טורים אישיים

איך מדברים עם ילדים על השואה?

טורים אישיים13 באפריל 2021    4 דקות
0

בתרבות הישראלית שיח על המוות עולה מספר פעמים בשנה • כדאי לתווך לילדים מצבים רגישים שכאלה דרך התייחסות לגילם ויכולתם הרגשית

איך מדברים עם ילדים על השואה?
צילום: אינגאימג'

מדי שנה בשנה, בהתקרב ימי הזיכרון, עולות שאלות, תהיות ודילמות באשר להסברת נושאים אלה לקטנים. לדעתי, כדאי לתווך לילדים מצבים רגישים כמו המוות, דרך התייחסות לגילם, יכולתם הרגשית והשאלות שהם שואלים. עשו זאת באמצעות ספרים או סרטונים תואמי גיל.
נושא המוות מורכב בכל גיל, אבל אצל ילדים הוא משולב בדאגה כפולה: גם להורה וגם לגורל האישי. זאת אומרת מה יקרה לי (לילד) כאשר ההורה ייפגע.
בכל הנוגע לשואה, קיימות דעות שונות וקיצוניות הנובעות מעוצמת הרגשות המתעוררת בנו סביב נושא זה. אל לנו לשכוח שאנו חיים בעידן של אמצעי תקשורת נגישים לכל. ילדים נחשפים לאירועים וקולטים את המידע בערוץ השמיעתי והחזותי – לעתים ללא יכולת קוגניטיבית שתספק פרשנות. בנוסף, יש ביכולתם לחוות חוויות רגשיות בלתי מעובדות בעקבות מידע שהגיע אליהם.
את האינפורמציה בתקשורת אפשר ורצוי לסנן. עלינו כהורים מוטלת האחריות למנוע מצב שבו הילד יעבור חוויה קשה, שלא יוכל לעבד ואשר תיצור תחושת איום מיידית.
כמו כן, צריך לזכור שהילד הצעיר אינו מבין כי מתוארים פה אירועי עבר רחוקים. תיאורים אלה עלולים לעורר דמיונות שאינם מבוקרים על ידי המציאות ויכולים להוביל לתגובת לחץ חמורה.
המבוגר יכול לווסת ולהכיל את רגשותיו של הילד ולהוות עבורו מקור לביטחון ולתמיכה. בהתנהגותו גם מציג המבוגר בפני הילד מודל להתמודדות עם קושי רגשי.
בימי השואה והזיכרון, יש מקום להדגיש את תחושת הביחד הישראלית. כדאי להסביר שבימים אלה אנו זוכרים את האנשים שעשו להם רע, ולכן ילדים לא רואים בימים אלה את תוכניות הטלוויזיה שהם רואים בדרך כלל, ולא הולכים לחגיגות שמחות. אבל הילדים לא צריכים להיות עצובים כל היום, ומותר להם לשמוח וגם לצחוק. חשוב להשתמש בכך כדי להדגיש שגם אם אנשים כבר לא חיים, מי שחי ממשיך לזכור אותם ולאהוב אותם.
המילים: "שואה", "גבורה", "יום זיכרון", "נאצים", "מחנות ריכוז", "גטו", "השמדה", "פרטיזנים" ומילים נוספות, הן מילים זרות לילדים צעירים, וכל אחת מהן מתקשרת אסוציאטיבית למילה אחרת המוכרת להם.
דוגמה לטעויות בפי ילדים: ילד שהמילה "שואה" נקלטה אצלו כ"שועל", נבהל כששמע כי "היום יום השועל". ה"נאצים" הובנו על ידי ילד אחר כ"נעצים", "יום הזיכרון" נשמע כ"משחק הזיכרון", וקיימות דוגמאות נוספות.
חשוב לבאר את המילים הרלוונטיות, למשל:
להסביר את המילה "שואה" כאסון גדול שבו נהרגו המוני אנשים.
"הנאצים" – אנשים שחיו לפני שנים רבות בארצות רחוקות, והיו אכזריים ורעים מאוד.
"יום הזיכרון לשואה ולגבורה" – יום להיזכרות באנשים שכבר לא חיים, שנהרגו בשואה והיו גיבורים.
חשוב להדגיש את ריחוקו של אירוע השואה בזמן ובמקום. מומלץ להדגים ככל שניתן את מהות זמן העבר. למשל: "כשכל הילדים שבגן עוד לא נולדו, וגם לא ההורים שלכם". הסבירו להם שהיום הוא יום עצוב ומיוחד. ביום הזה אנחנו זוכרים את הדברים העצובים שקרו ליהודים מזמן, במלחמה, באירופה הרחוקה. המילה "אירופה" לא אומרת להם כלום, וכמו "במצרים" או "בשושן הבירה" – היא מרחיקה את הדברים העצובים מהקרוב והמוכר.
פחדים: ילדים צעירים מתמודדים עם פחדים שונים בתקופות ההתפתחות השונות. גורמים שונים בסביבה הופכים בזמנים מסוימים להיות גירויים המעוררים פחדים. תכני יום הזיכרון לשואה ולגבורה נושאים בחובם מטענים רגשיים, העלולים לעורר פחדים שונים בקרב ילדים צעירים, ובנוסף להם – קיים חלק טקסי, שגם הוא עלול להבהיל ולהשאיר משקע של חרדה אצל חלק מן הילדים: הצפירה.
צפירת הדומייה – חלק בלתי נפרד מההזדהות עם הנספים. היא מושמעת בכל רחבי הארץ למשך שתי דקות. הצפירה מהווה עבור מרבית הילדים אירוע משמעותי וחוויה המעוררת סערה רגשית. עבור חלק מן הילדים, שנחשפו לאזעקות בעת מלחמה, עלולה הצפירה להתקשר לסכנה מיידית. אך גם לאחרים, הצפירה מהווה מקור לבהלה, שכן במקומות רבים נשמעת הצפירה בצליל רב-עוצמה.
דגש המומלץ לנושא השואה הוא התייחסות לנושא התקומה: סיפורי תקווה והצלה, עליית הניצולים לארץ, הקמת המדינה וצה"ל – המגן עלינו מכל אויב. הגברת תחושת השייכות לעם ולמדינה, תוך חיזוק הביטחון.
היום יש לנו מדינה משלנו, ואנחנו חזקים ויכולים לשמור שלא יעשו לנו שוב את מה שעשו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות
0

גרפולוגיה | התאמה תעסוקתית למתלבטים

אני נשאלת לא פעם: "איך ניתן דרך אבחון גרפולוגי להמליץ על תחום לימודים/תעסוקה המדויק עבורי?" אבחון גרפולוגי או ניתוח כתב...

טורים אישיים28 באפריל 2021    2 דקות

כתיבת תגובה