טורים אישיים

בין הפרזה לשקר

טורים אישיים16 בספטמבר 2020    4 דקות
0

שקרים של ילדים אינם עניין של מוסר, אלא של חוסר מיומנות בפתרון בעיות והימנעות מנשיאה בתוצאות • כשמתמודדים עם הנושא, חשוב לשמור על המסר: אמת לא מונעת עונש, ביקורת ולקיחת אחריות, אבל שקר מחמיר את התגובה למעשה

בין הפרזה לשקר
צילום: ingimage

יהלי, נערה בת 14.5, מוקפת חברות וחברים. המעמד החברתי שלה מנהל אותה, היא בתחושה שכל יום הוא מלחמה, והיא תעשה הכל על מנת להישאר במעמד שרכשה, גם אם זה אומר לשקר לחברותיה.
נושא האמון ההדדי ואמירת האמת מהווה ערך מרכזי ביחסי אנוש, אך בפועל יש מצבים שבהם אנו מכופפים את הכלל. למשל, בשקרים לבנים שבהם אנו מייפים את המציאות ובכך "מגינים" על הצד השני. השאלה שנשאלת היא לא "האם אפשר לשקר?", אלא "האם כדאי לשקר?".
שקרים זה נושא שמטריד הרבה מאוד הורים. כשאתם תופסים את הילד שלכם בשקר, זה טבעי להרגיש נבגדים, פגועים, כועסים ומתוסכלים. הורים לילד שמשקר שוב ושוב, יכולים לפחד שמשהו לא בסדר אצלו, או שאולי הוא הולך להיות עבריין סדרתי. לא תמיד שקרים של הילדים הם נורות אזהרה מטרידות. יש סוגי שקרים שונים, ואולי נצליח כהורים ללמד את הילדים שלנו כיצד לפתור בעיות בדרך יותר יעילה.
שקרים של ילדים אינם עניין של מוסר, הם עניין של חוסר מיומנות בפתרון בעיות והימנעות מנשיאה בתוצאות. שקרים מסייעים לנו להימנע מכעס ומעונש, מונעים מאיתנו לפגוע ביחסים חברתיים חשובים ("התספורת ממש יפה לך") ומאפשרים לנו להתמקם בעמדה חברתית רצויה.
שקריו הראשונים של הילד יאופיינו בחוסר תחכום. לדוגמה, יאכל את העוגה ויאמר "לא אכלתי". ככל שיגדל, יוכל להמציא סיפורים חליפיים ולבנות אליבי. ילדים יודעים בדרך כלל מה נכון ומה לא נכון. למעשה, בגלל זה הם משקרים. הם לא רוצים להסתבך, ולכן נעזרים בשקרים על מנת לפתור את הבעיה.
הנה כמה סיבות
לכך שילדים משקרים:
על מנת ליצור זהות. אחת הדרכים שבהן ילדים משתמשים בשקרים היא יצירת זהות והתחברות לילדים אחרים, גם אם הזהות הזו מזויפת. שקרים יכולים גם להיות תוצאה של לחץ חברתי.
לעשות הפרדה מההורים. לפעמים מתבגרים משתמשים בשקרים על מנת להשאיר חלקים בחייהם מופרדים מהוריהם. לעתים הם ממציאים שקרים קטנים על דברים שלא נראים חשובים במיוחד. במקרים אחרים הם משקרים כאשר הם תופסים את חוקי הבית כקשיחים מדי. אז אם למשל יש לכם בת 16 בבית ואתם לא מרשים לה להשתמש באיפור, היא עלולה לשים איפור מחוץ לבית ולשקר לכם. מטרתו של השקר היא לגרום לכם להאמין שהיא פועלת בהתאם לחוקי הבית בעודה עושה מעשים "נורמליים" לגילה.
לקבל תשומת לב. כאשר מדובר בילד קטן, שלשקרים שלו אין משמעות, ייתכן שזוהי דרכו לקבל מעט תשומת לב. ילדים צעירים ממציאים סיפורים בזמן משחק דמיוני. זה לא נחשב לשקר, אלא לדרך לפתח את הדמיון.
לשמור על הערך העצמי שלנו. רוב האנשים לא אוהבים לשמוע ביקורת, להרגיש אשמה או בושה. השימוש בשקרים מאפשר לנו להימנע מתחושות אלו.
להימנע מפגיעה באחרים. בזמן זה או אחר, רוב האנשים לומדים איך לדבר כך שלא יפגעו ברגשותיהם של אחרים. לילדים אין עדיין את התחכום שיש למבוגרים, לכן קל להם יותר לשקר. אנו, המבוגרים, לומדים כיצד להגיד דברים בצורה יותר זהירה.
להימנע מבעיות. רוב השקרים של ילדים יהיו על מנת להימנע מהסתבכות. למשל, כאשר הם מפירים חוק ביתי או נקלעים למצב ביש כי עשו משהו שלא היו אמורים לעשות.
איך מתמודדים?
1. ככל שנוריד לחץ ונעביר לילד אחריות להחלטותיו, הוא יחוש יותר בטוח ושאין צורך להסתיר כדי לשמור על ההורים מאכזבה. ככל כשהתגובה לשקר תהיה חמורה יותר מהתגובה לאמת – כך השקרים ייעלמו בהדרגה מחייכם.
2. עדיף שהורה ישתף את הילד בגילוי כזה או אחר, ויבקש ממנו לנהל שיח פתוח על הדברים. חשוב להבהיר לילד שההורה רוצה בטובתו. גם אם יתברר שהילד פעל שלא כשורה, כדאי שלא ייענש בעקבות הבירור.
3. כשמבררים משהו עם הילד – חשוב לא ליצור רושם של חוסר אמון מראש. לא לנהל את האינטראקציה עם הילדים מתוך מיומנויות מקצועיות של בלש או עורך דין, ולא לנהל "חקירה צולבת". בנוסף, כאשר מבררים פרטים עם הילדים, חשוב לשמור על טון דיבור רגוע, ולא כזה המשדר לחץ והיסטריה.
4. בחרו זמן רגוע והגדירו ציפיות. אם הילד עכשיו נכנס מבית הספר, יש לחכות שיירגע, יתרווח, ואז להעלות את הנושא. שוחחו על חשיבות אמירת האמת ועל הערכתכם את הילד כשהוא נוהג כך.
5. העבירו שוב ושוב את המסר: אמת לא מונעת עונש, ביקורת ולקיחת אחריות, אבל שקר מחמיר את התגובה למעשה.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

חכמת הקבלה: צריך שניים לטנגו

מאז ומתמיד עסקו גדולי המקובלים במשמעות הרוחנית האדירה המאחדת שניים ,גבר ואישה, לאחד שלם בבחינת "והיו לבשר אחד". בגמרא במסכת...

טורים אישיים17 בינואר 2021    3 דקות
2

למה צד ימין שלכם כואב דווקא בתקופת...

שילה ספרה מלר פתאום התחילה יד ימין לכאוב לכם? אולי הברך? או האגן? או הכתף? יותר ויותר תלונות על מכאובים...

טורים אישיים10 בינואר 2021    2 דקות

כתיבת תגובה