טורים אישיים

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

איך עוזרים לילדים לבחור את החוג הנכון? מה עושים כשהם מסרבים ללכת לחוג? ולמה שלא ינוחו בכלל אחר הצהריים?

הורות: חוגים, מי צריך  את זה בכלל?
צילום: ingimage

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה – גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות האחרונים הילדים שוב חזרו מבית הספר עם פליירים: חוג לקרטה, ציור, מתמטיקה, דרמה. איך עוזרים להם לבחור ולמה בכלל צריכים חוגים? הילדים לומדים כל היום ויש שיעורי בית, למה לא שינוחו אחר הצהריים?
מאיר הוא סבא של נועם. מדי יום שני הוא מלווה אותו לחוג הכדורגל. בפעמיים האחרונות נועם בן ה-6 סירב ללכת לחוג. לטענתו, המדריך מעצבן. הוא רוצה לפרוש. מאיר חושב שזה בגלל קושי חברתי, שהילדים לא מגיבים לנועם בצורה מחזקת, והוא מרגיש חסר ביטחון.
דווקא עכשיו, כשסוף השנה כבר נראה בפתח, נועם מחליט לפרוש? מה עם הכסף שילך לפח? איך להגיב? – לזרום? להתעקש? בחירת חוג לילד יכולה להיות משימה מורכבת, ושלל האפשרויות מציב סימני שאלה רבים.
אז איך בוחרים את החוג הנכון עבורם? הנה כמה עצות:
כולנו מכירים את המשפט: "כשאני גדלתי, שיחקנו כל היום בחוץ". כיום ישנם שלושה דברים שיכולים להיות חסרים בחיי הילדים: זמן משחק בחוץ, מפגש עם חברים אחר הצהריים ופעילות גופנית. הקורונה הכניסה אותנו לבתים, והילדים מצאו עצמם שעות מול מסכים. בבית, חלק מהילדים מעדיפים להתחבר למחשב, קונסולות המשחק, הטלוויזיה והיוטיוב. החוגים המוצעים לילדים אחר הצהריים יכולים להוות מענה הולם לכך.
הצורך של מי הוא? של ההורה או של הילד? מטרת ההשתתפות בחוג היא ליהנות, לפגוש חברים חדשים, לרכוש ידע חדש ולהתנסות בחוויות מגוונות. הילד יכול ללמוד על עבודה בצוות ושיתוף, לפתח את המנהיגות שלו, להגמיש ולהניע את הגוף ועוד. בחוגים יש הזדמנות נפלאה לילדים לשנות את מעמדם החברתי, בייחוד אלו שפחות מקובלים בבית הספר, וכתוצאה מכך להעלות את דימוים העצמי ולקבל ביטחון ממעמדם החדש.
אפשר להציע לילד מספר אפשרויות בחירה, ולתת לו למספר אותן לפי עדיפות. לומר לו שנלך לשעורי ניסיון ואז נבחר. גם באוכל אנחנו מגלים שמזון מסוים טעים לנו או לא – רק לאחר שטועמים. עצם הבחירה מעצימה את הילד ונותנת לו תחושת עצמאות. כאשר הילד בוחר את החוג, הוא מרגיש כי הוא גדול, יכול ומסוגל לבחור ולקבל החלטה. אנחנו תומכים ומכוונים, אבל מאפשרים לו את הבחירה.
1. מתחילים בשיחה, מציגים לו את האפשרויות, אפשר ממש פיזית לפרוס את הפליירים לפניו. התחילו בלהקשיב לרצונותיו, שתפו אותו בחוויות עבר שלכם מחוגים ובדעתכם בנושא. ילדים שזקוקים לתנועה מרובה – לדאוג שיהיה חוג אחד שכולל פעילות גופנית. זה הזמן לתת ביטוי לכישורי הציור, השירה והיכולת הטכנית. יש לראות שהחוג תואם את גילו והתפתחותו הגופנית והקוגניטיבית של הילד.
2. התמדה: כשהילד רוצה לפרוש, חשוב לברר האם הוא רוצה לעזוב בגלל בעיה עם אחד החברים או עם המדריך, או שפשוט מיצה את החוג?
זה זמן טוב לשיחה על התמדה, גם אנחנו מרגישים חוסר רצון ללכת לעבודה, ללימודים ואפילו למפגשים קבועים עם חברים. כמעט בכל תחום בחיים יש גלים של תחושות מיצוי, וכמו שהם באים, כך הם יכולים לחלוף. ניתן לקבוע דדליין לבחינה של חוסר הרצון. נזכיר לעצמנו שבסופו של דבר נכבד את החלטתו.
3. חשוב לציין שלא כל ילד חייב להשתתף בחוג. חוג הוא לא חובה. ישנם ילדים שמסרבים להשתתף בחוגים, וזה בסדר.
4. נסו לתאם שיעור ניסיון, שהילד יראה אם מתחבר למדריך ולחברים. כדאי לנסות לשדך חברים נוספים שילכו איתו לחוג.
5. היום משווקים חוגים שונים, כגון: איך להיות יוטיובר, קורס אינסטגרם, עמידה מול מצלמה וכדומה. זכרו לכבד את פער הגילים ולפתוח את הראש.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות
0

גרפולוגיה | התאמה תעסוקתית למתלבטים

אני נשאלת לא פעם: "איך ניתן דרך אבחון גרפולוגי להמליץ על תחום לימודים/תעסוקה המדויק עבורי?" אבחון גרפולוגי או ניתוח כתב...

טורים אישיים28 באפריל 2021    2 דקות

כתיבת תגובה