טורים אישיים

הורות | אוף, משעמם לי!

טורים אישיים18 בפברואר 2021    4 דקות
0

מסגרות הלימוד שנסגרות ונפתחות, החוגים המושבתים, והמפגשים החברתיים המצומצמים. הורים וילדים רבים מבלים זמן רב בבית, וצעקת התסכול הפכה לפסקול נלווה לתקופה זו

הורות | אוף, משעמם לי!
צילום: אינגאימג'

לינה, נערה מקסימה בכיתה ח', היא בת יחידה. במהלך החודשים האחרונים היא מתמודדת עם תחושות חרדה מוגברות. גם כשחזרו למסגרות בפורמטים שונים, היא עדיין מרגישה מנותקת. הסגרים נותנים את אותותיהם, והיא משתפת לגבי תחושת בדידות גבוהה, בנוסף לתחושה של שעמום. "אף אחד לא רוצה להיפגש, כולם אונליין. אין לאן ללכת, אין מה לעשות".
שעמום הוא אחד האתגרים עבור הילדים וההורים. יש ילדים שיכולים להעסיק את עצמם, ויש את אלו שלא מוצאים מה לעשות ומשתבללים. יש את אלו שמצפים מההורים לעזור להם מול השעמום. מה קורה לכם כאשר הילד פונה אליכם ואומר שמשעמם לו. אתם אמפתיים? מרגישים מופעלים? האם זה משפט שמפעיל אצלכם ביקורת עצמית שאתם לא מספיק בסדר, או אולי זה מעורר בכם כעס?
"למה הוא מצפה שאני אעסיק אותו? אנחנו כל הזמן העסקנו את עצמנו". המשפטים של "איך אנחנו היינו כשגדלנו" לא רלוונטיים מעבר לשיתוף זיכרונות. יש פה עולם אחר, דור אחר ואתגרים אחרים. ילדים ומבוגרים אשר מתקשים למצוא עניין, יתקשו גם לפתח עיסוקים עצמאיים ותוכניות פעולה שבהם ישקעו מתוך עניין.
היכולת להרגיע את עצמי, אל מול תחושות ריקנות, חוסר נוחות ושעמום, תעזור לי בעתיד בפיתוח מסוגלות אישית. עצמאות מביאה את הילד לידי מימוש יכולותיו. ילד עצמאי הוא ילד בעל מסוגלות, שאינו מפחד להיכשל ושבטוח בעצמו ובסביבה שלו.
וירוס הקורונה הביא איתו התמודדות עם שעות של "לבד". ילדים רבים וגם מבוגרים מוצאים עצמם מחפשים עיסוקים. חלק מהילדים צריכים ריגוש תמידי גבוה בגלל בעיות קשב, קושי בוויסות רגשי, חרדה גבוהה או טמפרמנט. חלק מהילדים רגילים להורים "מפעילים", שדואגים שלילד לא יהיה משעמם, וכעת אין להם הרבה מה להציע. "משעמם לי" יכול להיות גם ביטוי לתחושות אחרות, כמו מצוקה, ריקנות, עצב.
לבני האדם קשה עם תחושת חוסר ודאות. המוח שלנו בנוי ומחווט מבחינה הישרדותית למצוא סיבה ותוצאה לדברים. על ידי כך הוא מסוגל להתמודד עם מצבי אי-ודאות.
ברגע של שעמום וחוסר מעש יכולה להתעורר תחושת חוסר ודאות וחוסר נוחות. המוח ההישרדותי שלנו לא אוהב אי-ודאות, והוא מפרש אותה כאיום שיכול להביא לחרדה.
כאשר ההורים נענים לקריאה לעזרה של הילד המשועמם, ניכרת הטבה לטווח הקצר, אך לא בטווח הארוך, שכן הילד לא "אימן" את סף התסכול שלו.
כשמדובר במתבגרים, לעתים יש תחושה פנימית של חוסר יכולת הנעה. יש להם פתרונות למה שהם יכולים לעשות, אבל הם מרגישים שאין להם מוטיבציה לזוז. מצד אחד, הם ישמחו לתמיכה ולדחיפה מההורה, ומהצד השני הם לא רוצים להרגיש ש"מחליטים עליהם".

מה עושים?
מנהלים שיח רגשי. אמרו לילד שאתם חשים שהוא במצוקה. נסו לבדוק איתו מהם גורמי המתח והדחק שיכולים להביא למצוקה רגשית – יש לשים לב אליהם במיוחד, וגם לשתף בסיפורים שלנו וברגשות שלנו, כחלק מ"מודלינג" ומהתקרבות הדדית שיעודדו את הילדים לשתף גם הם ברגשותיהם.
לילדים צעירים ניתן לעזור בתכנון, ליצור תמיכה מדורגת שתעזור לילד למצוא תחומי עניין. אפשר לשבת בערב ולחשוב מה עושים ביום למחרת, לחלק את היום כך שיהיה בו חלק אקטיבי, כמו טיול בפארק, הכנת ארוחה משותפת, פרויקטים קטנים. מצבי שעמום וחוסר עניין הם לעתים הבסיס לפיתוח חשיבה יצירתית.
ללמוד טכניקות הרגעה. מה אני עושה כשאני מרגיש לא נוח, ריקני, מתוח בגוף? נסו לתרגל נשימות, מקלחת, שתיית מים, משחק סודוקו, שיחה עם חברה.
תנו לילד להתנהל לבד. גם כאשר משחקים עם ילדים צעירים, תנו להם לבחור את המשחקים ולשחק בדרכם. בגן המשחקים ניתן לראות את ההתערבות ההורית: הורים מציעים לילד מתי לשחק בחול ומתי להתנדנד. גם כשבאים חברים, יש להורה נטייה להתערב בפעילות. אפשר לכוון ולעזור, אבל לא באופן מיידי. תנו לילד להתמודד עם הקושי.
הירשמו לספרייה. עודדו את הילד לקרוא ספרים שמפתחים את עולם הדמיון.
ברשת יש אתרים שמציעים רשימות של דברים שאפשר לעשות כשמשעמם, כמו: להרכיב פאזל, ללמוד לרכוב על רולרבליידס, לעשות עמידת ראש, לתרגל יוגה, להכין אלבום משפחתי וירטואלי ועוד מלא דברים.
המתבגרים יכולים להתנדב, לכתוב בלוגים או לצלם ולוגים, לעשות קורסים אונליין, לעצב את החדר, ללמוד לבשל.
זכרו ששעמום הוא מצב המזמין שינוי, הקורא לחידוש, המקדם יצירה של משהו אחר.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות | אינטימיות ליד הילדים

שירי וזיו הם הורים לשלושה ילדים צעירים בגיל בית הספר היסודי. הם מגיעים בשעות אחר הצהריים המאוחרות לביתם ומוצאים עצמם...

טורים אישיים28 ביוני 2022    2 דקות
0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 1-7.7.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה מרס בטלה עד יום רביעי וישפיע על ילידי סוף המזל בהענקת אנרגיית עשייה ויוזמות. נצלו...

טורים אישיים28 ביוני 2022    3 דקות

כתיבת תגובה