טורים אישיים

נקודה למחשבה – פרשת ויגש – יוסף ותרומתו לעם ישראל

טורים אישיים24 בדצמבר 2020    2 דקות
0
נקודה למחשבה – פרשת ויגש – יוסף ותרומתו לעם ישראל
צילום: ingimage

עם ישראל מכונה בתורה "יוסף", כמו בפסוק: "רועה ישראל האזינה נוהג כצאן יוסף". מדוע? מסביר רש"י: "כל ישראל נקראים על שם יוסף, לפי שהוא פרנסם וכלכלם בימי הרעב", כפי שמסופר בהרחבה בפרשת השבוע.
הסבר זה, כפי שהוא נתפס בפשטותו, אינו מספק כלל. בתקופה אחת, קצרה למדי, פרנס יוסף את ישראל, לכן יש ספק שמשום כך נקרא כל העם היהודי לאורך השנים בשם יוסף. זאת ועוד: הרי כינויו של עם ישראל "יוסף" בא במסגרת הבקשה "רועה ישראל האזינה", ומכאן שהכינוי מבטא את זכותו ומעלתו של העם היהודי. האם העובדה שיוסף פרנס את ישראל בשנות הרעב היא זכות כה גדולה לכל עם ישראל?
מוסבר בתורת הקבלה והחסידות, שכל תופעה גשמית הקיימת בעולם מתחילה ומשתלשלת מתופעה רוחנית. העובדה שיוסף פרנס את ישראל בימי הרעב (הגשמי), מלמדת שיוסף הוא זה שהעניק לעם ישראל כוחות רוחניים בימים קשים (ימי רעב רוחני).
ייחודו של יוסף, לעומת אחיו השבטים, הוא בכך שהם היו רועי צאן שהתרחקו מהעולם ומשאונו, כדי שלא יפריע להם בעבודת השם; ולעומתם, יוסף היה במרכז חיי העולם – תחילה כמנהל ביתו של פוטיפר, אחר כך כממונה על האסירים בבית הסוהר, ולבסוף כמשנה למלך במצרים. הוא עמד תמיד בתוך המולת העולם וטרדותיו, וגדולתו הייתה בכך שעם כל זה – נשאר דבוק בקב"ה. יוסף היה בגלות. בתחילה כפוף לפוטיפר, ואחר כך לפרעה. כל טרדותיה של הנהגת מצרים היו על ראשו. הוא עמד במרכז העשייה והחיים המדיניים במצרים. אף על פי כן, כאמור, לא פגם הדבר באמונתו ובדבקותו בקב"ה.
בכך מסמל יוסף (יותר מהשבטים, ואף יותר מהאבות) את מהותו של עם ישראל. גם העם היהודי נשלח לגלות, כשהוא נתון לשליטתן של האומות. אין הוא יכול להתנתק מהעולם לטובת דבקותו בקב"ה. הוא חייב לשמור על אמונתו ודבקותו בה', תוך כדי ההימצאות בגלות והעיסוק בטרדות העולם.
את הכוח לעמוד בתפקיד קשה זה מקבל עם ישראל מיוסף הצדיק. זו המשמעות הפנימית בכך שיוסף "פרנסם וכלכלם בימי הרעב". כשם שהוא פרנס את השבטים בימי הרעב הגשמי, כך יוסף הוא שנותן את הכוחות לעמוד מול ה"רעב" הרוחני – הגלות, טרדות העולם, הרדיפות והפרעות.
כאשר עם ישראל רוצה לבטא את זכותו ומעלתו, הוא מכנה את עצמו "יוסף" – כי ההתמודדות נוכח קשיי הגלות היא באמצעות הכוח שיש בכל יהודי.

שעת הדלקת נרות: 16:21
שעת צאת השבת: 17:23

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה