טורים אישיים

ילדי הדמיון

טורים אישיים25 בפברואר 2021    4 דקות
0

אורית גולדמן היא משוררת, ליטל ברקן היא מוזיקאית. הכל החל בקבוצת פייסבוק סודית של נשים • ליטל ביקשה שירי ערש לתינוקות שלה, ואורית הגיבה שאין בנמצא ממש • ליטל אתגרה את אורית - וכך נולד השיר הראשון, שניתן כבר להאזין לו בפלטפורמות הדיגיטליות • עכשיו הן כבר בחצי הדרך להפקת אלבום • מתוק

ילדי הדמיון

| ספיר רובינשטיין |

זהו סיפור על חברות, יצירתיות ומגיפה. אורית גולדמן, משוררת, הוציאה השנה יחד עם חברתה, המוזיקאית ליטל ברקן, את הסינגל הראשון שלהן בשם "ילדימיון". הן החלו לעבוד במרץ רב על פרויקט משותף: הוצאת אלבום ילדים בשם זה.
אורית וליטל הכירו בקבוצת פייסבוק סודית של נשים. ליטל ביקשה בקבוצה שירי ערש להקליט לתינוקות שלה, ואורית הגיבה שאין בנמצא ממש, כיוון שרובם המוחלט מכילים רבדים טעונים. ליטל אתגרה את אורית לכתוב עבורה שיר אחד, וכך נולד השיר הראשון: "ילדימיון", שניתן כבר להאזין לו בפלטפורמות הדיגיטליות. הוא עלה ליוטיוב, ספוטיפיי ואפל מיוזיק.
בהמשך, נכתבו עוד מילים ונרקמו עוד לחנים, שהתגבשו לידי יצירת אלבום הילדים. השירים מביעים מצבים שלדעתן לא מדוברים מספיק, או בכלל, והן סבורות שבמיוחד כעת, בימי הקורונה, נחוץ ששירים כאלה ייצאו לאור.
רעיון יפה, אורית. ספרי לנו קצת על עצמך.
"שמי אורית גולדמן, אמא לשניים, ואני עובדת ביצירת פרויקטים בתחום המחשוב. חלק מתחביביי הם מוזיקה וכתיבת שירים. השירה והכתיבה חזרו להיות חשובות בשנתיים האחרונות שבהן החלטתי לצאת לאור, ובמהלכן פרסמתי משיריי בהמון כתבי עת כגון: 'הארץ', 'הליקון', 'מוטיב', 'יקוד', 'על השפתיים', 'סלונט' ועוד.
"בחמש השנים האחרונות אני נמצאת בכמה קהילות נשים וירטואליות, ובאחת מהן הכרתי את שותפתי כיום לפרויקט האלבום, המלחינה והמבצעת ליטל ברקן. בעקבות שיחותיי עם ליטל, כתבתי שירים נוספים וליטל הלחינה, וכך החל להתפתח פרויקט אלבום הילדים המשותף".
מהיכן קיבלת את ההשראה – מרעיון כתיבת שירי הערש עד להפקת אלבום ילדים משותף?
"ליטל ואני הרגשנו שחסרים נושאים חשובים בנוף שירי הערש הישראליים, כמו: שירי ערש הנקיים ממטען, שירים על רגישות יתר, שירים על חוויות דמיון ומשחק, שירים על כך שאנשים לא תמיד אומרים אמת. זה לאו דווקא רע או טוב, אלא פשוט מציאות. שירים על כל מיני חוויות, כמו קנאה בין אחים והתקפי זעם. בנוסף, הכוח הרב והתמיכה הגדולה של הקבוצה הנשית שבה אני וליטל הכרנו תרמו גם הם. קבוצה זו היא השבט הנשי המודרני שלנו, שממנו אנחנו צומחות".
תארי לנו בבקשה את שיתוף הפעולה ביניכן
"בטח. הוא מעולה. לא הייתי יוצאת למסע כזה בלעדיה. לשם מימון הפרויקט, יצרנו את עמוד אלבום הילדים שלנו באתר מימון ההמונים הדסטארט, שזוהי סחיטה רגשית בפני עצמה. כל אחת מאיתנו לא הייתה עוברת את תהליך הפרויקט הזה לבדה, ועצם העניין שאנחנו ביחד מאפשר לעבור את התהליך הלא פשוט. לא להאמין שזה התחיל מקהילת נשים קטנה בפייסבוק".
מלבדך שתיכן, האם יש צוות שכבר מעורב בעשיית האלבום?
"כן, עידן טולדנו הוא המפיק המוזיקלי שלנו. עידן עובד עם אומנים שונים, והוא יודע להוציא מכל פרויקט את הדברים הטובים. בנוסף, הציירת רעות נוי דפנא עיצבה את תמונת עטיפת האלבום ואת האווירה הוויזואלית. המעצבת הגרפית יעל הוכמן פיקר ערכה את עטיפת האלבום ועשתה את הגרפיקה של הטקסטים השיריים שיהיו באלבום. כמו כן, היא תעבוד על חוברת מעוצבת שתכיל את מילות שירי האלבום מנוקדות, כדי שהילדות והילדים יוכלו ליהנות יותר מחוויית ההאזנה".
מהו סכום היעד הנדרש להפקת האלבום וכמה גויס עד כה?
"למען הפקת אלבום הילדים אנחנו צריכות לגייס 55 אלף, ועד כה גויסו כ-51% מהסכום הנדרש. הפרויקט ימומן רק אם יגויס סכום היעד עד לתאריך יעד הגיוס, שהוא 18 במרץ. בעמוד הגיוס יש מגוון רחב של תשורות מגניבות (אופציות תמיכה בפרויקט), שחלקן כוללות שיתופי פעולה עם אנשים שונים, ובראשן כמובן האלבום".
כמה שירים גיבשתן עד עתה?
"גיבשנו עשרה שירים מולחנים, המגוונים מאוד בסגנונם המוזיקלי, ובהם: שיר הנושא 'ילדימיון'; 'שיר למאור', שנולד כאשר ליטל ביקשה ממני לכתוב שיר על ילדתה מאור, והוא על הפוטנציאל הטמון באהבה שיש בילדינו; השיר 'בתוך החיבוק', שמדבר על נושא רגישות היתר; והשיר 'גם וגם', שמדבר על רצונות מנוגדים הקיימים בתוכנו. אנחנו רוצות לייצר אלבום שלם ומהנה מכל הבחינות. בלי התמיכה של האנשים זה פשוט לא ייצא לפועל".
ספרי לנו, אילו תגובות את וליטל קיבלתן עד כה?
"קיבלנו תגובות נלהבות מאוד. אנשים שקוראים את מילות השירים אומרים לי שזה ממש מדבר אל לבם ואל ילדיהם. אנחנו מסתכלות כבר לעבר אלבום ההמשך, ויש לנו המון חדוות יצירה. הייתי רוצה שיהיה דיבור על האלבום הנוכחי, ושהשירים יגיעו למרחבי הוראה, טיפול, ולמשרד החינוך".
האם ישנו מסר שתרצי להעביר לקוראים?
"אנחנו לא יכולים להתעלם מכך שילדינו חשובים מאוד, הם המראה שלנו לעצמנו קודם כל, והם מחזירים המון טוב. ילדינו הם ההווה שלנו והעתיד שלנו. מוזיקה היא לגמרי כלי ביטוי, ואני חושבת שלאחר מילוי הצרכים הבסיסיים – אין דבר יותר חשוב מכך בשביל ילדינו. צרו תרבות, צרכו תרבות. אתם הקהל שלנו".

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

בריאות | תישנו על זה

אם בעבר השינה תפסה מקום זניח יחסית במכלול הדפוסים של "אורח חיים בריא", בשנים האחרונות המודעות לנושא הולכת וגוברת, והשינה...

טורים אישיים22 במרץ 2021    4 דקות
0

הורוסקופ שבועי: 12-18.3.21

טלה מרס בתאומים גורם לכם להיות פעילים, דומיננטיים ויוזמים. אתם תקשורתיים ובידכם האפשרות להפיץ מידע ורעיונות. ההתרחשויות מייצרות עצבנות ואי-שקט....

טורים אישיים11 במרץ 2021    4 דקות

כתיבת תגובה