טורים אישיים

הורות | שלוש, ארבע – וללימודים

טורים אישיים31 באוגוסט 2021    4 דקות
0
הורות | שלוש, ארבע – וללימודים

שנת הלימודים נפתחת, ואנו נמצאים עם הרבה סימני שאלה. איך נחזיר את המשפחה לשגרה, שמסמלת ביטחון ויציבות, אבל גם דורשת מאיתנו מאמץ גופני ונפשי ויכולת הסתגלות?
כדאי להתייחס לחזרה ללימודים בהתאם לגילו של הילד. יש הבדל בין ילדים בגילאי גן, יסודי, חטיבה ותיכון. הכללים שיכולים להוביל אותנו הם: שיחה עם הילדים (בכל גיל ובהתאם להתפתחות הרגשית והקוגניטיבית), התלהבות ושיתוף, הקשבה, הכנה מוקדמת והתארגנות (כולל הצבת מטרות לשנה הקרבה) ומתן מקום לרגשות השונים, כגון שמחה, חרדה, עצב וכעס.
1. התמודדות עם ה"ג'ט לג" של החופש. במהלך החופש הילדים מסגלים שעות קימה חופשיות. כדאי לזכור שילדים עייפים עלולים להיות לא מרוכזים ורוטנים, ושהשינה חשובה להתפתחות הפיזית והמנטאלית שלהם. אפשר לבחור שיר בוקר – בכל פעם ילד אחר יבחר שיר שאיתו נעיר את כל בני המשפחה.
כאשר ילדינו מתבגרים, אנו רוצים להעביר אליהם את האחריות, ואם נתעכב בכך – ה"שריר" של העצמאות יתפתח באיטיות רבה יותר. חלק מילדינו זקוקים למשך התעוררות ארוך יותר, וחלקם לזמן קצר יחסית. ננסה לזהות מה יעזור להם לקום בבוקר. נשאל את המתבגר כיצד הוא רוצה שנעזור לו להתעורר.
2. שיחה משפחתית בנושא החזרה לבית הספר. תחילת כיתה א' או מעבר לחטיבה או לתיכון – הינם מאורעות מעוררי התרגשות רבה, שגם חרדה בצדם. הניחו לילדים להעלות חששות ותחושות לקראת המעבר, הקשיבו ותנו להם לבטא כל רגש. שדרו להם שאתם מבינים אותם ושזה בסדר. כדאי לדבר על השנה הקודמת, כיצד התנהלנו במהלך שנת הקורונה, ולחזק את החלקים שהצלחנו לתפעל בבית. ילדים זקוקים להכלה שלנו ולתמיכה על כל מגוון הרגשות שעולים בהם, ללא ביקורת או שיפוט. יש לחשוב כיצד ניתן להקל על הילדים בתהליך, לשוחח איתם על הכניסה לבית הספר. יש להזכיר לילדים לגבי חברים שהולכים לאותו בית ספר, לחשוב מה לעשות בהפסקה, לשמוע מהאחים הגדולים "טיפים" לתחילת הלימודים. לעתים האחים הגדולים נוהגים לספר סיפורי אימה לאחים הקטנים או "לרדת" על מורים מסוימים. נסו למצוא יחד עם האחים הגדולים טיפים מחזקים, מצחיקים ומעניינים.
3. לשדר לילדים תחושת אופטימיות והתרגשות. שיח כגון "קיבלת את המורה הכי נוראית בבית הספר" – לא מקדם ומעודד. כדאי להעביר לילדים את המסר שתהיה להם שנה נפלאה, התחלות טובות, ושאנחנו סומכים עליהם ועל יכולותיהם.
4. הטלת אחריות וסמכות על הילדים. העבירו לילדים סמכויות, מתוך המסר שהם בוגרים, ושאתם סומכים עליהם ומאמינים ביכולותיהם. דרייקוס, ממשיכו של אדלר המפורסם, טוען כי הילד נולד ונשאר יצור חברתי, וכי לכל פעולה שלו יש כוונה התואמת את מאמציו להשתלב בחברה. מטבעו, הילד שואף להרגיש שייך לחברה ולתרום לה תרומה של ממש. כאשר הילד מקבל די הזדמנויות להגשים את המטרות החברתיות הטבעיות הללו, הוא יתפתח להיות בטוח בעצמו, פעיל כשצריך, וסביל כשהמצב דורש זאת, מנהיג או מונהג, לפי הנסיבות, יצירתי ותורם לחברה.
שבחו את הילדים על התבגרותם במהלך החופש, תנו להם הזדמנות לתרום. פינוק, כמו מתן שירותים מיותרים – מגדל ילדים שאינם תורמים ולא משתייכים. תנו לילדים להשקות את העציצים, להפריד כביסה, להוריד את הכלב – מה שמתאים לפי הגיל – החל מגיל שנתיים. ייתכן שהילד יתחיל ללכת לבד ברגל לבית הספר, יחצה כבישים או שיקבל לשימושו מכשיר טלפון סלולרי – וכל אחת מהפעולות הללו דורשת תרגול ושיח.
5. התארגנות והכנה לסדר יום קבוע. כיצד יש לנהוג על מנת להעביר את השבוע-שבועיים הראשונים בצורה חלקה? יש לקיים שיחה עם הילדים בנושא סדר היום הקבוע. השבועיים הראשונים של הלימודים מתאפיינים בשינויים רבים. יש לראות אם כל הציוד תקין ללמידה מרחוק (אם היא תתקיים שוב), לקבוע חלוקת חדרים, זמן להכנת שיעורי הבית, זמן למסכים, מפגשים עם חברים, לאילו חוגים להירשם, שעת שינה וכדומה. להחליט האם אוכלים בחדרים, היכן מכינים שיעורים, מתי ניתן להזמין חברים ועוד – כל בית והחוקים שלו. זהו זמן טוב לתיאום ציפיות ולרענון חוקי הבית.
רעיונות נוספים: יצירת טבלה למקרר, שבה יהיה הלו"ז של השבוע הראשון. כל ילד יקבל בטבלה צבע משלו, וכמו כן, הילדים יוכלו לדעת היכן ההורים ושאר בני המשפחה. הדבר יוצר סדר ועוזר לאוריינטציה המשפחתית בשבוע הראשון הכאוטי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | הצצה לעולם הרגש

כשהמורה או הגננת אומרת להורים שלילד יש קשיים רגשיים או שכדאי לקחת אותו לטיפול, זה עלול ליצור קושי ורתיעה אצל...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 17-23.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו    טלה התקשורת ביחסים עולה שלב, מעמיקה ויוצרת שינוי תפיסה אצלכם. מרס בבית הזוגיות שלכם מייצר תנועה...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה