טורים אישיים

בשביל הרוח – האם אנחנו מאמינים בקסם?

טורים אישיים24 בדצמבר 2020    דקה אחת
0

פיות, גמדים, ישויות ואלוהים, האם אנחנו מאמינים שהם קיימים? כמה מחשבות בעקבות שיחה לא צפויה

בשביל הרוח – האם אנחנו מאמינים בקסם?
צילום: ingimage

בשבוע שעבר הייתה לי שיחה עם שתי ילדות, אחת בת 9 והשנייה בת 7. הנושא היה אמונה. כלומר, האם הן מאמינות שיש פיות וגמדים, ישויות ואלוהים; האם הן מאמינות שסנטה קלאוס או פיית השיניים קיימים.
הייתי קצת מופתע לשמוע שבעיקר הן לא מאמינות. ביחס לחלק מהדברים, הדעה שלהן הייתה נחרצת; וביחס לחלק אחר הן היו יותר גמישות. פיית השיניים, למשל, או סנטה קלאוס, בוודאי לא קיימים. אלוהים אולי, וגם פיות יכול להיות. אבל באופן כללי הן כבר היו יחסית מבוגרות, כלומר לא מאמינות למה שהן לא רואות או שומעות או יודעות שהוא אפשרי ("אין דבר כזה איילים מעופפים", אמרה הצעירה שביניהן).
מופתע זו לא המילה הנכונה. הייתי קצת עצוב, והרגשתי מידה מסוימת של פספוס. האמונה שלהן היא לא באחריותי אומנם, אבל הצטערתי לשמוע שהן כבר מאבדות אמונה בעולמות אחרים.
ילדים מתבגרים מהר, בוודאי בימינו, לאור החשיפה הגבוהה שלהם לכל עולם המבוגרים. ההתבגרות היא בלתי נמנעת וחשובה, אבל כאשר האמונה בעולמות אחרים הולכת לאיבוד, אנחנו מאבדים גם חלק ממי שאנחנו. אנחנו הופכים להיות יותר ציניים, קצת אבודים, סגורים בתוך מה שאנחנו יודעים, ובו-זמנית מפספסים חלקים מיוחדים של החיים.
האם באמת כל אחד מהדברים הללו קיים? אני לא יודע בוודאות. אבל אני יודע שהרבה "המצאות דמיוניות" הן לא המצאות כלל וכלל, ואני יודע זאת מחוויה ישירה. צריך להשתמש בחושים שלרוב אנו לא יודעים להשתמש בהם, כדי לחוות זאת: ראייה על-חושית, שמיעה על-חושית ויכולת חישה מפותחת. חושים אלה משמשים את מי שרוצה כדי לחוות ולפגוש את אותם "סיפורי אגדות לילדים", שהם כלל וכלל לא סיפורים, גם אם הפרשנות המקובלת אינה לגמרי מדויקת. סנטה קלאוס לא באמת לובש אדום-לבן. לפי האגדות הסקנדינביות הוא לובש כחול, ובאמת קיים.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורוסקופ | תחזית שבועית למזלות – 20-26.5.22

מאת: סיגל גליה אליהו   טלה ונוס ויופיטר בטלה - הקסם באוויר חוזר. מערכות יחסים וכספים על הכוונת, התחלות חדשות ביחסים...

טורים אישיים17 במאי 2022    3 דקות
0

הורות במבט על

האירועים הביטחוניים האחרונים שהותירו 16 ילדים יתומים בוודאי גרמו להורים רבים להרהר על החיים ולהיכנס לפרופורציות. פעמים רבות לאחר שאנו...

טורים אישיים10 במאי 2022    3 דקות

כתיבת תגובה