טורים אישיים

הורות | מאבק שאינו נגמר

טורים אישיים20 ביולי 2021    3 דקות
0
הורות | מאבק שאינו נגמר

החופש הגדול בעיצומו – מה שאומר שזמן השהייה שלנו עם הילדים מתרחב.
זמני מקלחת-שינה-מסכים – מתגמשים, והחוקים משתנים. הורים רבים מתלוננים על תחושה של איבוד שליטה: הילדים עושים "מה שבא להם", ולא מקשיבים.
זכרו כי כדי לשדר סמכותיות ולהשיג שיתוף פעולה, יש לנהוג באמפתיה. הרי הילדים אינם חיילים שלנו, וחשוב גם להם להשמיע את קולם ולהרגיש שותפים.
בדורות הקודמים השתמשו בשיטה של "הורות נוקשה" – עונשים, איומים ונוכחות פיזית. זו הייתה חברה פטריארכאלית, והכללים בה היו ברורים, כמו גם הבדלי המעמדות. כיום אסור להורים להרביץ. ילדים מתקשרים למשטרה ומדווחים בבתי הספר. ההורים מתקשים לגרום לילדים לשתף פעולה, ומוצאים עצמם בלי יכולת אכיפה.
הורה סמכותי הוא הורה ששומר על גבולות – מצד אחד, גמיש ומבין; מצד שני, מחזיק. כאשר ההורה לא ישמור על הגבולות, יכול לגדול ילד אלים ופוגע, או ילד מוצף חרדות. ברגע שקיים מצב שבו ילד עלול לפגוע בעצמו או באחר – שם צריך להיות גבול ברור.
מאבקי כוח מתחילים בגיל מאוד צעיר. ההורה שמנסה לקשור לכיסא הבטיחות, לגזור ציפורניים בכוח, לצחצח לילד שיניים. המטרה שלנו היא לצאת מסגנון יחסים כוחני ולזכות בשיתוף פעולה.
כשילד לא מתייחס לגבולות, הוא מעביר מסר. בדרך כלל הבעיה היא לא בגבול עצמו, אלא במערכת היחסים עם ההורה.
בטווח הרחוק חשוב לנו לגדל ילדים עצמאים, שיעשו בחירות בבגרותם – בחירת מגמה, מקצוע, מקום מגורים. כאשר היחסים עם ההורים מושתתים על כוחניות, גם בגיל בוגר הילד עלול לבחור במרדנות, רק כדי לא לבחור בדרכו של ההורה, שאותו הוא חווה כשתלטן.
המטרה שלנו היא אינה להוכיח לילד שהוא טועה ואנו צודקים, לא להראות מי שולט. אלא מה שעומד מול עינינו זה הקשר והתקשורת. זה לא הורה שמנהל את הילד, או ילד שמנהל. תחשבו על גומייה, שכל אחד מהצדדים מושך עד שהיא נקרעת – מצד אחד, ההורה רוצה לשמור על ערכו, ומצד שני, הילד מנסה לשמור על ערכו.
אז איך מתנהלים בתוך זה?
אתם המבוגר האחראי, ובאחריותכם לגרום לשינוי התקשורת והקשר – תקשורת מכבדת שכוללת הקשבה ושיח פתוח שנעשה ברוגע.
• אפשרו לילד בחירה – ניתן לעשות מקלחת קצרה או מקלחת ארוכה (אבל ברור שמתקלחים). כשיש ליד אופציות, קל לו לקבל החלטה והוא מרגיש שליטה.
• תיאום ציפיות ופתרון בעיות – בזמן רגוע. מחפשים פתרון לסידור החדר/ זמני מקלחת/ הליכה לקייטנה. מחפשים נוסחה המתאימה לשני הצדדים.
• הגמשה – היכן אני יכול לוותר. מהם עקרונות הזהב שלי (רמז – פגיעה בילד ובאחרים), שעליהם אין שיח פתוח, לעומת שאר הנושאים. האם ניתן להתגמש לזמן מוגבל (למשל, לגבי זמן מסכים או זמן שינה).
• לא להשתמש במניפולציות – האשמה ("בגללך נפסיד הכל"), תיוגים ("את כזו מבולגנת"), ביוש ("אני מאוכזב ממך"), נדנוד ורוגז ("נמאס לי לומר בפעם המאה").
• שליטה עצמית – יש עבודה לא פשוטה על הוויסות הרגשי שלכם. הורה סמכותי שולט בתגובות שלו. למשל, כשאתם נמצאים אצל חברים והילד מתפרע, במקום לצעוק עליו, לאיים או לבקש – קמים ועוזבים ומודיעים שהמפגש הסתיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | ילד מעצבן!

לאחרונה הגיע אורי לקליניקה לטיפול בשל בעיות התנהגות בבית ובבית הספר. בשיחת ההיכרות עם הוריו, התוודתה ורד אמו: "האמת, שמכל...

טורים אישיים12 באוקטובר 2021    4 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 15-21.10.21

  מאת: סיגל גליה אליהו   טלה לפניכם שבוע אינטנסיבי, בעיקר בענייני יחסים וזוגיות. אתם עוברים תהליך עמוק ומתחילים להבין מה...

טורים אישיים12 באוקטובר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה