טורים אישיים

הורות | מצוינות או הצטיינות

טורים אישיים25 בפברואר 2021    3 דקות
0

על אף לימודי הזום, להורים עדיין חשוב המשוב מהמורים על התפתחות ילדיהם. השנה התקיים במסגרות החינוכיות השונות יום הורים מרחוק, שהזכיר לנו כמה חשוב לחזור לשגרת לימודים תקינה

הורות | מצוינות או הצטיינות
צילום: ingimage

אורי, ילדה בת 9.5, שיתפה אותי בתוצאות יום ההורים שהתקיים לאחרונה. "המורה אמרה שאני נכנסת ראשונה מכל הכיתה לזום. ההורים שלי שמים דגש על המאמץ, ולא על הציון".
לגדל ילד למצוינות ולא להצטיינות – זה בדיוק ההבדל. מצוינות היא לעשות את הכי טוב שאני יכול.
לבני האדם יש צורך טבעי לגדול ולהתפתח וסקרנות טבעית. התינוק זוחל, עומד ולומד באופן טבעי. הדרך מתחילה בללמוד כיצד להתגבר ולשפר את עצמנו. אנו חיים בחברה תחרותית והשוואתית. עולם הרשתות משדר לנו איך נראית הצלחה. הורים לילדים בגן פוגשים סטנדרטים, שמתבטאת במשפטים כמו: איך הילד שלכם כבר לא קורא וכותב באופן שוטף. בגינות המשחקים ישנה השוואתיות, שיכולה לגרום להורים לתחושות תחרותיות. כדאי לזכור כי בצד הדחף הטבעי להתקדם ולהשיג הישגים (לגדול), יש רצון להיות תלוי באחר, לחזור אחורה ולהתפנק.
הבסיס לכל התוצאות וההישגים שלנו בחיים הוא הסטנדרטים שלנו. כשנתחיל לבנות סטנדרטים מגיל צעיר, זה ישרת אותנו בגיל מבוגר. שיפור ודחף לעשות הכי טוב ייתנו לנו העצמת יכולות בעתיד.

איך נסייע לילדים?
1. טיפול בנושאים ובתחומים אהובים. עדיף לטפח תחומים שהילד נמשך אליהם, ובהם יהיה לו יותר קל להיות עקבי. כדאי לעזור לו להתקדם ולהשתפר. ההתקדמות אמורה להוביל להנאה גדולה יותר ו/או לתוצר מורכב ומספק יותר.
2. כלל זהב: נחישות ועקביות מביאות להישגים, בכל תחום. כל דבר שנתאמן עליו שוב ושוב, נשתפר בו – ביחס לעצמנו. זוהי הדרך היחידה להצליח. כאשר ההורה נחוש, הוא עוזר לילד להחזיק את הצורך הטבעי לוותר לעצמו. כאשר נדע מה הערכים שמנהלים ומובילים אותנו כהורים, זה יעזור לנו לא לוותר לילד. אם החלטנו לשלוח את הילד לשיעורי שחייה כי חשוב לנו שירגיש ביטחון במים ושיחזק את עצמו מבחינה פיזית, זה יכול לעזור לנו לרתום ולדחוף אותו בימים קרים וקשים.
3. חיזוק חיובי – מוטיבציה לבונוס. חיזוקים חיובים עוזרים לנו לדרבן עקביות והתקדמות. שימו לב, החיזוקים לא חייבים להיות חומריים. לעתים מילה טובה, זמן איכות והתעניינות יעשו את העבודה.
4. לעתים אנו חושבים שרגשות אשמה יקדמו אותנו למטרה. משפטים כמו "אני לא עושה מספיק, אני לא משקיע", לא תורמים. חמלה עצמית וחיזוק נותנים אוויר. היו המודלינג עבור ילדיכם.
5. הרגלים מוטמעים בגיל צעיר. למשל, הילדה שונאת לאחר, וחשוב לה תמיד להגיע לפני הזמן – כעת זה ללימודים ולתנועת הנוער, אך סביר שבעתיד זו תהיה ההתנהלות שלה בעבודה. מי שמאחר מגיע בלחץ, ומי שמקדים יכול לענות לבלת"מים.
נחזור לאורי בת ה-9.5. ילד שיבנה לעצמו כבר בגיל צעיר סטנדרט – כל יום להקדים לשיעורים של בית הספר, גם אם זה שיעור בזום, להיות מוכן ליד השולחן, לחכות בחדר ההמתנה של הזום, ושהמורה תראה שהוא הגיע לפני הזמן – יגדל להיות מבוגר שמגיע תמיד לפני הזמן, לכל מקום.
נסיים בציטוט של מיכל דליות: "לגבי ציפיות מהילד – דמיינו את הציפיות שלכם לרוח, ואת הילד שלכם לסירת מפרש בים. אם אין רוח (ציפיות), הסירה הזו לא תזוז לאף מקום, כי אם אנחנו לא מצפים מהילד לכלום, אז הוא לא יצפה מעצמו ויישאר במקום. זה התפקיד ההורי – מאוד דומה לעבודת אריגה עדינה, כשכל הזמן אנו צריכים לראות איך אנחנו דוחפים אותו, אבל לא הופכים אותו. וזכרו – אם לא דוחפים את הילדים, אז גם לא מביאים אותם לידי הישגים".

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

בריאות | תישנו על זה

אם בעבר השינה תפסה מקום זניח יחסית במכלול הדפוסים של "אורח חיים בריא", בשנים האחרונות המודעות לנושא הולכת וגוברת, והשינה...

טורים אישיים22 במרץ 2021    4 דקות
0

הורוסקופ שבועי: 12-18.3.21

טלה מרס בתאומים גורם לכם להיות פעילים, דומיננטיים ויוזמים. אתם תקשורתיים ובידכם האפשרות להפיץ מידע ורעיונות. ההתרחשויות מייצרות עצבנות ואי-שקט....

טורים אישיים11 במרץ 2021    4 דקות

כתיבת תגובה