טורים אישיים

הורות | למקומות, היכון, זוז!

טורים אישיים24 באוגוסט 2021    2 דקות
0
הורות | למקומות, היכון, זוז!

שנת הלימודים שבפתח היא כבר באופן לא רשמי תחילתה של שנה חדשה. עומדת בפנינו הזדמנות לסיכום השנה החולפת, לא צפויה ככל שהייתה, ולהצבת מטרות לשנה החדשה.
הסיכוי של מי שמציב לעצמו מטרה, לממש עצמו בחיים – גבוה מהסיכוי של מי שאינו מציב לעצמו מטרות ואתגרים. כהורים יש לנו הזדמנות להתאמן על כך באופן אישי ולעזור לילדינו בנושא.
הצבת מטרות הינה תהליך חשיבתי שאנו עושים כל הזמן. כאשר המטרות ברות-השגה, ריאליות, הן יכולות לעזור לנו לחזק את תחושת המסוגלות. כאשר המטרות לא ברורות או לא ריאליות זה עלול לגרור תסכול רב.
בשיחה משפחתית, או רק עם ילד אחד, אפשר לבחון את השנה החולפת ולראות מאילו תחומים אנחנו מרוצים ואילו נרצה לשפר. מהם ההישגים שצברנו השנה, ממה אנחנו מרוצים. האם למרות הקורונה הצלחנו ללמוד? לשמר קשרים חברתיים? לחיות בשלום בבית? חשוב לשמוע את דעתו של הילד, ואז לבדוק אם הוא מעוניין ומסוגל לשמוע את דעתנו בנושא. כאשר אנו מעלים בשיחה שכזאת דוגמאות מהחיים האמיתיים, סיפורים של אנשים מצליחים – זה יוצר דרייב וממחיש עבורם את התוצאה.
מכלול של החלטות
מה אנחנו רוצים להשיג השנה?
חיזוק הפן החברתי – מה זה אומר? להסתפק בשתי חברות טובות, ואולי להכיר ילדים מאזור אחר?
חיזוק הפן הלימודי – להעלות את כל הציונים, או רק במקצועות ליבה?
חיזוק התא המשפחתי – להנחיל ארוחות משותפות, טיולים, חיזוק הקשר בין האחים?
חיזוק הדימוי הגופני – נשקיע בספורט? בתזונה נכונה?
שינוי תגובות רגשיות – האם אני רוצה להגיב ביותר שיקול דעת? להיות יותר אמפתי? פחות כועס?
כיצד נקבע מטרות לעתיד:
חשוב שהמטרה תהיה ברורה, ואם אפשר גם שתהיה מדידה – מיקוד עוזר לנו להשקיע אנרגיה במקום הנכון. למשל, לומר שהמטרה שלך השנה היא "להעלות את הממוצע במתמטיקה ב-10 נקודות", ולא "השנה להשתפר במתמטיקה". מטרה יכולה גם להיות: "כאשר אני כועסת, אני רוצה להצליח לא לצעוק". אנו צריכים לדעת איזו "כתובת" לשים בווייז.
מטרה ריאלית – אם הילד מתקשה בקריאה, כדאי לשים כמטרה את שיפור הקריאה לכדי קריאה שוטפת, ולאו דווקא קריאת ספר בן 500 עמודים.
חיזוקים חיובים או בונוסים – שיהיה ברור מה הרווח שלי בהשגת המטרה. כולנו מדורבנים על ידי בונוסים, לאו דווקא חומריים. אם ניקח את הדוגמה של הכעס: אני רוצה לא לצעוק כשאני כועסת, אז הרווח יכול להיות שאנשים לא יתרחקו או לא ייעלבו, שיראו אותי כאדם שקול.
איך החיים שלי ייראו כשאשיג את המטרה?
מה עליי לעשות כדי להשיג את המטרה? מהו הצעד הראשון? במי להיעזר? כמו כן, יש לשים מסגרת זמן. עד מתי ארצה להשיג את המטרה? להציב מטרות זה הצעד הראשון בהפיכת הבלתי נראה לנראה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | הצצה לעולם הרגש

כשהמורה או הגננת אומרת להורים שלילד יש קשיים רגשיים או שכדאי לקחת אותו לטיפול, זה עלול ליצור קושי ורתיעה אצל...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 17-23.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו    טלה התקשורת ביחסים עולה שלב, מעמיקה ויוצרת שינוי תפיסה אצלכם. מרס בבית הזוגיות שלכם מייצר תנועה...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה