טורים אישיים

הורות – מקוונים להצלחה

טורים אישיים19 בדצמבר 2020    4 דקות
0

המתווה החדש והסגר הבא שנושף בעורף משאירים אותנו עם עול הלמידה מרחוק • כיצד אנו יכולים לסייע לילדינו לצלוח את התקופה המורכבת?

הורות – מקוונים להצלחה

ליוני, נער בכיתה ה', יש קוש להיכנס למערכת הלמידה מרחוק. בלילה הוא משחק עם חברים פורטנייט – ובבוקר הוא לא מתעורר לשעורי הזום. אמו עובדת בבקרים ואביו ישן לאחר עבודת לילה. כולם כועסים על יוני – הוריו, המורים, וגם הוא על עצמו. הוא מרגיש חלש אופי ומדוכדך.
המתווה החדש והסגר הבא שנושף בעורף משאירים אותנו עם מתווה למידה מרחוק.
כיצד אנו יכולים לסייע לכולנו לצלוח את הנושא?
על פי פירמידת הצרכים, שפיתח הפסיכולוג אברהם מאסלו – כדי לממש צרכים רוחניים נעלים יותר, חייבים קודם להתמלא הצרכים הפיזיולוגיים והבסיסיים, המצויים בבסיס הפירמידה. ראשית, נבדוק שכל הנושא הטכני מיושם. שיש חיבור לאינטרנט שהוא סביר, שהמחשב סביר, שיש סביבת עבודה אפשרית. אם כל זה לא יכול להתבצע, יש לעדכן את מערכת בית הספר ולחפש פתרון מתאים.
לילדים מהכיתות הנמוכות עלינו לעזור יותר, כי הם מתקשים להתמודד עם כשלים טכניים ומשימות לא ברורות. יכולת האיפוק, ניהול הכעסים וההתמודדות עם לחץ אינה בשלה אצלם כמו אצל מבוגרים. אם ההורים אינם זמינים, אפשר לדאוג לאח גדול, או אפילו מישהו בתשלום.
תיאום ציפיות שישלב סמכות ואמפטיה – ההורה יכול לומר משהו כמו: "אני מצפה שתקום בזמן, תתארגן ותפתח מצלמה", וזאת לצד אמירה אמפטית: "אני יודעת שזה מעצבן ואתה עייף, זה קשה להתרכז".
אנחנו נולדים סקרנים – תינוק בריא נולד עם רצון להתפתח ולגלות, וכמו הרבה תכונות גנטיות יש אנשים שנולדים עם יכולת מולדת גבוהה יותר למוטיבציה. מוטיבציה, מהמילה MOTION (תנועה), היא מושג המתאר מניעים. המוטיבציה תגרום לאדם לבחור בצורה מסוימת, לרצות דברים מסוימים, והיא בעצם כוח פנימי או חיצוני המניע את האדם לעשייה.
המוטיבציה מורכבת מחלקים רגשיים ומחלקים רציונליים. היא בנויה על היכולת לחשוב ולדמיין משהו בעתיד. להבין איך אני רוצה שהדברים ייראו ומה ארוויח מכך. להבין שכאשר אני משתלט על התחושות הרגעיות, אוכל להגיע למקום שאליו אני שואף.
פעמים רבות יש התנגשות וקונפליקט בין  מוטיבציות שונות, בין רצונות שונים. אני רוצה לשחק עם החברים כל הלילה – ורוצה גם לקום בזמן לבית הספר. אני רוצה להצליח במבחן, אבל גם לצאת עם חברים עד מאוחר. אני עלול להרגיש מתח פנימי ותחושת החמצה, כי צריך לוותר על מוטיבציה אחת מבין השתיים. כדאי לבדוק עם עצמי מי מבין שתי המוטיבציות חזקה ומשמעותית יותר – ובה לבחור. עידוד הילדים לשיח על שני החלקים, זה שרוצה את זה והשני שרוצה ההפך – כבר משחרר.
איך נוכל לעורר מוטיבציה?
ניקח לדוגמה קריאת ספרים. המורה מבקשת שהילד יקרא ספר מדי ערב על מנת שישתפר בקריאתו. ההורה רוצה לבצע את הוראת המורה, ומתווך זאת לילד. מטרת ההורה – קריאה מדי ערב במשך כרבע שעה. הילד מתקשה בקריאה, לקוי למידה, מעדיף זמן טלפון במקום ספר.
להתחיל את תהליך ההנעה מבחוץ כלפי פנים. אפשר לתת לילד תמריץ. נניח שבסוף כל ערב, לאחר הקריאה, יסמן הילד איקס על טבלה שהוכנה מראש. לאחר מספר ימים יקבל פרס קטן שיבחר מראש. המטרה היא שהילד יגלה בעצמו את תרומת הקריאה, ושההנעה תיהפך לפנימית. אם ההורה יושב וקורא עם הילד, התמריץ יכול להיות זמן אישי עם ההורה. ייתכן שהילד ייחשף לז'אנר ספרותי מעניין וימצא עצמו מתעניין בקריאה. הנאות הקריאה, התחושה הטובה של השליטה בידע וההצלחה – יאפשרו למוטיבציה הפנימית לפעול.
עידוד ההתמדה – ההרגלים שצריך לחזק כמו שרירים. הרגלים נעשים כל כך מוטמעים בנו, עד שלעיתים נדמה לנו שאין לנו שליטה עליהם. התמדה בתחומים שונים, כמו חוג מסוים, נגינה, עיסוק בספורט או לעזור לילד להתמיד בתחומים אחרים, גם באלו שהוא מתקשה בהם. חיזוק ועידוד, למשל: "כמו שאתה מתמיד ומצליח בכדורגל, ככה גם תשתפר עם הקריאה" – ידרבנו להתמדה. גם קביעת גבולות תעזור להתמדה: "בשבוע הקרוב נקרא מדי ערב במשך 15 דקות, גם בימים שבהם עייפים. זה רק שבוע, ותוכל לעשות זאת".
טיפוח תחושת המסוגלות. תחושת המסוגלות נובעת וגדלה מהתחושה שאני מצליח לשלוט בעצמי, לווסת את עצמי, כשאני מקבל עידוד ותמיכה, אוסף חוויות של הצלחה. חיזוקים שאני מקבל שתואמים את היכולת שלי ולגילי. ההורה יוכל לומר לילד שקורא בערב: "הקריאה שלך השתפרה, אתה מצליח לקרוא נכון מילה שאתמול לא הצלחת לבטא".
כישורי התארגנות יכולים לעזור למוטיבציה. כשאני מצליח להבחין בין עיקר לתפל, כשיש לי יכולת לנהל את הזמן והמרחב שלי – אני משקיע אנרגיה מדויקת יותר. עזרו לילד לפתח אסטרטגיות ניהול זמן ומרחב. אם אתם מתקשים בכך, קחו עזרה.
אווירה ביתית. צרו אווירה ביתית שמחה וקרובה. אפשרו מקום לחלקים ה"מקטרים", אולם אל תיתנו להם להשתלט על האווירה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה