טורים אישיים

היום הזה הוא התחלה חדשה

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    2 דקות
0
היום הזה הוא התחלה חדשה
צילום: ingimage

על פי המסורת, ראש השנה הוא יום לידת האדם הראשון. הואיל ו"האדם הראשון" הינו ביטוי לנשמה אחת, הכוללת את כל נשמות ישראל, כולנו בראש השנה עוברים תהליך של לידה מחדש.
חכמי הקבלה הסבירו שביום זה מתעוררת בנו "הנקודה שבלב", שהיא זו המפיחה בנו רוח חיים חדשה, תקווה ושאיפה לימים טובים יותר של מימוש עצמי. אולם על האדם במעמד זה צריך לשים את טובת הזולת קודם ולפני טובתו בתפילותיו.
התעוררות הנקודה הפנימית במרכז הווייתו של כל אדם עשויה לצמצם את תחושות הזרות והניכור, שאנו מורגלים לאחוז בהן, שבין אדם לחברו. בראש השנה אל לו לאדם להסתפק רק במילוי רצונותיו הגשמיים, אלא לשאוף לחיים רוחניים שיש בהם מטרה, תכלית ומימוש אישי.
בואו נעצור לרגע ונשאל: מדוע עלינו לעמוד לדין מול מי שמצהיר שהוא אבינו שבשמיים והוא נוהג בנו במידת החסד, הרחמים והאהבה? האם יש מקום לשפיטה וביקורת? הרי כששופטים אותנו, מתייחסים אלינו במידת הדין, וזה מעורר בנו רגשות של חוסר קבלה. שפיטה מבטאת ריחוק, בעוד את האהבה אנחנו נוטים לזהות עם תחושה של חמלה וחסד ולא של דין. אבל למען האמת, כולנו גם יודעים שלעתים האהבה האמיתית, וזו העמוקה דווקא, היא הטומנת בתוכה עין של דין, לא של חסד.
לכן ראש השנה הוא מתנה נפלאה של ספירת הדין, שהרי ביקורת בונה היא מחמאה סמויה. לקבל ביקורת מאדם אהוב ואוהב, אין בזה אלא ביטוי עמוק של אהבה חדה, אהבה שאיננה מוכנה להניח למושא אהבתה להתדרדר על אף הקושי שבדבר.
אם נמשיך עם רעיון ההורה והילד, נלמד כי הבורא הוא כוח בלתי משתנה, כך שפעולות האדם אינן מסוגלות לשנות את השפעת האהבה של הבורא כלפיו, אך מסוגלות לשנות את האדם עצמו. לפיכך, ולאחר שהשתנה וחזר לדרך, הוא מסוגל לראות את המציאות באור אחר, מרגיש קרוב יותר לבורא ומשתווה אליו בתכונותיו.
לימוד מסודר של סולם הבריאה בקבלה, יוצר אצל האדם תיאור מוקפד ומבני של רצון הבורא, שנמצא בתכונותיו בפסגת סולם התכונות הרוחניות, ומעמיד את האדם בתחתית הסולם ומעודד אותו לטפס בשלבים באופן עצמאי. בראש השנה, עלייה במדרגות הסולם מהווה בעצם תיקון מידות שהאדם מבצע בתוכו. בדיוק באופן הזה נרקמת לה אנרגיה חדשה במסע חיינו, ומייצרת לכולנו חלון הזדמנויות פתוח לרווחה, להטבה ולהתחלה חדשה. מדובר בנושא כל כך רחב ומלא משמעות, שעלינו להעניק לו את הכבוד הראוי להיות פתח לשינוי, לבראשית, לבריאה חדשה ולשנה טובה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה