טורים אישיים

לעקוב אחרי הכסף

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    3 דקות
0

אחרי שנים של נישואים לבעל שמנהל את הבית כלכלית, נורית החליטה לעשות צעד כדי להבין מהו מצבם הפיננסי • יעקב לא קיבל זאת בברכה - והחליט לצאת נגדה במלחמה

לעקוב אחרי הכסף
צילום: ingimage

החיים כמו החיים, לא נשארים סטטיים. לא משנה מה נורית סיפרה לעצמה, ברגע שהילדים בגרו ועזבו את הבית, אותו תירוץ שאמרה לעצמה כל השנים – איבד את תוקפו. היא שינתה את עורה, וניסתה להתקרב ליעקב כדי לברר יותר. לא התקרבות פיזית, אלא יותר ניסיון לברר מולו את מצבם הכספי. יעקב, שהתרגל במשך כמעט שלושה עשורים שהפיננסים הם בתחום אחריותו, ממש צעק עליה. "מי את חושבת שאת, מי?!", לא התבייש להתבטא, אבל מסיבה כלשהי נורית לא נעלבה. זה רק המחיש לה את מה שכבר ידעה – זה האיש, זה הטיפוס.
שורפת כסף
נורית מבחינתה לא נשארה חייבת. העובדה שילדיה גדולים, כמו גם העובדה שהגיעה למצב שבו היא מעזה לתקשר עם יעקב באופן שונה – גרמו לה להחליט לחיות את חייה ברווחה גדולה. המשמעות הייתה שהיא "שרפה" כסף, תוך בילויים מוגזמים עם חברות, סופי שבוע, קניות מרובות של בגדים – והכל בהפגנתיות. זאת הייתה האמירה שלה, שהביעה את המחאה הענקית שלה.
התגובה לא איחרה לבוא. יעקב, פשוטו כמשמעו, גזר את כרטיסי האשראי שלה ודאג שלא יהיה כסף שניתן למשוך מהחשבון המשפחתי שלהם. מאותו רגע, הוא הקציב לה כסף מזומן לפי ראות עיניו. הדיבורים על גירושים לא איחרו לבוא, והמסר שלו היה ברור. נורית הגיעה בלי כלום, וככה בדיוק היא תצא. בנוסף, אין לה גם שום חלק בדירה שבה הם גרים.
אחרי שנורית קיבלה ייעוץ משפטי, התחנה הבאה הייתה אצלי. היא ועורך הדין שלה ביקשו להשיג נתונים כלכליים על יעקב ועסקיו, על מנת לבחון מה הוא הסתיר או לא הסתיר ממנה במהלך חייהם המשותפים. זה ממש התבקש בסיטואציה שנורית תיארה.
חדשות רעות
אחרי כשבועיים של פעילות היו לי לא מעט נתונים על יעקב, אבל הבשורות לא היו משמחות. ניכר שהוא ואחיו "מתערבבים" עסקית בלי סוף, ואפילו לא כל כך מובן היה מה הרציונל של הפעילות שלהם. היתרון היחידי במצב כזה – קל היה להמחיש לשופט שרב הנסתר מן הגלוי, וזה כבר עשוי להשפיע לטובתה של נורית.
אם קיוויתי למצוא על שמו עוד נכסים או דירות, הרי שלא היו כאלה. מצאתי אומנם את הנכס הישן של יעקב, ואת הנכס הנוכחי, שבו השניים מתגוררים, אבל זה רשום רק על שמו. מעולם לא הייתה משכנתא על הבית, מה שמחליש למעשה את טענותיה המשפטיות של נורית. אילו הייתה משכנתא, היא יכלה לטעון לשיתופיות בין השניים, מכוח זה שבשכרם המשותף שילמו זאת. למעשה, יעקב טען שעל אף שהם לא עשו מעולם הסכם ממון, הוא הגיע לברית הנישואים הזאת עם דירה, וגם מכר אותה ורכש חדשה בתקופת הנישואים, והוא מעולם לא התכוון לשתף את הבית עם אשתו.
לראיה, הנכס נרשם רק על שמו. אחרת, הוא היה רושם את הבית על שם שניהם.
נוקאאוט
"אני בטח לא יודע מה השופט יכריע בדילמה המשפטית הזאת", הסברתי לנורית. זה גם לא היה תפקידי. על אף שלא מצאתי מידע חדש ובעל ערך, בדקתי היטב את העבר של יעקב. יותר נכון, את הדירה בעבר. אין לי מושג מה הסיבה או למה הוא התנהל ככה, אבל יעקב העביר את הדירה הישנה ללא תמורה לאחיו, ורק כעבור שנתיים אחיו מכר אותה הלאה.
"מה זה אומר?", שאלה נורית ובצדק. "זה אומר שזה די נוקאאוט", עניתי. אם יעקב הצהיר לרשויות המס שהבית נמכר ללא תמורה, הרי שהוא לא קיבל אגורה עבור הדירה הישנה. משמע שמקור הכספים של הדירה הנוכחית הוא לא מהדירה הקודמת, אלא מפרי עמלם. אני מניח שברור לכולם שזה לא היה המצב במציאות, אבל משפטית זה שירת אותה ממש טוב.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה