טורים אישיים

הורות: היו הכוח שמניע

טורים אישיים24 בדצמבר 2020    4 דקות
0

מהי מוטיבציה, שאליה שואף כל מורה והורה ושחסרונה מאיים על הכל? והאם, ואיך אפשר, לייצר אותה?

הורות: היו הכוח שמניע
צילום: אינגאימג'

המוטיבציה הראשונית היא חלק מהמטען הגנטי שלנו. כמו הרבה תכונות גנטיות, יש אנשים שנולדים עם יכולת מולדת גבוהה יותר למוטיבציה מאחרים. כל אדם נולד גם עם "טמפרמנט", שחלקו הוא מוטיבציוני. לדוגמה, ילד שרגיש לרעש, תהיה לו מוטיבציה להימנע מרעש.
פסיכולוגים מגדירים תהליכי מוטיבציה כתהליכים הקשורים בלעורר, לכוון, לווסת או להפסיק התנהגות מסוימת. במילים פשוטות יותר, מוטיבציה היא כוח פנימי המניע את האדם לעשייה שיש בה תוצאות חיוביות ומתגמלות.
המוטיבציה בנויה על היכולת לרצות משהו בעתיד, לחשוב ולדמיין כיצד הוא ייראה – ולשאוף אליו. למשל, תלמיד ישקיע מאמץ בלמידה למבחן, חוויה לא מהנה בפני עצמה, כי הוא מסוגל לחשוב על העתיד ושההשקעה תשתלם לו.
פעמים רבות יש התנגשות וקונפליקט בין מוטיבציות שונות, בין רצונות שונים ובין מוטיבציה פנימית לחיצונית. מוטיבציה פנימית (מולדת) נוגעת להשקעה ועשייה מתוך עניין והנאה, והיא מתפתחת בהתאם להתנסויות החיים. לעומתה, ישנה מוטיבציה חיצונית, הנוגעת להשקעה מתוך תקווה לתגמול חומרי או פחד מעונש.
גורמים המקדמים מוטיבציה פנימית:
1. צורך באוטונומיה – עצמאות, חופש בחירה.
2. צורך בשייכות – להרגיש שייך, קשר לסביבה הלימודית, להרגיש שאתה חלק מהמשפחה, חלק מהחברה שאוהבת אותך.
3. תחושת מסוגלות – באמצעות חוויה של הצלחה.
לעומת מוטיבציה פנימית, מוטיבציה חיצונית מופעלת על ידי הרצון להשיג גמול מהסביבה או להימנע מעונש. המיקוד שלה חיצוני ותלוי בגורמים שמחוץ לאדם. פעמים רבות, כשאין לאדם מוטיבציה פנימית טבעית, אפשר למשוך אותו לכיוונה באמצעות תמריץ של מוטיבציה חיצונית.
לדוגמה: הילד לא רוצה לנקות את החדר וההורים מציעים לו תמריץ. הילד מתחיל לסדר את החדר בשביל הפרס, ואז מגלה בהדרגה את התמריץ הפנימי שלו – נעים לו יותר בחדר נקי. יש לשער שעם הזמן הוא ירכוש את ההרגל ויתמיד בו.
מחקרים הראו שמורים תומכי אוטונומיה מעוררים בתלמידיהם יותר מוטיבציה פנימית, סקרנות ורצון באתגר. תלמידים הנשלטים יתר על המידה – לא רק מאבדים יוזמה, אלא גם לומדים פחות טוב.

איך מעודדים מוטיבציה?
מודעות עצמית מחזקת את המוטיבציה, וחוסר מודעות מחליש ומבלבל אותה. ככל שהילד מודע יותר למוטיבציה שלו, וככל שההורים והמורים שלו מודעים לה ונותנים לה לגיטימציה, כך מצבו טוב יותר.
גם יכולות התארגנות, הצבת יעדים, קביעת סדרי עדיפויות, תיעול הכוחות לפי המטרות, הבחנה בין עיקר וטפל, גיוס עזרה חיצונית – יעזרו ליצור מוטיבציה.
אז התחילו בגילוי וחשיפת שאיפותיו של הילד. מהו מקור המוטיבציה? מהי האנרגיה והתשוקה שלו? כשמוצאים את אלה, אפשר לחברן למטרות לימודיות.
עודדו התמדה. הורים ומורים יכולים לחזק אצל הילדים הרגלים לא רק בתחום הלמידה. ייתכן שההתמדה באה לידי ביטוי אצל הילד בתנועת נוער, נגינה או משחק כדורגל.
רבים מהמבוגרים מסתפקים בהתעניינות בציונים בלבד, ובכך מכוונים את המוקד לציון ולא לעניין ולהשקעה בתהליך הלמידה. מומלץ לשאול גם: מה עניין אותך בנושא? איך למדת? מה היה לך טוב בלמידה ומה הרגיז אותך? איך לימד המורה?
כדאי להבין שילדים עם קשיים עלולים להרים ידיים מראש בתנאים תחרותיים. כשההישגים שלהם תמיד ייראו להם ולמבוגרים לא מספיק טובים יחסית לאחרים, לא תהיה להם סיבה להתאמץ. במקום זה, חשוב להתמקד בהתקדמות של הילד יחסית לעצמו.
ילדים שמתקשים בלמידה חווים הרבה כישלונות. כל כישלון נוסף מגביר את תחושת חוסר הביטחון ומקטין את רמת הציפיות של הסביבה מהילד, ולכן תחושת המסוגלות האישית שלהם קטנה. בעוד מתן פרסים וחיזוקים הוא אמצעי יעיל, לטווח קצר – עלינו לבנות את הביטחון העצמי של הילד.
חשוב להיות אמפטיים לקושי שלו, למאמץ, ולעתים גם לייאוש. חשוב לתת לו תקווה ואמון בכוחותיו גם כשקשה. לא לחשוש לדבר על הדברים, גם אם מדובר ברגשות של כעס. לבקש ממנו לקחת אחריות על הרגשות שלו.
מומלץ להכיר בקושי, אך בו-בזמן לא להגזים במתן הלגיטימציה לקושי ולוויתור, וגם לא לגלוש לאמפטית יתר. זה מחליש.
פעמים רבות כשהילד לא מסוגל לגייס מוטיבציה מתוך עצמו, יש צורך בעידוד ודרבון חיצוני של הורה/מורה/חבר. מישהו שיאמר בחיבה את המילים המעודדות: "נכון שקשה, אבל אל תוותר", מישהו שמחזק את האמונה ביכולת שלך להתגבר, כשאתה אולי איבדת את האמונה בכך.
לעתים, כשלא מצליחים להניע את המוטיבציה הפנימית, חשוב להפעיל משמעת, לדרוש ציות, לדרוש ביצוע. פעמים רבות, כשהילדים מצייתים ומתחילים לפעול, הם מקדמים את התוצאות הרצויות ובהמשך גם את המוטיבציה.

הכותבת היא מיכל נדל, מטפלת בפסיכודרמה וב-CBT, מתמחה בילדים, נוער והדרכות הורים
׀ שאלות, תגובות והארות ניתן לשלוח למייל: Michalnadel@gmail.com

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה