טורים אישיים

מה עושים עם הכוח שיש לנו?

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

בצד הזעזוע המוצדק מהגננות החשודות בהתעללות ומפרשת האונס באילת, כדאי שנבחן את עצמנו

מה עושים עם הכוח שיש לנו?
צילום: ingimage

לכולנו יש כוח. כוח המחשבה, כוח המילה, כוח המעשה. אנו משתמשים בכוח הזה כל הזמן – חושבים, מדברים, עושים. במילים אחרות, חיים את חיינו.
לא פעם אנו עושים שימוש לא ראוי בכוח הזה. למשל, מבקרים את עצמנו או מבקרים אחרים; עושים דברים שפוגעים באחרים, לפעמים מבלי להתכוון לכך כלל. גם זה חלק מהחיים.
אני בוחר להקדיש לכך את הטור הזה, לאור פרשת ההתעללות של גננות ברמלה והאונס באילת, שתי פרשיות שאט אט מתבררות במשטרה ובהמשך גם בבית המשפט. אני מרוצה מכך שאנשים מזדעזעים מזה, שהלב נזעק, כי אדישות היא הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לנו.
כדי לעשות שינוי בחברה לא צריך רק לשנות את שיטת החינוך ואת השיטה שבה בוחרים את מי שיחנך את הילדים. גם אנו צריכים להשתנות, ללמוד להתנהג אחרת, לעצמנו ולאחרים.
במילים אחרות, עלינו ללמוד להשתמש בכוח שלנו באופן מכבד, הוגן ומיטיב: לדבר אל עצמנו ואל אחרים יפה, לעשות פעולות ומעשים שיש בהם כבוד והתחשבות, ולהתנצל אם לא עשינו זאת, אם פגענו בעצמנו או באחרים.
יש שיאמרו שאין קשר בין שני האירועים לבין מה שאני כותב, שהחיבור שאני יוצר כאן עושה עוול לקורבנות ברמלה ובאילת. אני כמובן רואה את הכל אחרת: כולנו עושים שימוש לרעה בכוח שלנו, וגם אם במרבית המקרים זה אינו מהווה עבירה על החוק, אנחנו עדיין פוגעים בעצמנו ובאחרים. זו התשתית הנפשית-חברתית שמתוכה יכולים לצמוח גם אירועים מזעזעים כמו אלה באילת וברמלה.
ככל שאנו נשתנה לטובה בתור אנשים, ביחס לעצמנו ולאחרים, כך יקטן הסיכוי שאירועים כאלה שוב יקרו.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

הורות: חוגים, מי צריך את זה בכלל?

המשק חוזר לחיים שהיו טרם קורונה. אט-אט נפתחו המסעדות, חזרו ההופעות, בוטלו הקפסולות, והנה - גם החוגים חוזרים לחיינו. בשבועות...

טורים אישיים30 במאי 2021    3 דקות
0

הורות | פסקול ביקורתי

נטע בת ה-12 משתפת: "להורים שלי יש כל הזמן מה להעיר לי. איך אני מתלבשת, מה אני אוכלת, מה דעתם...

טורים אישיים28 באפריל 2021    3 דקות

כתיבת תגובה