהבעה ויצירה או עובדים סוציאליים. את הטיפול ניתן לקבל בקליניקה הפרטית או מכונים פרטיים. בנוסף, ניתן לקבל טיפול מוזל דרך קופות החולים. לעתים, כשמתחילים לטפל בקושי מתרחשת נסיגה – ממש כמו בטיפול בפצע דלקתי. לא כל מטפל יכול לסייע בכל נקודת זמן. יש זמן והבשלה נפשית מתאימים לטיפול. אם יש ספק, אז אין ספק. התייעצו, היפגשו, בדקו את האפשרות. כשנותנים מענה רגשי – אפשר להפחית ואף למנוע קשיים עתידיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 17-23.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו    טלה התקשורת ביחסים עולה שלב, מעמיקה ויוצרת שינוי תפיסה אצלכם. מרס בבית הזוגיות שלכם מייצר תנועה...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    3 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 3-9.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה השבוע ענייני עבודה, שגרה ובריאות יהיו דומיננטיים. יש לכם כרגע כמה שבועות של עבודה, עם...

טורים אישיים31 באוגוסט 2021    3 דקות

כתיבת תגובה