טורים אישיים

חוכמת הקבלה – סוד המזלות

טורים אישיים24 בדצמבר 2020    2 דקות
0
חוכמת הקבלה – סוד המזלות
צילום: ingimage

לכל אורך ההיסטוריה היהודית למסלול חיי האדם מלמד כי הן המזל והן הגורל פועלים למטרה משותפת – יישום מטרת הקיום והגשמת הייעוד, או במילים אחרות: "השלמת התיקון". מזל, על פי הגדרת המקובלים, הינו שפע הנקצב לאדם טרם ביאתו לעולם, ונועד לאפשר לו את השלמת תפקידו במערכת הבריאה.
המזל והגורל משפיעים בכללותם וקובעים את איכות החיים במישורים מגוונים, כגון פרנסה, זיווג, בריאות וכדומה. לאורך התקופות יחסם של חכמי הקבלה לנושא המזלות לא היה אחיד, והמחלוקת הייתה רבה. ר' רבי חנינא אמר: "מזל מחכים, ומזל מעשיר – ויש מזל לישראל", ולעומתו סבור ר' יוחנן "שאין מזל לישראל". הוא מסביר וטוען "מנין שאין מזל לישראל", ומסתמך על דברי ספר ירמיה הנביא: "אל דרך הגויים אל תלמדו ומאותות השמים אל תחתו כי יחתו הגויים מהמה".
זאת אומרת, הבדילו את עצמכם מן הגויים שעובדים את הכוכבים ומזלם מושפע מגרמי השמיים. ר' יוחנן ממשיך לנמק את גרסתו ומביא את סיפור אברהם אבינו, שיצא מהשפעת מערכת הכוכבים על מזלו וזכה להתעלות מעל למזל ולגורל.
כזכור, אברהם, האסטרולוג הראשון, חזה על פי הכוכבים כי אין בנים במזלו. הצטער מאוד ואמר לבורא: "חזיתי במזלי המושפע מן הכוכב שלי כי אינני ראוי להוליד בנים". בהמשך כתוב: "ויוצא אותו החוצה", ואמר לו הבורא: צא מכוח מזלך, שמרגע זה אתה נמצא מעל לכוכבים ולא מתחתם ומזלך ישתנה לטובה.
סוף הסיפור ידוע: הם זכו לחבוק בן זכר וקראו את שמו יצחק. האות י' של שרי, שהופיעה בסוף שמה, עברה והופיעה בתחילת שמו של יצחק והתחלקה לשתי אותיות ה' שניתנו בשמות הוריו (אברהם קיבל ה' ושרה קיבלה ה') – ומזלם התהפך לטובה.
גם סוד השם יצחק מקפל בתוכו ומנציח רצף מאורעות התלויים במזל, ככתוב במדרש: האות י' – מספרה בגימטריה הוא 10 – וזה כנגד עשרה ניסיונות שהתנסה אברהם אבינו. האות צ' – מספרה 90 – ושרה הייתה בת 90 שנה כשילדה את יצחק. האות ח' – מספרה בגימטריה הוא 8, כנגד שמונה ימי מילה. האות ק' – מספרה 100 – ואברהם אבינו היה בן 100 שנה כשנולד יצחק.
יובן למעיין בנאמר כי זוהי דוגמה אחת מיני רבות הממחישה את יכולתו של האדם לשנות את מזלו וגורלו אף על פי ולמרות שנקבע לו אחרת. רבי אלעזר פתח ואמר: "הכל תלוי במזל, ואפילו ספר תורה בהיכל", וממשיך הזוהר ושואל מדוע נקרא "מזל"? ומשיב, שממנו תלויים ההצלחות וממנו מזדלזלים העליונים והתחתונים. כלומר מזל מלשון מזיל, וכשם שהדמעה מזילה כך מזיל השפע מעולמות רוחניים ומשפיע שפע רב, הן בהיבט הרוחני והן בגשמי.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה