טורים אישיים

הורות | בור ללא תחתית

טורים אישיים3 באוגוסט 2021    3 דקות
0
הורות | בור ללא תחתית

אתם בטח מכירים את המשפטים בסגנון: "אמא, אני הולך לקניון, אפשר כסף?", או "אני רוצה להזמין משחק לפלאפון, זה עולה רק 5 דולר, אפשר?", ואולי "כולם כבר קנו בפורטנייט, זה רק 10 שקל, לא כזה סיפור".
אמה של שרון בת ה-13.5 גם מכירה אותם. שרון היא נערה תוססת וחברותית, וכעת, בחופש הגדול, האם חוששת להיכנס לוויכוחים איתה על כספים, בדגש על בקשות חריגות ועל תכיפותן. כולנו מתלבטים אם להיענות לדרישות הילדים. כ-70% מהמשפחות בישראל מתנהלות ללא תקציב דמי כיס מסודר לילדים. אני פוגשת הורים עמוסים בעבודה, זמנם עם הילדים מוגבל והם רוצים "לפנק" את הילד, לתת לו כל מה שהוא רוצה. לעתים הורים שבילדותם חוו חוסר או תחושה שאין מספיק כסף, רוצים לפצות את ילדיהם ולהעניק להם תחושת שפע. יש הורים שחוששים שלעסוק בכסף יהפוך את ילדיהם לחומרניים ויגרום להם דווקא לדאגות ולתחושת מחסור.
אם נעזור לילדינו לרכוש הרגלים נכונים היום, בעתיד הם יוכלו לנהל את הכסף שלהם בתבונה. אם נסייע להם לתרגל ניהול תקציב מגיל צעיר, נעביר אליהם אחריות ועצמאות כלכלית לעתיד.
אנו רוצים ללמדם מה זה אומר לחסוך, להציב מטרות לעתיד, לדחות סיפוקים. כסף הוא כלי להשיג מטרות, אפשר ליהנות ממנו ולנצלו בדרך הטובה ביותר. נושא הגבולות בא לידי ביטוי גם מול נושא התקציב. ילדים מסוגלים להתמודד עם הגבלת מוצרים ומשחקים שהם רוצים. ההורים הם אלו המתקשים בהגבלה. זה שיעור מעולה לדחיית סיפוקים ואפשרות לתרגול סף התסכול.
איך מתחילים לנהל דמי כיס?
כלל הזהב בדמי כיס – מתחילים בסכומים קטנים ומעלים אותם ככל שהילד מתבגר. ברגע שילד יכול להבין חשבון בסיסי, נוכל ללמדו מהי משמעות הסחר בכסף. זוהי הזדמנות לדבר על התקציב המשפחתי, במה ההורים עובדים ואיך מתארגנים לחופש עם כל ההוצאות.
הגיל המתאים ביותר להתחיל הוא בכיתה א'. התחילו בהגדרת השימוש של דמי הכיס – על מה מותר ועל מה אסור להוציא את הכסף. אפשר ללכת ביחד לחנות לבחור קופת חיסכון אטרקטיבית, ובמקביל להדפיס מסמך מיוחד שעוסק בתקציב, להסביר וללמד איך להתנהל. לגיל הצעיר יותר נדפיס מסמך ובו נצייר מטבעות ושטרות, שלידם יהיה רשום מהו שוויים. הילד יספור את הכסף שקיבל, יסמן בכל רשומה מתאימה – וכך יידע כמה כסף יש לו. בשנים הראשונות כדאי לתת סכום קטן כל שבוע, כי תפיסת הזמן אצל צעירים מוגבלת. דף התקציב יוכל במקביל לאפשר תפיסת זמן: מהו יום, שבוע, חודש.
דמי הכיס יכולים לשמש מקור טוב לחיזוקים חיוביים. כאשר רציתי לחדש את האדניות במרפסת ביתי, בני הבכור וחברו עבדו מספר שעות בשתילה, ניקיון וטיפוח. בדמי הכיס שהרוויחו על "עבודה" זו, הלכו השניים לסרט לאחר מכן. אם אתם מצליחים למצוא פעילויות מסוג זה המתאימות לגיל הילד, תוכלו "לתגבר" את דמי הכיס שלו ולהוסיף לתחושת תרומתו ושייכותו למשפחה. עם זאת, המטלות הרגילות לא אמורות להיות קשורות לדמי הכיס הקבועים. מה שכן, לעתים ניתן לקנוס את "קופת" הילד כדי ללמד אותו על אחריות והשלכות.
ישנם חודשים שבהם הילדים זקוקים לדמי כיס מוגדלים – בזמן חופשים, ימי הולדת וכדומה. חשוב לתכנן מראש מה ההורים מממנים ומה מממן הילד מקופתו הוא. זה זמן טוב לעודד את הילדים לחשוב על עיסוקים היכולים לייצר להם הכנסה נוספת. דוגיסיטר, שטיפת מכוניות, מכירת לימונדה, עזרה במחשבים לילדים הצעירים ועוד.

תוכנית עבודה:
• רוכשים קופת חסכון.
• מתכנסים לשיחה על דמי כיס, תקציב משפחתי וכללים למה משמשים דמי הכיס ולמה לא.
• מדפיסים טבלת ניהול תקציב (יש שפע טבלאות ברשת).
• מחליטים על גובה הסכום ועל תאריך חלוקת דמי הכיס (עם בני נוער דונו על מה שהם חושבים שנחוץ להם).
• מאפשרים שיח פתוח לרעיונות יצירתיים להגדלת הקופה הפרטית.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | הצצה לעולם הרגש

כשהמורה או הגננת אומרת להורים שלילד יש קשיים רגשיים או שכדאי לקחת אותו לטיפול, זה עלול ליצור קושי ורתיעה אצל...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    4 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 17-23.9.21

מאת: סיגל גליה אליהו    טלה התקשורת ביחסים עולה שלב, מעמיקה ויוצרת שינוי תפיסה אצלכם. מרס בבית הזוגיות שלכם מייצר תנועה...

טורים אישיים13 בספטמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה