טורים אישיים

הורות | שינויים הם הדבר הכי קבוע בחיים

טורים אישיים10 באוגוסט 2021    2 דקות
0
הורות | שינויים הם הדבר הכי קבוע בחיים

רני בן ה-10 מטופל אצלי כבר שנה. רני נולד עם טמפרמנט סוער, העור שלו סובל מרגישות עזה, והוויסות החושי שלו מאותגר – כלומר, הרגישות לצלילים, טעמים וריחות היא גבוהה מאוד. בנוסף לכל אלה, יש לו גם לקויות למידה. רני מנהל שיחה מדהימה, יש לו חוש הומור מפותח, הוא יצירתי ורגיש. רגיש מאוד. אמא שלו התקשרה אליי בבהלה – שנת הלימודים החלה, והיא מתארת רגרסיה, ונדמה כי כל הנושאים שעליהם עבדו ושרני התקדם בהם – נמחקו. שוב אינו רוצה לקום בבוקר, מתלונן שאין לו חברים, מרגיש נחות מבחינה לימודית, סובל מהתקפי זעם ומרבה להתעורר בלילה. ילדים רבים מגיבים בצורה שונה לשינויים ולמעברים. ילדים (ומבוגרים) יכולים להגיב בחוסר שקט, תזזיתיות, התקפי זעם, קשיי שינה. יש כאלו שיגיבו בהסתגרות, בכי ודיכאון. יש את אלו שיעברו את המעברים בצורה חלקה יחסית, יראו את ההתרגשות שבשינוי, בהתחדשות, באתגר. חלק מהילדים ייראו מתפקדים ומסתגלים, ולאחר מספר ימים יתחילו להופיע סדקים וקושי. יציבות היא ביטחון – במיוחד אצל ילדים. מה שמוכר וצפוי נותן להם מסגרת, שבה הם יודעים מה הכללים ואיך מצופה מהם להתנהג. על ילדים לעתים שינויים נכפים, כמו מעבר דירה או בית ספר, גירושים ועוד.
לתת תוקף לרגשות
ההורים משמשים כמו עוגן כאשר הילד יוצא חזרה לים המטאפורי. היכולת שלנו לנרמל והיכולת לתקף את ההרגשות של הילד – נותנות לו תחושת ביטחון. לעתים ילדים חווים סערת רגשות ומרגישים שמשהו לא בסדר, שהקרקע נשמטת מתחת לרגליהם. כאשר מגיע המבוגר האחראי ומסביר, זה מוריד את מפלס החרדה. לכן, דבר ראשון, יש לשבת עם הילד ולשוחח, לברר מה הוא מרגיש. עם ילדים צעירים ניתן להשתמש בתמונות או בספרים מתאימים. לאוורר ולתת מקום לכל הרגשות. אפשר לשתף בסיפור של ההורה על המעברים שהיו לו, על הקשיים ואיך הוא הסתגל.
בעזרת סיעור מוחות אפשר לעזור לילד למצוא את הדרכים להתמודד עם שינויים, לראות בהם מקום לצמיחה. בעתיד, כמבוגר, יוכל לשחזר ולהשתמש באסטרטגיה הזו ויוכל להתמודד יותר טוב עם קשיים. אפשר לומר משפטים כמו "אני רואה שקשה לך ושאתה ממש משתדל, אני מאמין בך, אתה יכול".
להתכונן מראש לשינוי
אנחנו נמצאים בשינויים ומעברים כל הזמן לכל אורך חיינו, מהלילה לבוקר, משבת לחול, מחופש לעבודה ועוד. המודעות שלנו להשפעת שינויים ומעברים בחיינו יכולה לשפר את היכולת שלנו להסתגל אליהם. תחשבו על סופת הוריקן מתפתחת. בימים שבהם התושבים מתכוננים הם אוגרים מזון, מחזקים את הבית ומתכוננים נפשית. הסופה לא תפגע בהם בהפתעה. גם אנו יכולים להכין את הגוף והנפש לקראת שינויים ולקבלם מוכנים. התחלות חדשות יכולות להביא להזדמנויות חדשות. אנחנו יכולים להמציא את עצמנו מחדש ולעשות שינויים בתחומים חברתיים, לימודיים ואישיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | הצצה לעולם הרגש

כשהמורה או הגננת אומרת להורים שלילד יש קשיים רגשיים או שכדאי לקחת אותו לטיפול, זה עלול ליצור קושי ורתיעה אצל...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 17-23.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו    טלה התקשורת ביחסים עולה שלב, מעמיקה ויוצרת שינוי תפיסה אצלכם. מרס בבית הזוגיות שלכם מייצר תנועה...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה