טורים אישיים

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
0

ימי הקורונה מעלים את מד הלחץ בבית וזוגות רבים שואלים "ביחד לנצח נצחים", או "ביחד כל עוד אין אופציה טובה יותר"? השבוע ננסה לעזור לכם לבדוק את מצבכם הזוגי והדרך הנכונה להיטיב את הזוגיות

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו
צילום: אינגאימג'

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת סוטה נאמר: "ארבעים יום קודם יצירת הוולד בת קול יוצאת ואומרת: בת פלוני לפלוני".

נמצא, עוד לפני שהאדם נולד נקבע בשמיים מי תהיה בת זוגו. אמנם הגמרא מסייגת את הדברים ואומרת שזה דווקא בזיווגו הראשון, אבל בזיווגו השני "הכל לפי מעשיו של האדם". מפרשי הגמרא הפשטנים (תוספות שאנץ ותוספות הרא"ש שם) מפרשים "זיווג ראשון" – נישואין ראשונים, ו"זיווג שני" – נישואין שניים.

כל אדם טרם נישואיו בוחן את כדאיות מיסוד הקשר על פני חיי הרווקות במונחים של עלות מול תועלת. כלומר: "מה יצא לי מזה " למעשה, האדם כיצור אגואיסטי, בעל רצון לקבל לעצמו בלבד, נמנע מלהשקיע מחשבה באפיק הנגדי המחייב התייחסות אלטרואיסטית לבן/בת הזוג. השאלה כיצד אני אוכל להעניק ולתרום לבניית הבית המשותף, לרוב אינה נשאלת ומכאן הדרך קצרה להתרופפות מערכת הנישואים. אז מהו אותו גורם עיקרי המסוגל לחסל באבחה אחת את הזוגיות?

האגו שלנו, אומרת הקבלה. אנו עסוקים כל כך בניסיון להפיק תועלת אישית מהזוגיות ומודדים אותה דרך ראיה מצומצמת במונחי רווח והפסד, עד שלעיתים למרות אהבתנו לבן הזוג שלנו, אנו לא נותנים דעתנו על מה הוא באמת רוצה. אסביר, לאחר תקופת התאהבות ניצוצות של אהבה ניתזו לכל עבר ובן הזוג נדמה כאידיאל מושלם, לפתע ובאופן חרישי מתגנב לו רגש קר המצנן את האווירה החמה שהייתה מנת חלקם של האוהבים ומצטיירת תמונה עגומה של תהום פעורה. בשלב זה מתעוררת מידת השיפוטיות ההדדית הגורמת לעכירות ולתחושת ניכור. תחילה פורצות מחלוקות על נושאים פעוטים ולאחר מכן משתלט הביזוי ההדדי. החברות האמיתית נדחקת הצידה ומפנה מקומה לאיבה.

ניסיון החיים מורה כי אותה תחרות צינית ותובענית הקיימת בחברה, קיימת גם במסגרת הנישואין. אמנם תחרות זו מופיעה בצורה מוסווית ועמומה, אולם בעוצמה חריפה ביותר המבעבעת מתחת לפני השטח כלבה רותחת. העוצמה השלילית נוצרת עקב הציפיות הרבות של בני הזוג איש מרעהו להיטיב עם עצמיותו בלבד. ואפילו אם הדבר בא על חשבון האחר. גם שבירת המוסכמות המסורתיות הנוגעות לתפקידי הבעל והאישה במסגרת התא המשפחתי, גרמו לעיוות קווי יסוד רבים ולהפיכתה של התחרות ההדדית לחריפה וקיצונית עוד יותר.

אדגיש כי במקום שבו הזוגיות מתנהלת על בסיס תחרותי נשללות מיד הן תחושת הביטחון בבן הזוג והן הביטחון האישי במערכת היחסים. כל זאת משום החשש כי חשיפת החולשות עלולה להוביל לעמדת נחיתות ולפגיעות. שאלת הביטחון היא לב לבה של המערכת הזוגית שלכם. היא מבטאת יותר מכל את היותו של האדם מסוגל לתקשר עם זולתו בכנות ובפתיחות ללא מסכות וללא בושה. הבסיס האיתן לתקשורת טובה נובע מתוך אמון מלא בבן הזוג. אמון המבטא הבנה וידיעה מלאים שתמיד אמצא אוזן קשבת ונפש מבינה לרצונותיי ומצוקותיי, ולא איענש ולא אפגע באם אחשוף בפני בן הזוג את מחשבותיי ורגשותיי הכנים. לסיכום, במאמר זה ביקשתי להביא בפניכם מקצת מסוגי המכשולים האופייניים, האורבים לכל זוגיות באשר היא.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה